Četkast
9. říjen 2020

Poslechněte si podcast: Nejdražší dinosaurus, největší ozonová díra a analýza snů

Nad Antarktidou se nachází jedna z největších ozonových děr, suma za vydražení kostry Tyranosaura rexe překonala rekord a John Lennon by oslavil osmdesáté narozeniny. Komu vyhovují roušky, a co znamenají sny o mobilních telefonech, zjistíte v aktuálním Četkastu.

16:10

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Před 2 týdny 21:38

Mediální olympiáda ověří znalosti středoškoláků o médiích

Popularizovat a zviditelnit mediální vzdělávání a naučit mladé lidi přemýšlet o informacích i dezinformacích, chtějí organizátoři první celostátní Mediální olympiády pro středoškoláky. Proč a jak první celorepubliková mediální soutěž vznikla, co jí předcházelo a jak jsou na tom současní studenti středních škol a odborných učilišť s mediálkou? Vše odhalí v rozhovoru Kamila Plisková z oddělení edukace a metodické podpory Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, která olympiádu pořádá.

3. srpen 2023 21:26

Korená: Letošní Filmovka byla nestandardní kvůli počasí i frontám, přípravy na padesátku začínají

Čím byla letošní Letní filmová škola nestandardní, jaká byla návštěvnost a co všechno se povedlo a nepovedlo na 49. ročníku festivalu, prozradila jeho ředitelka Radana Korená. Vedení Filmovky se už dnes zamýšlí nad tím, jak v příštím roce předejít dlouhým frontám před projekcemi, jak navýšit kapacitu promítacích sálů i míst k přespávání a jak důstojně oslavit půlstoletí festivalu. A prodlouží se příští rok Filmovka aspoň o jeden den?

3. srpen 2023 35:57

Pro Listování osekává Lukáš Hejlík knihu jako gyros, vlastní restauraci na Gastromapě by nechtěl

Párek s kečupem, nebo hořčicí? Svíčková z restaurace, nebo od babičky? Večer s knihou, nebo večer v kině? Otázky na tělo, ale i povídání o trendech v gastronomii a tipech na dobrou kávu vás čekají v Četkastu, který na Letní filmové škole natočily studentky FSV UK s Lukášem Hejlíkem, hercem a autorem scénických čtení Listování a projektu Gastromapa. Pokud chce někdo sledovat trendy v gastronomii, nemusí podle Hejlíka vyrážet do Londýna, Berlína a Budapešti, stačí prý zajet do Brna. I sekaná v housce se dá dělat skvěle, z MasterChefa by vypadl už při krájení cibule a mít vlastní restauraci je pro něj noční můra.

2. srpen 2023 39:31

Písničkář Dědeček na LFŠ: Jsem výborný herec, jen nemám žádné nabídky na hlavní role

Za výborného, ba senzačního herce se považuje písničkář, básník a překladatel Jiří Dědeček. Přestože se před kamerou už sem tam ukázal, zatím prý k němu nepřišla role, kde by „vydal srdce“. O svých filmových zkušenostech, překladech francouzských filmů, francouzštině a vztahu k Letní filmové škole vyprávěl v podcastu, který vznikl v Uherském Hradišti na studentském novinářském workshopu.

2. srpen 2023 27:29

Možná bych byl jako basketbalista šťastnější, říká herec Ivan Trojan

Na basketbalových kempech, kde dělá trenéra, si plní sen o tom, jaké by to asi teď bylo, kdyby kdysi nešel na herectví, ale na fakultu tělesné výchovy. Ivan Trojan prý žije dva životy – umělecký, který je nezdravý, a pak ten sportovní, kde se snaží kompenzovat výstřelky herectví. Zda Trojana herectví naplňuje a jak je to s ukončením jeho kariéry na divadle, se dozvíte v Četkastu na Filmovce, který připravili studenti na novinářském workshopu ČTK. Známý herec prozradil i to, jak se dívá na herecké začátky syna Josefa nebo co si myslí o umělé inteligenci.

31. červenec 2023 18:10

„Holčička ze známky“ po 95 letech vzpomíná na své setkání s Masarykem

V náruči prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se Eva Neugebauerová ocitla jako tříletá. Fotografie, která vznikla v červnu 1928 během prezidentovy návštěvy Žďáru nad Sázavou, se stala jedním ze symbolů první republiky. Deset let po jejím pořízení posloužila jako předloha jedné z nejslavnějších československých známek. Jak se malá holčička dostala do náruče prezidenta, kdo snímek pořídil a jaké byly další osudy dnes 98leté Evy Neugebauerové, provdané Haňkové, která v roce 1950 emigrovala z Československa na Západ, se dozvíte ve speciálu Četkastu, který vznikl k nové fotografické výstavě ČTK Prezidentské okamžiky.

31. červenec 2023 32:59

Film o bratrech Mašínech není jejich obhajobou, říká režisér filmu Bratři

O marnosti i hrdinství, odvaze postavit se nespravedlnosti, o boji mladých kluků, kteří se dostávají do střetu s velkými dějinami – tak charakterizuje film Bratři jeho režisér Tomáš Mašín. Snímek, který vypráví příběh odbojové skupiny Josefa a Ctirada Mašínových, bude mít premiéru na podzim. Jak film vznikal, jak hledal režisér hlavní mužské i ženské postavy a kdo jsou „paťáci“ se dozvíte v Četkastu, který vznikl na Letní filmové škole v Uherském Hradišti na studentském novinářském workshopu.

30. červenec 2023 32:09

Témata stárnutí a odcházení ve veřejné debatě chybí, myslí si autorka románu Těla

O novém románu, starých scénářích, literárních inspiracích a vzorech se v Četkastu na Filmovce rozvyprávěla spisovatelka a scenáristka Klára Vlasáková. V čem je psaní scénářů odlišné od psaní beletrie, jak vznikal román Těla a proč spisovatelka, která spolupracuje i s rozhlasem, nechce sama namlouvat audioknihu. Četkast vznikl na Letní filmové škole na studentském novinářském workshopu.

30. červenec 2023 22:07

Dělat jenom poezii a slam mi nevyhovuje, byť to zní jako sen, říká "slamer v důchodu" Ondřej Hrabal

Jak vzniká literární program na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, co láká spisovatele a spisovatelky do slováckého maloměsta a jak je na tom současná česká poezie? Ve speciálu Četkastu na Filmovce, který vzniká na studentském novinářském workshopu ČTK, se rozpovídal básník a dramaturg literárního programu Filmovky Ondřej Hrabal. Prozradil také, která kniha pro něj byla v dětství zásadní, jak je na tom s poezií současná mládež a zda se dá poezií uživit.

29. červenec 2023 35:44

Celé umění titulkování je o zkratce, říká překladatelka, která pracuje na LFŠ už 30 let

Terry Jones jí maloval rytíře na účtenky od piva. Bratři Quayové ji zvali do svého londýnského bytu, který byl vystlán jehličím a sametem. Bato Čengić z ní vylákal několik filmovkových triček. Překladatelka Alžběta Šáchová má s VIP hosty Letní filmové školy v Uherském Hradišti nekonečné množství historek. Patří totiž k služebně nejstarším členům filmovkového zázemí. O tom, jak se změnila práce filmových překladatelů od „dřevních dob“ před 30 lety, kdy se hodně improvizovalo a simultánně překládalo, ale také o využívání umělé inteligence v překladatelství nebo o svém vztahu k fotbalu se rozpovídala ve speciálním dílu Četkastu na Filmovce.