Pochoutkový rok
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Nejlepší těsto na slané koláče, na které jsme skoro zapomněli, připomněl Josef Maršálek

Také jste někdy přemýšleli, jestli existují těsta, která jste nikdy nepoužili, ale babičky a prababičky je znaly? Jedno takové nám připomněl Josef Maršálek.

01:10

Pochoutkový rok

Vydává: Český rozhlas

Kulinární průvodce pro všechny milovníky jídla. V pořadu vyhlašujeme soutěž o váš nejlepší recept. Poslouchejte každou neděli po 10. hodině nebo v repríze po 21. hodině. Vítězové získají vybavení do kuchyně v celkové hodnotě 100 000 Kč. Přihlaste se do letošního ročníku ❯❯

Web

Před čtyřmi dny 07:48

Ptáčci s haluškami a smetanovou omáčkou jsou nevšední kombinací tradičních pokrmů

Tyhle hovězí ptáčky jsou trochu jiné než ty španělské, které známe. Uvnitř je ukrytá nakládaná okurka, cibule a špek s hořčicí. Všechny tyto přísady dodají ptáčkům ten správný říz. Podávají se s domácími haluškami a smetanovou omáčkou. Mnoho lidí je na začátku překvapeno, ale pak si neváhá požádat o přidání.

Před čtyřmi dny 26:21

Poslechněte si: Pochoutkový rok 19. 3. 2023

Soutěžní recept: Ptáčci s haluškami a smetanovou omáčkou. Rady z etikety Ladislava Špačka: Co můžete jíst vidličkou? Udělejte si domácí ořechovku.

Před čtyřmi dny 01:05

Vidličkou můžeme jíst jen některá jídla. Která to jsou, prozradil Ladislav Špaček

Příbor používáme obvykle tak, že nůž držíme v pravé ruce, vidličku v levé ruce. Nicméně jsou i pokrmy, které můžeme jíst jenom vidličkou.

Před čtyřmi dny 03:02

Ořechovka byla jedním z nejoblíbenějších likérů našich babiček. Bude dobrá, když jí dopřejete čas

Domácí ořechovka patřila mezi oblíbené pití našich předků. A pije se dodnes. Abyste si na ní mohli v zimě pochutnávat, je potřeba sklidit nezralé vlašské ořechy na samém začátku léta.

Před týdnem 06:58

Geniálně jednoduchá, rychlá a výtečná dýňová polévka s tymiánem od Ludmily Škardové potěší každého

Recept od Ludmily Škardové ze Zruče-Sence se stal prvním soutěžním receptem Pochoutkového roku 2023. Polévku připravíte rychle a výborně vás zasytí. Je lehce krémová s jemnou chutí po bramborách a dýni, a ovoněná tymiánem jako jarní zahrada. Navíc je bezlepková.

Před týdnem 26:13

Poslechněte si: Pochoutkový rok 12. 3. 2023

První soutěžní recept Pochoutkového roku 2023: Dýňová polévka. Rady z etikety Ladislava Špačka: Jíte kuřecí stehno rukama? Zapomeňte. Tavený sýr Čechům chutná už 100 let.

Před týdnem 01:26

Kuřecí stehno za žádných okolností neberte nikdy do ruky, radí mistr etikety Ladislav Špaček

Kuře jíme stejně jako ostatní masitá jídla. Každé sousto porcujeme vidličkou a nožem a vkládáme po malých kouscích do úst. Ovšem dáme-li si kuře s kostí, vytváříme si problém. Budeme si muset dát s masem na talíři větší práci. A výhradně k tomu můžeme používat jenom příbor.

Před týdnem 03:07

Tavený sýr Čechům chutná už 100 let tak, že se musí i dovážet, aby byl pro každého

První tavený sýr v Čechách vyrobil Eduard Bloch v roce 1923 ve své sýrárně ve Vodňanech. Recept na jejich výrobu si přivezl z Francie, kde vznikly z nutnosti vozit sýry na delší vzdálenosti. Dnes patří tavené sýry k oblíbeným pochoutkám.

Před 2 týdny 01:24

Ladislav Špaček prozradil, kdo začíná jíst doma u stolu jako první. Tatínek, nebo maminka?

Když se sejde větší společnost, obsluhujeme vždycky společensky nejváženější osobu, potom ženy, a nakonec muže. Hostitel dostává jako poslední.

Před 2 týdny 23:45

Poslechněte si: Pochoutkový rok 5. 3. 2023

Rady z etikety Ladislava Špačka: Kdo začíná jíst doma u stolu jako první - tatínek, nebo maminka? Proč udit špek v komíně. Nový porotce Roman Paulus.