Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 25118. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Nejde nám o hudbu, ale o chaos. Sex Pistols řádí v seriálu Dannyho Boylea

Recenze Jana Jindřicha Karáska. Seriál na nové platformě Disney+ o historii britských pankáčů se vyhýbá nejčastějším chybám hudebních biopiců.

08:47

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1068Dnes 11:13

Komentář: Energetické a klimatické čekání na Godota

Komentář Ivana Gabala. „Nemusíme veškerou energii paranoidně produkovat doma a už vůbec ne v megalomanských projektech. Bezpečnost v energetice neznamená to, co vojenská obrana, na kterou má a potřebuje monopol stát. Energie není zbraň, ale komodita.“ 18. května 2023 daly konzervativní Financial Times na titulní stranu informaci o varování Světové meteorologické organizace, že do roku 2027 dosáhneme s pravděpodobností 66 % globálního oteplení o 1,5 °C oproti preindustriální úrovni. V roce 2015 byla tato pravděpodobnost nula procent. Podle předpokladů začnou na této hranici nezvratné změny v řadě oblastí, proto bylo původní ambicí (tzv. pařížský závazek z roku 2015) tuto úroveň globálního oteplení odvrátit. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232059] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1064Dnes 05:32

Schvalování obranné smlouvy s USA: hraje se o image Česka ve světě

Článek Michaely Rambouskové (načetla robotka Jana): Největší opoziční hnutí ANO uvedlo, že dohodu nebude obstruovat. Chce se prý chovat státotvorně. Zároveň ale kritizuje vládu i Ministerstvo obrany, že dokument nevysvětlují, lidé proto mají obavy. Před necelými dvěma týdny ji ve Washingtonu podepsali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a její americký protějšek Lloyd Austin. Nyní míří dohoda o obranné spolupráci mezi Českem a USA (DCA) do Parlamentu. Nejde přitom jen o samotné schválení. Podle poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáše Pojara bude důležitou roli hrát i způsob projednání. „Stát a společnost, která není schopná hledat shodu v zásadních bezpečnostních věcech, se stane dřív nebo později obětí predátorů,“ prohlásil během nedávné sněmovní konference o bezpečnosti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231916] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1067Dnes 07:17

Chléb je za čtyřicet, ale mohl být za sto korun. Kdo zabránil větší katastrofě

Analýza Petra Holuba. Cenová krize u potravin prokázala, jak velké rezervy mají čeští potravináři a zemědělci. Jde o pozůstatky socialismu. Ceny potravin na východě Evropy vyrostly na jaře o 40 procent, na Západě se zvýšily polovičním tempem. Magickým číslem současné inflace se stává výraz 44,90. Zákazník může navštívit libovolný supermarket, přesně tuto částku dnes stojí nejlevnější chléb v regálu, šumavský bochník o váze 1,2 kilogramu, bez ohledu na výrobce. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231865] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1067Dnes 14:09

„Řekli, že je v žalostném stavu.“ Lidé kritizují poměry v domově pro seniory

Článek Jana Nováka. Špína, zanedbávání péče, málo jídla, krádeže. Svědci popisují poměry ve zlínském domově pro seniory. Podle ředitelky je ale vše v pořádku. Kritiku považuje za odvetu problémových zaměstnanců či rodinných příslušníků. „Na jeho pokoji byl nepořádek. Všechno umaštěné, špinavé. Sami jsme tam museli uklízet. Přebalovali jsme ho, převlíkali, polohovali a omývali, protože oni to vůbec nedělali,“ vzpomíná na pobyt dědy v soukromém domově pro seniory Hvězda v centru Zlína jeho devětadvacetiletá vnučka Nikola. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231856] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1067Dnes 06:01

Pražská burza stojí na ČEZu. Jeho stažení by mělo pro trh vážné důsledky

Článek Lukáše Voženílka. Potenciální stažení akcií energetického podniku ČEZ z pražské burzy by znamenalo velkou ránu pro tuzemský kapitálový trh, shodují se odborníci. Akcie energetického podniku ČEZ mají na pražské burze dlouholetou historii. S cennými papíry tohoto podniku se v Praze obchoduje od 15. června 1993 a titul ČEZ tvoří klíčový pilíř domácí burzy. Dokládá to jeho více než pětinová váha v rámci hlavního indexu PX, ale i denní objemy obchodování překračující stovky milionů korun. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231897] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1067Dnes 07:45

