Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nejhezčí místa v Paříži najdete v devatenáctém obvodu, říká student Adam Jirsa

Další díl letní cestovatelské série Lokálové nás zavede do Paříže, kterou představí student péče o životní prostředí Adam Jirsa. Sám především doporučuje vyhnout se turistickým oblastem.

06:32

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Včera 27:40

V jakém světě to vlastně žijeme? Dramatický oblouk třiceti sezón Divadla Continuo

19. až 24. září proběhne v některých pražských divadlech festival na oslavu třiceti let existence Divadla Continuo. Těleso uskupené kolem uměleckého vedoucího a režiséra Pavla Štourače a výtvarnice Heleny Štouračové začínalo jako loutkové divadlo v porevolučních kulturácích. V současnosti soubor žije a pracuje ve vlastním divadelním a rezidenčním prostoru ve Švestkovém Dvoře na kraji jihočeských Malovic a drží rytmus jeden site-specific projekt ročně.

Před dvěma dny 34:46

Ve vodě a v horách se u nás v Kolumbii potkávají všechna vědění světa, říkají lidé Kogi a Wiwa

„Můžeme si to představit jako takovou banku vědění o světě. A všechny hory, vody, všechna jezera na světě jsou touto znalostí a moudrostí taky. Voda v sobě ztělesňuje veškeré vědění přírody. A skrz ni se propojuje všechno, co existuje,” říká Mamo Awisen Awimakú Kakamukua, jeden z čtyřčlenné skupiny putujících lidí Kogi a Wiwa, kteří v Česku tráví léto.

Před čtyřmi dny 07:10

Nejlepší zážitek na Mallorce je svátek svatého Šebestiána, říká obuvní designérka Eliška Horčíková

Lokálové tentokrát přibližují život v přístavním městě Palma de Mallorca na španělském ostrově Mallorca. O svoje tipy se s námi podělila obuvní designérka Eliška Horčíková, která se tam přestěhovala za prací.

Před pěti dny 33:53

Působím hodně feminně, ale pořád jsem ostravský čávo, říká influencer Tadeáš Kuběnka

Moravská ikona, která boří svět českého internetu svým ostrým slovníkem, osobitostí, otevřeností a nonkomforními názory. „Nemám smlouvu s Kouzelnou školkou,“ říká devatenáctiletý queer influencer Tadeáš Kuběnka ke své otevřenosti na sociálních sítích i v reálném životě. Televizní diváci ho mohou znát jako vítěze druhé řady reality show Like House. Makeup artist, „ožralá diva“, sexuální mašina a student grafického designu původem z Havířova v jedné osobě zavítal na Radio Wave.

Před týdnem 06:00

Jak trávit volný čas, když nemáte peníze? Příroda byla útočištěm v době pandemie i během inflace

Stále se zvyšující ceny v důsledku inflace mohou řadě lidí komplikovat příjemné trávení volného času v už tak náročných a horkých letních měsících. Já jsem vyrazila do pražských ulic, abych pro vás natočila anketu o tom, jak tráví lidé léto i když třeba nemají dost peněz. Nebo jak si představují, že by ho trávili, kdyby peníze neměli.

Před týdnem 08:17

Instinktivně teď zkoumáme minimalismus, říkají o tvorbě mistři velkolepých hudebních gest Son Lux

„Úplně se teď nehrneme do dalšího alba,“ říká Ian Chang z projektu Son Lux. Americké experimentální trio, které kromě Iana tvoří ještě Ryan Lott a Rafiq Bhatia, totiž za poslední dva roky pracovalo hned na dvou projektech – trojalbu Tomorrows a soundtracku k filmu Všechno, všude, najednou. Na obou deskách zůstávají věrni svému maximalistickému rukopisu, zároveň se vůči němu začínají vymezovat. Víc prozradili v rozhovoru z brněnského festivalu Pop Messe.

Před týdnem 04:27

Když v Berlíně nechcete utratit ani euro, vyražte na Tempelhof, radí hudebnice Anna Vaverková

V dalším díle letní cestovatelské série Lokálové jsme oslovili hudebnici Annu Vaverkovou, aby nám představila německé hlavní město Berlín.

Před 2 týdny 13:03

Na EP otevírám téma sobeckosti, do jaké míry je v pořádku, říká hudebnice Karolina Beranova

Hudebnice Karolina Beranova je nové jméno na alternativní domácí scéně. Loni v listopadu vydala první singl Karolina's Trip, na který letos v dubnu navázala s EP please be gentle. „Se zvukem jsem se poprvé seznámila během stříhání videí v počítačovém programu. Hodně jsem se tenkrát inspirovala Davidem Lynchem, takže i má videa měla snovou estetiku. Pak se to přirozeným způsobem přeneslo i do hudby,” říká o hudebních začátcích Karolina.

Před 2 týdny 08:07

Stopa mladých Čechů v Athénách. Co láká investory, digitální nomády nebo umělce do Řecka?

Řecká metropole otevírá náruč zahraničním investorům, gentrifikují se celé čtvrti a nová mezinárodní populace horkého velkoměsta mění jeho tvář. Mezi turisty se v ulicích a na tržištích objevují také mladí Češi, které láska k Řecku a inflace přivedly k nápadu se do Athén alespoň částečně přestěhovat.

Před 2 týdny 24:50

Potřebuju se vyždímat, nevím proč. Ultracyklista Aleš Zavoral ujel 5700 km napříč USA za 18 dní

Aleš Zavoral měl problémy se stresem z práce a už v devětadvaceti bral prášky na tlak. Jeden z lékařů mu doporučil sport. Problémy s tlakem zmizely a začaly se dostavovat úspěchy ve vytrvalostním běhu a cyklistice. Po cestě kolem Irska a závodu ze severu Itálie na sever Norska přivezl v polovině července Aleš z USA první místo z pouti ze západního na východní pobřeží, při které najel bez podpory 5700 km za 18 dní.