Hudba v miléniu
Epizoda 83Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Nejen o připravovaném CD s komorními skladbami Husy a Martinů hovoří klarinetistka Anna Paulová v pořadu Hudba v miléniu

Jedna z nejvýraznějších českých klarinetistek mladé generace zvládá spojovat koncertní a nahrávací činnost s doktorským studiem na HAMU i studiem v zahraničí na prestižní italské Národní akademii svaté Cecílie. Anna Paulová vystudovala Pražskou konzervatoř u profesorů Milana Poláka a Ludmily Peterkové, pokračovala v klarinetové třídě Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše na Hudební akademii múzických umění, kde je nyní posluchačkou doktorského studia. Získala 2. cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2015 a je také držitelkou řady dalších prestižních ocenění. Roku 2016 získala 1. cenu a titul laureáta v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů, roku 2019 se pak zúčastnila semifinále soutěže ARD v Mnichově.

30:09

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Ondřejem Fischerem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 86Před pěti dny 23:25

Jan Lisiecki hostem pořadu Hudba v miléniu

Studio rádia Classic Praha navštívila světová klavírní hvězda, kanadský pianista polské národnosti Jan Lisiecki. Od patnácti nahrává pro Deutsche Grammophon a koncertuje po celém světě. Tady v Praze letos vystoupil 8. a 9. března s orchestrem FOK a Chopinovým Koncertem e moll. Jan Lisiecki (*1995) je rodákem z Calgary v Kanadě, kde se narodil polským rodičům. Začal hrát na klavír v 5 letech, od 9 let pak veřejně koncertuje. V Torontu vystudoval Královskou konzervatoř a Glenn Gould School. Začátky jeho kariéry jsou spojeny s Chopinem: výrazně na sebe upozornil svými vystoupeními na varšavském festivalu Chopin a jeho Evropa, kde postupně provedl v letech 2008 a 2009 oba Chopinovy klavírní koncerty. Z těchto koncertů byla následně vydána živá nahrávka, která vzbudila mezinárodní ohlas.

Epizoda 85Před týdnem 37:27

Ve svých skladbách osobitě pracuje s lidským hlasem, původně se vyučil kuchařem. Hostem pořadu Hudba v miléniu je skladatel Petr Hora

Současný český hudební skladatel Petr Hora vyhrál první kolo hlasování o nejlepší Hudbu k siréně, napsal ale také balet, operu i hudbu pro Strašnické krematorium. Důraz klade ve své tvorbě na lidský hlas a vokální projevy. Petr Hora (*1981) se vyučil kuchařem, dále vystudoval varhany a skladbu na Konzervatoři Teplice. Kompozici se pak dále věnoval na HAMU u Hanuše Bartoně a Luboše Mrkvičky - aktuálně je na tamní katedře skladby posluchačem doktorského studia. Nikdy nevyhrál žádné soutěže ani se žádných nezúčastnil, snad kromě prvního kola hlasování o nejlepší Hudbu k siréně, které v konkurenci 9 dalších autorů vyhrála jeho skladba River Call, uvedná v premiéře roku 2019 ve Výzkumném ústavu vodohospodářském.

Epizoda 84Před 2 týdny 36:44

Jaroslav Krček hostem rádia Classic Praha. Tentokrát především jako skladatel

Hostem pořadu Hudba v miléniu je všestranný hudebník - skladatel, aranžér, hudební režisér, dirigent, multiinstrumentalista a folklorista Jaroslav Krček, který v dubnu oslaví 84. narozeniny. Mimo jiné v rozhovoru vzpomíná na svého učitele kompozice, Miloslava Kabeláče. Jaroslav Krček (*1939) je výraznou uměleckou osobností, která na české hudební scéně zasahuje už desítky let do široké škály oborů: je skladatelem, aranžérem, hudebním režisérem, sbormistrem, dirigentem, zakladatelem a vedoucím oblíbeného souboru Musica Bohemica, hráčem na rozličné hudební nástroje, organizátorem kulturních událostí, příležitostným zpěvákem a v neposlední řadě i folkloristou a sběratelem lidových písní.

Epizoda 8220. únor 2023 25:12

Giedrė Šlekytė hostem Hudby v miléniu. "Opera může mít skvělou budoucnost," myslí si litevská dirigentka, která debutuje v Praze

Litevská dirigentka nastudovala ve Státní opeře Praha Zemlinského operou Šaty dělají člověka. Ve střední Evropě právě dobývá nejprestižnější operní scény. Giedrė Šlekytė se narodila ve Vilniusu, kde studovala na Národní umělecké škole Mikalojuse Konstantinase Čiurli­onise. Studiu dirigování se pak věnovala na vysokých školách ve Štýrském Hradci, v Lipsku a Curychu. Roku 2013 byla oceněna na Mezinárodní soutěži Nikolaje Malka pro mladé dirigenty. V Německu již dirigovala v tamních nejvýznamnějších operních domech (Státní opera Pod lipami, Semperova opera, Bavorská státní opera, Komická opera Berlín a dalších) a hostovala u předních německých a rakouských orchestrů, jako jsou Vídeňští symfonikové, Mnichovská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Frankfurtský rozhlasový orchestr a mnohé další.