Rusové je měsíc drželi ve sklepě. Dvouletou Polinu pak rozplakalo i auto

Článek FIlipa Harzera. Jahidné na severu Ukrajiny dobře poznalo krutosti okupace. Rusové tam stovky lidí drželi ve sklepě, místní přesto zůstávají optimističtí. „Chceme, aby svět věděl, co Rusové udělali,“ vzkazují přes reportéra Seznam Zpráv. /Od našeho zvláštního zpravodaje na Ukrajině/ Má šátek na hlavě, mává a ochotně pózuje na houpačce. Dvouletá Polina má už zase důvod k radosti. Ze zážitků, které jí loni přinesla ruská invaze na Ukrajinu, se snad už otřepala s pomocí psychologů i své milující babičky Ljudmily. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231875] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1066Dnes 09:48

Ministr Blažek pranýřuje úniky ze spisů, sám je však převzal. Od kolegy z ODS

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Předal jsem nynějšímu ministrovi spravedlnosti utajený policejní spis brněnské bytové kauzy, přiznal Seznam Zprávám někdejší spolustraník Pavla Blažka. Ten, jak zjistila redakce, zdroj úniku utajil. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS na veřejnosti bojuje proti únikům dat z kriminálních kauz. Dokonce přišel i s tím, že by za to mohli být vedle policistů či státních zástupců stíháni i další lidé – včetně novinářů, kteří informují o korupčních podezřeních vůči politikům. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/229692] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1066Včera 05:37

Komentář: Americké rakety v Česku? Babiš to prostě nepobral

Komentář Václava Dolejšího. Nad Andrejem Babišem musí jásat celá dezinformační scéna a ruská pátá kolona. Šéf hnutí ANO jí vlastně přitakává, když absurdně naznačuje, že kdo chce obrannou smlouvu s USA, ten chce válku. Vždy, když klesne důvěra ve vládu, měla by okamžitě reagovat vysláním svého premiéra Petra Fialy (ODS) do jakékoliv debaty s opozičním lídrem Andrejem Babišem (ANO). Teď si to úspěšně vyzkoušela v nedělní Partii v TV Prima. Zklamaní voliči pětikoaličního kabinetu najednou vidí šílenou alternativu, takže načas spolknou své nejrůznější výhrady. Že je vláda bezradná, špatně komunikuje, porušuje daňové sliby, pro někoho je moc tvrdá, pro jiného zase příliš měkká. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232025] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1063Včera 08:13

Příběh česko-slovenského kapitalismu. Patrik Tkáč slaví 50 let

Článek Jiřího Zatloukala (načetla robotka Jana): Nejvýraznější tvář „rodiny J&T“, slovenský finančník Patrik Tkáč slaví v sobotu 50 let. Jeho byznysový příběh je i příběhem transformace české ekonomiky. Patrik Tkáč zbohatl v 90. letech během privatizace, kdy spolu s Ivanem Jakabovičem založili skupinu J&T a úspěšně ovládli některé privatizační fondy. Kapitál na transakce mu tehdy pomáhal obstarávat jeho otec Jozef Tkáč, který pracoval za socialismu ve Státní bance československé a po rozdělení federace řídil státní Investiční a rozvojovou banku (IRB). Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231955] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1058Včera 04:47

Pekarová a Rakušan se perou o přízeň homosexuálů. A také o Nerudovou

Článek Václava Dolejšího. Bývalou rektorku a prezidentskou kandidátku by TOP 09 i STAN chtěly na kandidátku pro evropské volby. Mezi některými řadovými členy ale takové nadšení cítit není. Lídři TOP 09 a hnutí STAN, kteří usilují o podobné liberální voliče, se pustili do souboje. Aktuálně se Markéta Pekarová Adamová a Vít Rakušan předhánějí, kdo z nich zařídí homosexuálním párům sňatky se stejnými právy, jaká dnes mají manželé. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231901] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.