Doktorská rada
26. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Nejlepší prevence zánětu žil je dostatek pohybu

Máte při dlouhodobém sezení problém s natékáním nohou? Měli byste být opatrní, především pokud vás čeká delší cestování na dovolenou. Otoky nohou mohou mít více důvodů. Tím nejčastějším bývají záněty žil, které jsou navíc velmi bolestivé i nebezpečné. Těmto problémům se ale můžeme do určité míry i vyhnout, pokud se na cestu dobře připravíme.

03:23

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu MUDr. Irena Kudrnovská. Pořad připravuje Markéta Vejvodová.

Web

Před pěti dny 03:18

Stres a přejídání může aktivovat onemocnění cukrovkou

Konec roku je pro každého náročný a stresující. Někdy se právě v tomto období objeví nemoci, pro které je stres hlavním spouštěčem. Mezi ně patří i cukrovka, která je bohužel v současnosti jednou z nejčastějších civilizačních chorob. Toto onemocnění si přitom v počátečním stadiu vůbec nemusíme uvědomovat.

Před týdnem 03:05

Nádory na mozku mají různé projevy, včetně změny chování

Pokud nám někdo diagnostikuje nádor na mozku, přirozeně se velmi vyděsíme. Druhů nádorů je ale více a velmi také záleží na jejich umístění. Diagnostika nádoru je poměrně obtížná. Jeho projevy jsou velmi různorodé a při potížích proto většinou na toto onemocnění ani nepomyslíme.

Před 2 týdny 03:25

Brnění v končetinách může signalizovat ucpanou tepnu, trombóza žíly se projevuje přesně opačně

V zimě kvůli chladu máme často různé problémy s klouby i páteří. Může se také stát, že spolu s bolestí zad začneme cítit i lehké brnění v končetinách. Tyto nepříjemné potíže ale nemusí být vždy pouze od páteře. Může se jednat i o vážnější komplikace.

Před 3 týdny 03:19

Preventivní prohlídky stihněte nejlépe ještě před začátkem zimy

Během léta většina lidí preventivní prohlídky odkládala a své případné zdravotní problémy bagatelizovala. S preventivní prohlídkou proto neotálejte hlavně před zimou. Na případné zdravotní komplikace se budete moci připravit ještě před začátkem tohoto zátěžového období nebo své zdraví alespoň stihnete ještě více posílit.

8. listopad 2023 03:28

Pacienti by měli znát svá práva i povinnosti lékařů

Lékařská péče je u nás na vysoké úrovni, nicméně značně přetížena. Někdy ale zdravotnictví zatěžujeme z neznalosti. Sami pacienti někdy neznají svá práva ani povinnosti lékařů. Specifická pravidla má zajištění zdravotního převozu, předepisování dlouhodobých léků i práva a povinnosti praktických a specializovaných lékařů.

1. listopad 2023 03:26

Pocit tíhy v nohách může být banalitou i varovným signálem

Mnozí z vás během dlouhého cestováni na dovolenou zjistili, že pociťují tíhu v nohách. Tyto nepříjemné pocity ale mohou mít mnoho příčin. Může se jednat o komplikace se srdcem nebo žílami, v lepším případě o pouhou únavu. Rozhodující je fakt, jak rychle komplikace odezní.

25. říjen 2023 03:22

Revmatismus může spustit silné prochladnutí

Podzim a zima je období, kdy mnohé z nás pobolívají klouby. Důvody ale mohou být nejrůznější, od artrózy po namožení. Specifickým problémem je ale revmatismus. Právě chlad je pro toto onemocněn velkým nebezpečím. Může nemoc spustit i zhoršit. Jedná se totiž ve své podstatě o zánět drobných i větších kloubů a odborně se nazývá revmatoidní artritida.

18. říjen 2023 03:23

Včasné odhalení Alzheimerovy choroby zpomalí její rozvoj

Alzheimerova choroba je devastující smrtelné onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu kognitivních funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudek. Včasná diagnóza může nemoc zpomalit.

11. říjen 2023 03:15

Ječné zrno může způsobit nepříjemné komplikace

Je mnoho očních vad a očních onemocnění, které patří přímo do oční ordinace. Ovšem praktický lékař někdy musí řešit i běžnějšíí oční problémy, jako je například ječné zrno. Když se objeví bolestivá bulka na víčku oka, většinou se vyděsíme. Ale může se jednat právě o ječné zrno, které v počátku ani nemusí bolet. Ale pokud se zanítí, je to velmi nepříjemné a bolestivé.

4. říjen 2023 03:26

Časté bolesti v krku mohou mít různé příčiny

Během léta se často vyskytují letní angíny. Stačí velká vedra, popíjení ledových nápojů nebo přílišné pojídání zmrzliny a o bolest v krku není nouze. Dlouhotrvající bolesti krku ale mohou mít různé příčiny. Léčba může být různá, opakované zánětlivé angíny se mohou řešit i odstraněním krčních mandlí.