Seriál Radiožurnálu
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Nejlepší sauna na kraji Brd letos slaví 40 let

Čtyřicet let už si prohřívají těla lidé v Medovém Újezdě na jihozápadním okraji Brd. Saunu si postavili sami v akci Zet, dodnes v ní topí dřevem a chladit se chodí do rybníka. Sauna s klubovnou a malou restaurací stojí přímo na jeho hrázi. Celý objekt patří místním Sokolům a za 40 let své existence se sauna stala vyhlášenou v širém okolí.

03:19

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Dnes 03:53

Hamburger a sport. Jak ovlivňuje hladina cukru v krvi zdraví srdce?

I malá změna životního stylu se dokáže v našem těle rychle projevit. To, v jakém stavu je naše srdce, máme často přímo ve svých rukách. Záleží na tom, co jíme, pijeme a jak se hýbeme. Jak nám může pomoci senzor pro měření hladiny cukru v krvi? A jak se v lidském těle projeví snězení velkého hamburgeru nebo uběhnutí 10 kilometrů? Na vlastní kůži to vyzkoušel náš reportér.

Včera 03:50

„Drobná instalatéřina.“ U operací bypassů medicína neustále posouvá možnosti

Zdravější životní styl i účinnější léčba v Česku každý rok zabrání zhruba deseti tisícům úmrtí na nemoci srdce a cév. I o tom píší podrobně naši datoví novináři na zpravodajském webu iRozhlas.cz v dalším díle seriálu o nemocích srdce. Dnes opět v reportáži míříme do pražského IKEMu. S lékaři jsme byli při neobvyklé operaci trojnásobného bypassu.

Před dvěma dny 03:59

„Čím dřív se k nám pacient dostane, tím lépe pro něj.“ Jak v IKEMu léčí akutní infarkty?

Srdeční infarkt už nemusí být takovým strašákem jako v minulosti. Například v pražském IKEMu má 95 procent případů šťastný konec. Důležité je, aby pacient v akutním stavu do nemocnice dorazil co nejrychleji. Poté dostane péči na světové úrovni. Většinou jde o takzvanou angioplastiku. Při té doktoři postižené místo ošetřují pomocí malých drátků, které zavádí do tepen na ruce nebo noze.

Před třemi dny 04:05

Záchranka a volající s infarktem. „Základ práce je rozpoznat akutní stav,“ popisuje operátorka

Podle několika otázek k volajícímu pacientovi operátorka na lince 155 pozná, zda se jedná o infarkt. Zbytek zjistí lékaři na místě pomocí EKG. „U pacientů s infarktem, který není komplikován srdeční zástavou, už jsme asi dosáhli téměř maxima. Následnou péči jsme schopni zajistit 24 hodin sedm dní v týdnu. To je určitě světový nadstandard,“ popisuje lékař Jan Vítek zásluhu zdravotnických zařízení. Jak poznat infarkt? Poslechněte si první díl seriálu.

Před šesti dny 05:49

Tři roky od prvního formuláře. Lenka a Tomáš si vezou domů malého Tobiase: „Je to krásný pocit!“

Lenka s Tomášem ze seriálu Radiožurnálu „Deníky adopce“ se dočkali. Jsou doma tři. Na konci letošního února si přivezli domů ročního zdravého chlapečka. Vzájemně se poznávají a zvykají si na sebe. První fázi se říká předadopční péče a trvá nejméně tři měsíce. Pak se čeká na rozhodnutí soudu o osvojení dítěte

Před týdnem 07:01

Vytoužený telefonát! Manželé se po třech letech čekání setkávají s adoptivním miminkem

Tři roky čekali zájemci o adopci Lenka a Tomáš na vymodlený telefonát. Letos v lednu mobil konečně zazvonil. Manželé se během pár vteřin dověděli, že by mohli mít zdravého ročního chlapečka. Při nahlížení do spisu ho viděli i na fotkách a za pár dnů si ho oba poprvé pochovali v náručí. Jak první setkání probíhalo a co manžele dál čeká?

Před týdnem 04:05

„O adopci se bavíme někdy celý víkend.“ Lenka a Tomáš jsou oficiálně čekatelé na dítě

Manželé Lenka a Tomáš se na podzim 2020 stali oficiálními žadateli o adopci. Dostali se do evidence krajského úřadu a to znamená, že už přímo čekají na dítě. Netuší ale, jestli se stanou rodiči za měsíce nebo třeba roky. Kočárek a výbavičku zatím nemá smysl kupovat i kvůli tomu, že se neví, jak malé dítě zrovna půjde do adopce. Lenka s Tomášem do žádosti napsali, že by chtěli maximálně rok a půl staré dítě. Na pohlaví jim nezáleží.

Před týdnem 11:30

„Ani jednou jsme nezapochybovali.“ Manželé absolvovali přípravné kurzy pro náhradní rodiče

Součástí každého adopčního procesu je přípravný kurz pro náhradní rodiče. Lenka a Tomáš si daným programem prošli v létě 2020. Příprava má zájemce o adopci detailně upozornit na rizika i nejlepší způsob, jak o osvojení se samotným dítětem a okolím mluvit. Lektoři po ukončení kurzu Lence a Tomášovi dali odpověď na to, jestli jsou vůbec vhodnými kandidáty. Poslechněte si druhý díl seriálu.

Před týdnem 05:10

Začátek adopce: Lenka a Tomáš vyplnili dotazník včetně představ o dítěti

Lenka a Tomáš nemůžou mít vlastní děti a rozhodli se pro adopci. První úřední krok udělali na konci roku 2019, kdy si podali žádost o zařazení do evidence žadatelů o adopci. Museli doložit svůj zdravotní stav i třeba to, jaké mají příjmy. Manželé by si rádi adoptovali dítě nebo dvojčata do dvou let věku.

Před týdnem 04:09

Fotbalisté z Brownsvillu: Žijí pod hranicí chudoby. Chceme, aby jim fotbal pomohl k lepšímu životu

Dostat se do bezpečí Spojených států a získat tam povolení k pobytu a práci, kvůli tomuto cíli riskují život statisíce lidí a rodin, které míří k americké jižní hranici. Život je ale tvrdý a chudoba velká i přímo za ní, na americké straně. Odráží se to třeba v příběhu středoškolského týmu evropského fotbalu z města Brownsville v nejjižnějším cípu Texasu, zeměpisně hodně izolovaného od zbytku Spojených států.