Nejisté sezóny
Nejnovější29. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Zlobil jsem se na něj tehdy hodně, vzpomíná Zdeněk Svěrák na neshody se Smoljakem

Vtipy a historkami si herci Divadla Járy Cimrmana zkracují čas před představením. Divadelní šatnu už léta berou podobně jako jiní hospodu. Idyla ale v šatně nepanovala vždycky. V závěrečném dílu podcastu Nejisté sezony Zdeněk Svěrák čte ze svého deníku pasáže, ve kterých líčí vyostřené vztahy v souboru.

19:52

Nejisté sezóny

Vydává: Český rozhlas

Od založení Divadla Járy Cimrmana v 60. letech si Zdeněk Svěrák píše deník, nebo spíše kroniku událostí. Unikátní vzpomínky poslouchejte každou říjnovou neděli po 17. hodině na Radiožurnálu, v aplikaci mujRozhlas nebo ve všech podcastových aplikacích.

Web

22. říjen 2023 20:46

O existenci jsme se báli skoro pořád, vypráví o normalizaci Svěrák. Co muselo divadlo podstupovat?

V 70. a 80. letech čelilo Divadlo Járy Cimrmana prakticky nepřetržitě hrozbě zákazu. Přestože cenzoři soubor nikdy jako takový nezakázali, pracoval režim s jinými formami nátlaku. „Musíte si pořád říkat, že jsou to volové a normální divák se smát bude,“ vzpomíná Svěrák na představení pro úředníky KSČ. Co všechno muselo divadlo podstupovat? A co byla metoda bílý psíček a které slavné hlášce z filmy o Járovi Cimrmanovi pomohla přežít? Poslechněte si další díl podcastu!

15. říjen 2023 18:23

Seděl v první řadě, pravou ruku u ucha a smál se, vzpomíná Zdeněk Svěrák na návštěvu Jana Wericha

„Přišel v rezatém saku, s brýlemi bez obrouček a vypadal jako Jan Neruda,“ popisuje Zdeněk Svěrák Jana Wericha, který 23. května 1972 zavítal do Divadla Járy Cimrmana. Ještě té noci usedl cimrmanovský principál k deníku a na jedenácti stranách návštěvu tohoto „pánaboha humoru“ vylíčil. Tyto stránky nadepsané –W–, ale i unikátní Voskovcův dopis o Cimrmanovi, Zdeněk Svěrák čte ve třetím díle podcastu Nejisté sezóny.

8. říjen 2023 20:50

Ředitel Reduty nám zakázal vystupovat v Praze. Váhali jsme, zda to respektovat, vzpomíná Svěrák

„Jirka je jiný. Prodělal si svoje a chce znovu navázat kamarádství. A my se snažíme, aby se vrátil zpátky do divadla,“ popsal v únoru 1974 ve svém deníku Zdeněk Svěrák pokus Jiřího Šebánka o návrat do cimrmanovského souboru. V druhém díle podcastové série Radiožurnálu Nejisté sezóny líčí i první stěhování slavného divadla nebo (ne)herectví svých kolegů.

1. říjen 2023 25:18

Konec po první sezóně? Zdeněk Svěrák vzpomíná na rozbroje v začátcích Divadla Járy Cimrmana

V prvním díle podcastu čte Zdeněk Svěrák z deníku o začátcích Divadla Járy Cimrmana, které založil Jiří Šebánek spolu s rozhlasovými kolegy Miloněm Čepelkou, Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem. Jaká byla první hra Divadla Járy Cimrmana a co k ní Zdeňka Svěráka inspirovalo? V čem je jiná hra Ztráta třídní knihy a proč hercům nejprve nešla hrát? Poslechněte si celý díl podcastu!

27. září 2023 00:38

Od 1. října poběží na Radiožurnálu pořad Nejisté sezóny. Zdeněk Svěrák v něm čte ze svého deníku

Od založení Divadla Járy Cimrmana v 60. letech si Zdeněk Svěrák píše deník, nebo spíše kroniku událostí. Unikátní vzpomínky poslouchejte každou říjnovou neděli po 17. hodině na Radiožurnálu, v aplikaci mujRozhlas nebo ve všech podcastových aplikacích.