Hudba v miléniu
Epizoda 8328. únor 2023

Poslechněte si podcast: Nejen o připravovaném CD s komorními skladbami Husy a Martinů hovoří klarinetistka Anna Paulová v pořadu Hudba v miléniu

Jedna z nejvýraznějších českých klarinetistek mladé generace zvládá spojovat koncertní a nahrávací činnost s doktorským studiem na HAMU i studiem v zahraničí na prestižní italské Národní akademii svaté Cecílie. Anna Paulová vystudovala Pražskou konzervatoř u profesorů Milana Poláka a Ludmily Peterkové, pokračovala v klarinetové třídě Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše na Hudební akademii múzických umění, kde je nyní posluchačkou doktorského studia. Získala 2. cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2015 a je také držitelkou řady dalších prestižních ocenění. Roku 2016 získala 1. cenu a titul laureáta v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů, roku 2019 se pak zúčastnila semifinále soutěže ARD v Mnichově.

30:09

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Ondřejem Fischerem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 104Před šesti dny 24:12

Dalším hostem Hudby v miléniu bude dirigentka Anna Novotná Pešková

Mladá dirigentka mimo jiné spolupracuje s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci, v roce 2020 zde debutovala jako dirigentka v Opeře Národního divadla v Praze v Mozartově opeře Don Giovanni a v roce 2022 byla druhou dirigentkou nové opery Jana Kučery Legenda z Mlžných hor, která zazněla pod skladatelovou taktovkou ve světové premiéře 20. 5. 2022. 

Epizoda 103Před týdnem 43:38

Dalším hostem Hudby v miléniu byla Alena Hönigová

Klavíristka a cembalistka, hudební organizátorka, ale také muzikoložka a publicistka, která se už dlouhá léta věnuje odkazu skladatele Jana Josefa Röslera a dalším autorům přelomu klasicismu a romantismu - tím vším je Alena Hönigová. Alena Hönigová je hráčkou na historický kladívkový klavír fortepiano a také na cembalo, které na Akademii múzických umění v Praze vystudovala u Giedrė Lukšaitė-Mrázkové a Zuzany Růžičkové. V interpretaci staré hudby se dále vzdělávala na prestižní švýcarské škole Schola cantorum basiliensis v Basileji, kde působila i jako korepetitorka. Jako sólistka i komorní hráčka vystoupila na mnoha koncertech u nás i v zahraničí: například v Itálii, Německu, Švýcarsku, Kolumbii, Norsku, Lotyšsku či Tureck

Epizoda 102Před 2 týdny 38:13

Šéfdirigent orchestru PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume představuje novou sezónu orchestru

Hostem pořadu Hudba v miléniu byl šéfdirigent orchestru PKF – Prague Philharmonia a hudební ředitel Dallaské opery Emmanuel Villaume. Pod jeho taktovkou pražské těleso vykročilo do své jubilejní 30. sezóny. "Musím říct, že když jsem u PKF začínal, nechtěl jsem s nimi hrát českou hudbu," říká francouzský dirigent, rodák ze Štrasburku Emmanuel Villaume. "Bylo mi jasné, že kdykoli vyjdu na pódium s českou partiturou, každý si řekne: No jo, to je ten Francouz. Co ten ví o české hudbě?“ Přesto před časem vydal s PKF – Prague Philharmonia, jejímž šéfdirigentem je už od roku 2015, album s ryze českým repertoárem: skladbami Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Orchestr si nahrávku vydal sám, bez prostřednictví hudebního vydavatelství. V nové sezóně teď chystají v Orchestrálním cyklu A v rámci takzvaného Roku české hudby řadu koncertů zaměřených na české autory: kromě Dvořáka také třeba Vítězslavu Kaprálovou, Václava Pichla, Išu Krejčího, Leoše Janáčka i Jana Václava Huga Voříška.

Epizoda 101Před 3 týdny 24:17

Ředitel MHF Lípa Musica Martin Prokeš představuje letošní ročník festivalu

Letošní 22. ročník MHF Lípa Musica bude oficiálně zahájen Koncertem pro Liberecký kraj 1. září v Liberci, kde se představí úspěšný klavírista Lukáš Vondráček. Festival letos potrvá až do 21. října a nabídne dalších osmnáct koncertů převážně klasické hudby na dvanácti lokalitách Libereckého a Ústeckého kraje i saského pohraničí.

