- Podcasty
- Jihočeské nebe

Poslechněte si podcast: Nejkratší den zažijeme 21. prosince, pak začne světla zase pomalu přibývat
Dny se v prosinci krátí a pak zase prodlužují. Ve středu 21. prosince v 22.48 hodin totiž nastane zimní slunovrat, kdy zemský pól dosáhne svého maximálního odklonu od Slunce. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Pak začne světla zase přibývat.
Jihočeské nebe
...aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomkou Janou Tichou.
Souhvězdí Trojúhelníku znali už staří Babyloňané. Jak název napovídá, tvoří ho tři jasné hvězdy
Trojúhelník je malé souhvězdí, které můžeme pozorovat na podzimní obloze. Znali ho už staří Babyloňané, kteří ho nazývali stejným jménem, a obdobně mu říkali i staří Řekové. „Je to jedno ze 48 souhvězdí, které jsou uvedeny v díle řeckého astronoma Ptolemaia z druhého století našeho letopočtu,“ připomíná jihočeská astronomka Jana Tichá.
Ještě než kosmická sonda Lucy doletěla ke svému cíli, objevila dosud neznámé vesmírné těleso
V roce 2021 odstartovala do vesmíru kosmická sonda NASA nazvaná Lucy. Míří k Trojanům, planetkám se speciálním typem dráhy, které jsou soustředěny u planety Jupiter. „Trojani se jim říká proto, že se jim začala dávat jména podle hrdinů trojské války z řecké mytologie,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.
Astronaut Alan Shepard při první misi strávil ve vesmíru jen 16 minut, později ale vstoupil na Měsíc
18. listopadu 1913 se narodil Alan Shepard, který bývá často označován jako první americký astronaut a zároveň jako pátý člověk, který vstoupil na povrch Měsíce. Jeho prvenství ale už podle současných pravidel neplatí.
Tři astronauti neplánovaně strávili ve vesmíru 371 dní. Porouchala se jim kosmická loď
Na podzim 2023 skončila třetí nejdelší vesmírná expedice v celé dosavadní historii létání do kosmu. Její účastníci přistáli 27. září s kosmickou lodí Sojuz MS-23 v kazašské stepi. Tříčlenná rusko-americká posádka společně strávila ve vesmíru více než rok. Mise přitom původně měla být mnohem kratší.
Listopadovou oblohu ozdobí meteorický roj Leonidy. Meteory budou zdánlivě vylétávat z hřívy Lva
Jedním z vesmírných úkazů, které můžeme pozorovat na obloze v listopadu je meteorický roj Leonidy. Jeho maximum letos připadá na 18. listopadu. „Roji se říká Leonidy, protože meteory zdánlivě vyletují ze souhvězdí Lva, přímo z hřívy,“ uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá.
Kosmická sonda letí prozkoumat kovovou planetku Psyche, dostane se k ní ale až za šest let
Dlouho plánovaná výzkumná vesmírná mise začala 13. října 2023. Odstartovala kosmická sonda, která míří k planetce Psyche. „Planetka má průměr asi 200 kilometrů, takže patří mezi ty hodně velké. Také proto je známá už od poloviny 19. století. Je zajímavá tím, že je celá kovová,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Z observatoře na Kleti bylo objeveno už 1023 těles, jméno ředitelky ale nese „argentinská“ planetka
Jihočeská astronomka Jana Tichá, ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s observatoří na Kleti, získala stříbrnou medaili předsedy senátu. A to za „české stopy na hvězdném nebi“.
Letní čas končí poslední říjnovou nedělí, letos bude změně předcházet částečné zatmění Měsíce
Říjen je už vysloveně podzimním měsícem. Dny se dál zkracují a noci prodlužují. Nástup chladnější části roku oficiálně potvrzuje i přechod z letního na zimní čas, který připadá na poslední říjnovou neděli.
Astronom Edwin Hubble pozoroval mlhoviny a zjistil, že vesmír je mnohem větší, než si lidé mysleli
Na září připadá výročí úmrtí amerického astronoma Edwina Powella Hubblea, který je dnes znám hlavně díky tomu, že jeho jméno nese kosmický teleskop. Zemřel 28. září 1953.
Výsadkové pouzdro vesmírné sondy doručí na Zemi cenné vzorky z povrchu asteroidu Bennu
Na neděli 24. září 2023 se dlouho těší astronomové po celém světě. „Na Zemi má přiletět jeden supervzácný a drahocenný náklad – vzorky z blízkozemního asteroidu Bennu. Doručí je výsadkové pouzdro sondy OSIRIS-REx, která vzlétla v roce 2016 a vzorky z povrchu odebrala v roce 2020,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.