Zprávy z Vysočiny
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nedožerky od zvířat i obyčejný hnůj - na to všechno začnou brzy jezdit autobusy jihlavské MHD

Autobusy jihlavské městské dopravy začnou už brzy jezdit na bio CNG. Plnohodnotnou náhražku zemního plynu tam nebude nutné dopravovat přes půl světa, ale jen z asi dvacet kilometrů vzdáleného Herálce. Vyrábět se bude z organických zbytků na tamní farmě.

02:24

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Dnes 02:17

Internáty v Jihlavě nebudou mít příští rok místo pro všechny středoškoláky

Studenti soukromých středních škol si v Jihlavě hledají privátní ubytování. Zejména vyšší ročníky v nadcházejícím školním roce internáty ve městě nepojmou a žáci budou muset dojíždět do skoro 20 kilometrů vzdálené Třeště.

Včera 02:01

Moderní soupravy RegioPanter už jezdí i na železnici na Vysočině

Národní dopravce na železniční tratě na Vysočině nasazuje nové moderní soupravy RegioPanter. Ty by měly postupně nahradit nejstarší typy zatím používaných vlaků.

Včera 02:28

Bývalá léčebna na Buchtově kopci na Žďársku je po třech letech znovu na prodej

Zdravotnický provoz v léčebně na Buchtově kopci u Sněžného na Žďársku skončil v roce 2011. Kraj Vysočina následně dlouhé roky hledal nového majitele. To se nakonec podařilo. Areál za 30 milionů korun získala společnost BANTIKO s.r.o..

Před dvěma dny 02:01

Umělecky vyzdobenou ulice Jana Masaryka si můžou lidé v Jihlavě užít bez aut dnes naposledy

Rozsáhlá pouliční výstava s názvem Skrze Jana Masaryka v Jihlavě ve čtvrtek končí. Ještě naposledy si tak lidé mohou užít umělecký a kulturní program. Pak se na pestře vymalovanou silnici znovu vrátí běžný provoz.

Před dvěma dny 02:20

Školní obědy od září na řadě míst na Vysočině zdraží, ceny porostou až o pětinu

Většina školních jídelen na Vysočině v minulých měsících musela zvýšit studentům ceny jídel. Za školní obědy teď dávají rodiče středoškoláků v průměru 33 korun.

Před dvěma dny 02:22

Nevzhlednou požární nádrž mění v Kališti na Jihlavsku na koupaliště

Na horké dny a plné pláže čekají malá venkovská koupaliště. V Kališti na Jihlavsku si letos lidé vůbec poprvé zaplavou přímo na návsi.

Před třemi dny 01:35

Správnou reakci při smyku i prudkém brždění cvičily řidičky na polygonu v Jihlavě

Ženy za volantem reagují jinak než muži. Asociace autoškol České republiky proto pro ně uspořádala v Jihlavě první akci Women Start Driving.

Před třemi dny 01:47

Část ukrajinských uprchlíků si musí do konce června najít nové ubytování

Do 1. července si řada ukrajinských uprchlíků bude muset najít nové bydlení. Začne totiž platit takzvaný Lex Ukrajina V. Tento zákon například dělí uprchlíky na takzvané nezranitelné a zranitelné, mezi které patří děti, senioři, matky s dětmi do šesti let nebo invalidé.

Před třemi dny 01:49

Včely byly letos na jaře méně aktivní, při opylování je nahradil jiný hmyz

Zimu letos v Česku nepřežilo čtvrt milionu včelstev. To je zhruba 38 % ze všech zazimovaných. Postihla je infekční varoáza a hlavně dlouhá zima a deštivé, chladné jaro.

Před třemi dny 01:41

62 eskymáckých obratů za 5 minut – kajakář Tomáš Behúň vytvořil v Pelhřimově nový český rekord

Zkoušeli jste někdy v kajaku takzvané eskymáky - to znamená obraty hlavou dolů do vody a zase zpátky? Tomáš Behúň z Olomouce je v tom nejlepší v republice a předvedl to v Pelhřimově.