Epizoda 10026. červen 2023 21:21

Alinde Quintet v pořadu Hudba v miléniu

Mladé české dechové kvinteto má za sebou nedávný úspěch na prestižní Mezinárodní soutěži Carla Nielsena v Kodani, jeho členové jsou však také výbornými sólisty i zkušenými orchestrálními hráči. Co znamená jejich název? Jak vybírají repertoár? Kdo jim v souboru dělá "dirigenta"? A jaké mají plány do budoucna? Nejen o tom hovořili s Ondřejem Fischerem v pořadu Hudba v miléniu.

Epizoda 9919. červen 2023 24:26

Asijský dirigent a skladatel Darrell Ang hostem pořadu Hudba v miléniu

Singapurský dirigent a skladatel vystupuje po celém světě, působí jako šéfdirigent Sečuánského symfonického orchestru a zajímá se také o ochranu přírody prostřednictvím hudby. "V Číně není problém vyprodat jakýkoli koncert klasické hudby," říká hudebník nominovaný na Grammy, který nedávno například složil Kung-fu koncert pro sólistu - mistra bojových umění a orchestr.

Epizoda 9812. červen 2023 34:38

S Tomášem Jamníkem nejen o Ševčíkovi a New Yorku

Přední český violoncellista zkoumal odkaz českého houslisty a pedagoga na Fulbrightově stipendiu ve Spojených státech amerických. Podařilo se mu najít ztracené Ševčíkovy rukopisy? A proč nebyla Ševčíkova metoda dosud překonána? Nejen o svém bádání, ale třeba i o letošním vystoupení na Pražském jaru, bytových koncertech nebo letošní Ševčíkově akademii mluví v pořadu Hudba v miléniu.

Epizoda 975. červen 2023 28:46

Program Dvořákovy Prahy 2023 představuje ředitel festivalu Jan Simon

Festival Dvořákova Praha 2023 proběhne od 7. do 25. září a opět nabídne řadu vynikajících orchestrů i sólistů: Vídeňskou filharmonii, Izraelskou filharmonii, Tonhalle-Orchester, Gila Shahama, Andráse Schiffa, Adama Plachetku a řadu dalších. Program letošního ročníku představuje v pořadu Hudba v miléniu ředitel festivalu a klavírista Jan Simon.

Epizoda 9630. květen 2023 22:34

Trio Incendio v pořadu Hudba v miléniu

České klavírní trio tvořená Karolínou Františovou (klavír), Filipem Zaykovem (housle) a Vilémem Petrasem (violoncello) zaznamenává pravidelně mezinárodní úspěchy. Nedávno uspěli na prestižní Haydnově soutěži ve Vídni, v létě se zúčastní akademie Festivalu ve Verbier a na podzim plánují účast v soutěži ARD v Mnichově. Hrají klasicismus, romantismus i soudobou hudbu, název si zvolili podle zaklínadla z knih o Harrym Potterovi. O svých budoucích plánech, výběru repertoáru a dalších tématech hovoří v pořadu Hudba v miléniu.

Epizoda 9522. květen 2023 32:07

Viktor Bezdíček představuje svou monografii Hledání světla o skladateli Zdeňku Šestákovi

Kniha Hledání světla. Portrét skladatele Zdeňka Šestáka vyšla nedávno v nakladatelství Akademie múzických umění v Praze a je výsledkem dlouholeté práce Viktora Bezdíčka - původně hudebního pedagoga, nyní redaktora nakladatelství Paseka. Dílo Zdeňka Šestáka (*1925) čítá komorní, sborová, symfonická i koncertantní díla. Po stylové stránce je neoklasikem, vědomě čerpajícím z evropské hudební tradice. Monografie Viktora Bezdíčka nabízí nejen analýzy Šestákových skladeb, ale uvádí je také do kontextu skladatelova života, pokouší se rozkrýt jejich sdělení a motivace a impulzy, z nichž vznikaly.