Radioporadna
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nedosahují ani sedmi set metrů nad mořem. Přesto jsou Železné hory unikátem

Malé, ale hezké. Takové jsou Železné hory, které oslavují kulatiny, a to hned dvakrát. Deset let je Národnímu geoparku Železné hory. Třicetiny má Chráněná krajinná oblast Železné hory. Oslavy vyvrcholí velkou společnou výstavou v Regionálním muzeu v Chrudimi, která začíná 16. září.

15:49

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 15:18

Citlivé ruce, ale i uši. Fyzioterapeut basketbalové reprezentace potřebuje obojí

Jiří Šmíd se věnuje fyzioterapii sportovců skoro padesát let. Začínal u pardubických hokejistů v době jejich největší slávy. V současnosti pečuje o českou národní basketbalovou reprezentaci. Desítky let má stále stejnou přezdívku. Říkají mu Abbé. A právě obyčejná zpověď, vypovídání se z problémů, má pro psychicky i fyzicky zkoušené sportovce obrovský význam.

Před dvěma dny 14:40

Chcete mít zdravý česnek? V říjnu nakupte, namořte, usušte, ale nesázejte!

V říjnu je ideální čas pro nákup sadbového česneku. Velmi důležité je nakoupit sadbu od prověřeného pěstitele. Česnek totiž v poslední době sužuje mnoho nemocí. Jednou z nich je hnědá skvrnitost, což je houbová choroba, druhou mikroskopický škůdce vlnovník. Jak se jich zbavit?

Před třemi dny 14:33

Věneček? Před pár lety skoro sprosté slovo. Dnes to neplatí, tvrdí cukrářka z Chrudimi

Sakrajda, povidloň a mandlový dort low carb s čokoládou a ovocem, tyto zákusky přihlásila chrudimská cukrářka Regína Gauglitz do soutěže Mls Pardubického kraje. A právě low carbové dezerty bez mouky a cukru vyhrály.

Před šesti dny 16:04

Lesy jsou teď plné ryzců. Ty jedlé poznáte podle barvy mléka

V českých lesích v těchto dnech kraluje ryzec borový a ryzec smrkový. Lesy jsou jimi podle mykologa Pavla Brůžka doslova prošpikované. Jsou to chuťově vynikající houby. Jak ale poznat ty jedlé druhy?

Před týdnem 13:29

Mirabelková zmrzlina letos boduje. Ovocný strom má zmrzlinář přímo u domu

Kunětická zmrzlina je nejen v Kuněticích známá už sedmnáct let. Zmrzlinář Zdeněk Pavlis ji vyrábí hlavně z čerstvého ovoce od místních farmářů. Letos zabodoval s novou příchutí.

Před 2 týdny 15:07

ADHD je nemoc, kterou si nevybrali děti ani jejich rodiče, vysvětluje klinický psycholog

ADHD je nemoc. Nedá se získat výchovou, nikdo si ji nemůže vybrat. Definice říká, že je to porucha typická neurovývojovým opožděním a odchylkami ve vývoji centrální nervové soustavy.

Před 2 týdny 14:56

Jak skladovat dýně, aby vydržely až do února? A z jaké dýně jsou nejchutnější semínka?

Dýně neboli tykve se k nám podle zahradníka Františka Hlubockého dostaly kdysi společně s okurkami. Lidem ale moc nechutnaly. Současnost můžeme ale označit za dýňový boom.

Před 2 týdny 16:09

Nestrkejte lidem ruce do pusy. A zapomeňte na dýchání z úst do úst, vyvrací mýty záchranář

Doktor urgentní medicíny Marek Dvořák radí lidem na sociálních sítích, jak se zachovat v situaci, kdy je potřeba poskytnout první pomoc. Momentálně ho sleduje asi 170 000 lidí. Jeho zkušenosti u pozemní i letecké záchranné služby v Hradci Králové dávají jeho radám nový rozměr. A funguje to.

Před 2 týdny 15:13

Víte, co jsou vlčky a rohačky? A kde jsou v Krkonoších nejhezčí výhledy?

Autorka knihy Krkonoše, seznamte se, nemá z prvního sněhu na hřebenech hor velkou radost. V Radioporadně nabídla Danka Šárková pár tipů na výlety hlavně po západních Krkonoších. Snad si je ještě letos užijeme.