Tady to znám
6. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Nedivím se, že Svatý Jan pod Skalou bere příchozím dech, říká správce zdejší koleje Michal Šedivý

Svatý Jan pod Skalou je malá obec na Berounsku. Malebné, skalami obklopené poutní místo leží v samém srdci Českého krasu a Národní přírodní rezervace Karlštejn. Kromě krásné přírody ukrývá i pozoruhodné stavby a také velice pestrou historii. Jeho zákoutími nás provedl místní rodák a zároveň správce Svatojánské koleje Vyšší odborné školy pedagogické Michal Šedivý.

22:07

Tady to znám

Vydává: Český rozhlas

Pojďte s námi poznat krásná místa, o kterých naši hosté říkají: Tady to znám.

Web

Před pěti dny 19:58

Podbezdězí je nádherná pestrá krajina plná přírodního i historického bohatství

Podbezdězí je oblast na pomezí Středočeského a Libereckého kraje. Není nijak oficiálně určena nebo vymezena, ale z názvu je jasné, že jde o lokalitu rozprostírající se pod hradem Bezdězem. Zavede vás do Doks a k Máchovu jezeru, ale i k Vrátenskému mlýnu nebo do přírodní rezervace Klokočka. Zajímavá místa celé této oblasti nám představila Barbora Stehlíková z Muzea Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem.

Před týdnem 22:46

Vrchu Vítkovu vévodí socha Jana Žižky. Národní památník nabízí historii i nevšední výhled na Prahu

Pražský vrch Vítkov je místem, kterým prošly dějiny a které je dnes jednou z významných dominant hlavního města. Stojí na něm Národní památník na Vítkově a také největší jezdecká socha v naší republice. Socha husitského vojevůdce Jana Žižky. Celý kopec je ale zároveň i parkem plným cest, laviček a dětských hřišť, kde je možné příjemně trávit volný čas. Vítkovem nás provedl vedoucí Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea Tomáš Kavka.

Před 2 týdny 18:46

Perlou Vlašimi je zámecký park s pseudogotickými branami. V zámku sídlí Muzeum Podblanicka

Vlašim je město na Benešovsku, které leží na dohled bájné hory Blaníku. Může se pochlubit rozlehlým zámkem a překrásným zámeckým parkem plným soch a pozoruhodných staveb. Kromě toho můžete ve Vlašimi navštívit i paraZOO pro handicapovaná zvířata. Anebo se vydat do nedalekých Krasovic a nahlédnout do Domu přírody Blaníku. Všemi zmíněnými místy nás provedl historik a ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder.

Před 3 týdny 18:40

Okolí Zdic, to jsou křivoklátské lesy a skalní vyhlídky. Na Vraní a Hudlické skále najdete kukátka

Město Zdice na Berounsku se nachází na okraji Křivoklátska. Jeho okolím se můžete toulat po turistických stezkách a objevit při tom i několik zajímavých skal a kopců. Na některých stojí pozoruhodné památky nebo rozhledny, ale všechny nabízejí krásné výhledy do okolní krajiny. A zastavit se můžete i na dvou známých hradech. Okolím Zdic nás provedl vedoucí místního Klubu českých turistů Mirek Zálom.

27. říjen 2023 21:22

Lvi u nás žijí v jednom výběhu s mangustami, říká ředitel zoologické zahrady Chleby René Franěk

V roce 1997 vznikla v obci Chleby na Nymbursku malá zoologická zahrada. Postupem času se značně rozrostla a přibylo do ní mnoho nejrůznějších obyvatel. Včetně vzácných opic druhu langur duk. Hned od začátku měla zahrada významné chovatelské úspěchy. A roku 2004 se stala první oficiální nestátní zoologickou zahradou. Celým jejím pestrým areálem nás provedl její zakladatel a ředitel René Franěk.

20. říjen 2023 20:02

Na Průhonicích je nekrásnější zámecký park. Chodíme do něj každou chvíli, říká mim Michal Nesvadba

Herec, mim a moderátor Michal Nesvadba prožil většinu svého života na pražském Žižkově. Nakonec ale přece jenom zatoužil po klidu v menší obci. A protože chtěl zůstat poblíž hlavního města a zároveň mít blízko do přírody, padla jeho volba na Průhonice na Praze-západ. Tam si postavil rodinný dům a je navýsost spokojený. Jak se mu v Průhonicích žije a jaká místa tam má nejradši, prozradil v pořadu Tady to znám.

13. říjen 2023 22:11

Staré židovské město pražské představuje deset století historie. Navštívit můžete synagogy i hřbitov

Staré židovské město pražské je nevelké území rozprostírající se v lokalitě dnešní městské části Josefov. Svého času bylo největším židovským ghettem ve střední Evropě a zároveň i jedním z nejvýznamnějších. Na přelomu 19. a 20. století prošlo rozsáhlou demolicí a novou výstavbou. Z devíti synagog jich zbylo šest, namísto tří zbouraných vyrostla jedna nová. V pořadu Tady to znám nás nejenom jimi provedl předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

6. říjen 2023 20:36

Český ráj je nejkrásnější na podzim. Zbarvené stromy vytvářejí nádhernou kulisu pískovcovým skalám

Český ráj je na pohled skutečným rájem na zemi. Rozkládá se na území tří krajů: Středočeského, Libereckého a Královéhradeckého. Půvabná oblast, pro kterou jsou charakteristická pískovcová skalní města, ale také působivé hradní zříceniny, zámky a malebná lidová architektura, nabízí nepřeberné množství výletnických cílů. Nás jimi provedla cestovatelka a fotografka Pavla Bičíková.

29. září 2023 21:10

Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích má atmosféru právě ukončeného pracovního dne horníků

Ve Vinařicích na Kladensku se uhlí začalo těžit v roce 1877. A těžilo se tam celých 120 let. Ovšem ještě než byla těžba definitivně ukončena, vznikl v tamním černouhelném dolu Mayrau působivý hornický skanzen. A my jsme se jeho prostory i někdejším těžebním provozem nechali provést pedagogem volného času Hornického skanzenu Mayrau Davidem Bergerem.

22. září 2023 16:25

Český Šternberk je jedním z nejstarších českých hradů. Jeho interiéry jsou ovšem zámecké

Hrad Český Šternberk na Benešovsku se tyčí na skalním hřebeni vysoko nad řekou Sázavou. I dnes je v rukách šlechtického rodu, který ho vlastnil od samotného začátku. Hrad má stále vnější gotickou podobu, ale jeho interiéry byly v době baroka přeměněny na zámecké, aby se tam jeho majitelům pohodlně bydlelo. Působivým Českým Šternberkem nás provedla zástupkyně kastelánky Kateřina Míková.