- Podcasty
- Zdravíčko

Poslechněte si podcast: Nedonošenost není nemoc. Předčasně narozené děti toho potřebují méně, než jsme mysleli, říká primář
Nejstarší české neonatologické oddělení specializované na péči o novorozence je v nemocnici v Českých Budějovicích. Založil ho profesor Miloš Velemínský už v roce 1985. V současnosti je zařízení na vrcholu třístupňového systému péče. Ročně v budějovické porodnici přijde na svět asi dva a půl tisíce dětí, míří sem ale miminka z celého kraje, pokud potřebují při startu do života odbornou pomoc.
Zdravíčko
S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.
Kvůli rakovině tlustého střeva řada lidí umírá zbytečně. Stačí včas přijít na koloskopii, říká lékař
Kdo překročil padesátku a nejde na koloskopii, je kaskadér. To říká lékař Ivo Horný, primář strakonické interny a čestný člen České gastroenterologické společnosti. O důležitosti vyšetření mluví v magazínu Zdravíčko. Vysvětlí také, který pojem je správný – kolonoskopie, jak zákroku říká většina lidí, nebo koloskopie, jak ho označuje on sám.
Není důvod, aby částečné náhrady kloubů nezdomácněly i u nás
Trápí vás klouby? Uvažujete o tom, že by bylo nejlepší pořídit si nové? Možná by stačila částečná náhrada. Má spoustu výhod. Pro koho je vhodná a pro koho ne, poví lékař Tomáš Trnka z ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice.
Zdravotníci musí zachraňovat umírajícího až do poslední chvíle, změnit to může dříve vyslovené přání
Vyslyšet přání nevyléčitelně nemocného pacienta, pokusit se mu přizpůsobit nemocniční prostředí, dát mu možnost uspořádat si krátící se čas na tomto světě, chovat se k němu humánně a být oporou i jeho rodině a blízkým. Takové cíle si klade paliativní péče. Nový podpůrný paliativní tým vznikl letos v Nemocnici Tábor.
Žena, která nesportuje, může mít v těhotenství mnohem intenzivnější bolesti, varuje fyzioterapeut
Těhotenství, nošení dětí a nákupů. To všechno zatěžuje ženské tělo a může vést k bolestem, někdy dokonce i změnám na kostře. O tom, co bolí ženy a jak se to dá napravit, mluví v magazínu Zdravíčko Jaroslav Zeman, fyzioterapeut, rehabilitační a sociální pracovník z českobudějovického studia Úleva.
Lehká cola spíš přitíží. Umělá sladidla mohou zvyšovat riziko cukrovky, varuje diabetolog
O úplavici cukrové, tedy cukrovce, se všeobecně míní, že si za ni lidé mohou sami, protože se moc cpali sladkým a tučným a málo se hýbali. Jenže cukrovkou mohou trpět i profesionální sportovci, kteří jsou štíhlí, vysportovaní a výživu si velmi přísně hlídají. Jak je to možné? I oni si o své zdravotní potíže nějak řekli? Na to v magazínu Zdravíčko odpověděl Ondřej Vrtal, diabetolog interního oddělení českobudějovické nemocnice.
Zanedbaná cukrovka poškozuje velké i malé cévy. Může nás dokonce připravit o zrak, varuje lékař
Že cukrovka ovlivňuje mimo jiné lidský zrak, to je všeobecně známé. Kam až to ale může zajít a proč se to vůbec děje, vysvětlil v magazínu Zdravíčko primář Centra péče o zrak ve strakonické nemocnici Pavel Kristen.
Tlak na výkon často začíná už v dětství. V dospělosti pak lidé naráží na realitu a vzniká problém
Pračlověk vyběhl a ulovil mamuta. Vyplavené stresové hormony ho vybičovaly k výkonu a během něho se vybily. Byl to zdravý proces, který vedl k úspěchu a neničil organismus. Oproti tomu moderní člověk je ve stresu skoro pořád, nikdy nemá hotovo a jeho oběhová soustava trpí.
Kýla sama nezmizí. Nepomůže ani cvičení a dieta, jediným řešením je operace, připomíná lékařka
Kýlu si obvykle spojujeme s břichem – s pupíkem, třísly, bránicí. Existuje ale mnoho druhů kýly, kdy se orgán přesune ze svého přirozeného místa. Nehraje roli, zda máme, či nemáme vypracované břišní svaly, ani to, jestli jsme tlustí, nebo tencí. „Za svou kýlu si člověk nemůže,“ říká Marta Horáková, primářka oddělení chirurgie, urologie a ORL v nemocnici v Písku, která byla společně s vrchní sestrou Zuzanou Šímovou hostem pořadu Zdravíčko.
Jak zvládnout stres? Především se snažte přijít na to, co ho vlastně vyvolává, radí psycholog
Lov mamutů stresoval kdysi pravěkého člověka a aktivizoval jeho nervový i svalový systém. Dnes nás k boji i útěku vedou zcela jiné důvody. Stresujeme se ale mnohem víc. Pomineme-li příčiny pracovní a osobní, z těch nedávných to mohla být třeba volba prezidenta. V magazínu Zdravíčko to podotýká klinický psycholog Václav Šnorek z českobudějovické nemocnice.
Obézní lidé a diabetici často mají potíže spojené se žlučníkem. Bolest může být až nesnesitelná
Bolest pod dolním okrajem pravého žebra může značit potíže se žlučníkem. Nevelký orgán hruškovitého tvaru je skrytý pod játry a zásobuje je žlučí. Bolí v případě zánětu, nebo ucpání žlučových cest kamenem. Taková bolest může být až nesnesitelná, může se přesunout nejen do okolí žlučníku, ale i do zad a pod pravou lopatku. Vedle toho se často dostavuje pocit na zvracení, v případě zánětu také teploty a třesavka.