Epizoda 8113. únor 2023 23:08

Pene Pati touží předvádět publiku emoce a chce představit světu hudbu Tichomoří

Samojský tenorista vystoupil 31. ledna v Rudolfinu za doprovodu orchestru PKF, který si velmi pochvaluje. Zvážil by prý i to, že s ním natočí své příští CD. Debutové album už mu vyšlo v loňském roce 2022. Pene Pati si již 10 let buduje mezinárodní pěveckou kariéru. Jeho tenor bývá v médiích označován za "slunný" a přirovnáván k Lucianu Pavarottimu. V San Francisco Opera debutoval v roce 2017 jako Vévoda mantovský v Rigolettovi a nejen árie z této opery zařadil na své debutové CD, které mu loni vydalo vydavatelství Warner Classics. Na albu, na kterém Patiho doprovází Emanuel Villaume a Orchestre National Bordeaux Aquitaine, najdeme také francouzský repertoár, například Gounoda či Masseneta.

Epizoda 806. únor 2023 23:40

S Janou Siberou v pořadu Hudba v miléniu, nejen o Zemlinského opeře Šaty dělají člověka

Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř a HAMU, od roku 2012 je sólistkou Národního divadla v Praze, kde již od roku 1995 hostovala. V inscenacích Národního divadla a Státní opery vytvořila řadu rolí nejen koloraturního repertoáru: publiku se představila například jako Zerlina (Don Giovanni), Zuzanka (Figarova svatba), Papagena i Královna noci (Kouzelná flétna), Violetta (La traviata), Gilda (Rigoletto). V Janáčkově opeře Výlety páně Broučkovy zpívala pod taktovkou Charlese Mackerrase, dále spolupracovala například s dirigenty jako Jiří Bělohlávek či Marco Armiliato. Vystoupila také jako Bystrouška a v reperotáru má rovněž role Noriny (Don Pasquale), Blondýny (Únos ze serailu) či Blaženky (Tajemství). Sopranistka a držitelka Ceny Thálie 2022 se koncem února představí ve Státní opeře v roli Nettchen.

Epizoda 7931. leden 2023 27:11

Robin Červinek v pořadu Hudba v miléniu. Mladý barytonista vyhrál v Karlových Varech, studuje ve Vídni a zpěvem také pomáhá

Loňský absolutní vítěz Mezinárodní soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a řady dalších soutěží se po studiu JAMU dále zdokonaluje v Rakousku. Je také členem spolku Lieder Company a 5. února vystoupí na benefičním koncertě pro nemocnici Itibo v Africe. Robin Červinek (*1994) se narodil v Kyjově, zpívat začal na tamní ZUŠ. Navštěvoval soukromé hodiny u Davida Szendiucha, brněnskou JAMU pak absolvoval ve třídě Zdeňka Šmukaře. V současnosti ve studiu zpěvu dále pokračuje ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst u Margit Klaushofer, kde je zapsán od roku 2020.

Epizoda 7823. leden 2023 33:01

Kontrabasista a skladatel Jiří Slavík má světové školy v životopise a moravský folklór v krvi

Multiinstrumentalista, skladatel a pedagog představuje na Classic Praha v pořadu Hudba v miléniu svou pestrou diskografii. Jiří Slavík od svých čtrnácti let pobýval, studoval a hrál v zahraničí, kam se dostal díky otci činnému v diplomatických službách. Vystudoval konzervatoř Sv. Cecílie v Římě, následně pak pokračoval studiem kontrabasu a jazzové kompozice v Londýně na Královské hudební akademii. Následně nějaký čas žil a hrál v Paříži, od roku 2014 je opět zpátky v České republice. Působí jako pedagog na jazzových katedrách HAMU v Praze i JAMU v Brně.

Epizoda 7716. leden 2023 32:28

Ian Mikyska v pořadu Hudba v miléniu vysvětluje, že experiment nemusí být jen hra

Ian Mikyska je jedním z nejvýraznějších představitelů mladé generace českých hudebních skladatelů do 30 let. Studuje také divadelní režii a hudbu často propojuje s jinými formami umění. Absolvoval bakalářské studium kompozice na londýnské Guildhall School of Music & Drama u Jamese Weekse a Laurence Cranea, na pražské Divadelní akademii múzických umění nyní pokračuje magisterským oborem Režie alternativního a loutkového divadla u Jiřího Havelky. Žije v Praze a většina jeho tvorby stojí mimo běžnou koncertní hudbu, ačkoli napsal i řadu orchestrálních skladeb, například pro Orchestr BERG. Jeho hudba také zazněla na koncertě nazvaném Zásadní mládí v listopadu v pražském Centru současného umění DOX, kde byl jediným uvedeným českým autorem.