Tady to znám
21. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Nedivím se, že Svatý Jan pod Skalou bere příchozím dech, říká správce zdejší koleje Michal Šedivý

Svatý Jan pod Skalou je malá obec na Berounsku. Malebné, skalami obklopené poutní místo leží v samém srdci Českého krasu a Národní přírodní rezervace Karlštejn. Kromě krásné přírody ukrývá i pozoruhodné stavby a také velice pestrou historii. Jeho zákoutími nás provedl místní rodák a zároveň správce Svatojánské koleje Vyšší odborné školy pedagogické Michal Šedivý.

22:07

Tady to znám

Vydává: Český rozhlas

Každý má svůj kout, o kterém rád řekne: Tady to znám.

Web

Před dvěma dny 17:03

Vyšehrad je památkou, parkem, vesnicí a symbolem v jednom, říká jeho ředitel Petr Kučera

Vyšehrad je jedinečný historický areál tyčící se na skále nad pravým břehem Vltavy. Zdaleka to není jenom působivá Bazilika sv. Petra a Pavla, která je jeho z dálky viditelnou dominantou. Je to i několik parků ozdobených sochami, podzemní chodby zvané kasematy, hřbitov, kde odpočívají známé osobnosti, a v neposlední řadě i monumentální hradby s úžasnými výhledy na Prahu. To všechno nám představil ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.

Před týdnem 23:02

Na Svaté Hoře v Příbrami můžete strávit i noc. Zážitkový pobyt vám nabídne víc, než běžná prohlídka

Svatá Hora v Příbrami je nejslavnější mariánské poutní místo u nás. Pro svou polohu bývala označována za duchovní srdce Čech. Na vrcholu kopce stojí rozsáhlý raně barokní areál, který je plný pozoruhodných staveb a úžasných uměleckých děl. A také poklidné duchovní atmosféry. Působivým místem nás provedla Martina Jechortová z Římskokatolické farnosti Svatá Hora.

Před 2 týdny 21:46

Na střední Čechy nabízíme zajímavé lyžování, míní zakladatel areálu Monínec Jaroslav Krejčí

Kdo si chce v zimě zalyžovat, nemusí nutně jezdit na hory. Ve středních Čechách nabízí skvělou možnost zimních radovánek Ski Areál Monínec. Nachází se na hranici Středočeského a Jihočeského kraje ve městě Sedlec-Prčice a lidé se do něj sjíždějí ze širokého okolí. Nás jím provedl jeho zakladatel Jaroslav Krejčí. A k tomu navíc i půvabnou turistickou oblastí jménem Toulava, která se přelévá ze středních do jižních Čech.

Před 3 týdny 24:50

Miluju zasněžené Hrusice, říká někdejší vedoucí Památníku Josefa Lady Zdeňka Burianová

Když se řekne pohádková zima, představí si většina z nás poetické obrázky Josefa Lady. A kdo by je chtěl vidět zblízka a navíc poznat místo, které ho inspirovalo, měl by se vypravit do Hrusic na Praze-východ, kde se Josef Lada narodil a kde má dnes svůj památník. Nás obojím provedla dlouholetá přítelkyně malířovy rodiny a letitá pracovnice hrusického Památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny Zdeňka Burianová.

23. prosinec 2022 18:38

Štědrý den býval vnímán jako začátek nového roku, říká etnografka skanzenu v Přerově nad Labem

Jsou tu Vánoce, nejkrásnější svátky v roce, a tak jsme se tentokrát vydali za vánoční atmosférou. A jaké místo by pro to bylo příhodnější, než skanzen v Přerově nad Labem na Nymbursku. Soubor lidových staveb, který přibližuje nejen bydlení, ale i život našich předků a také jejich zvyky a tradice. Třeba právě o Vánocích. Do přerovského skanzenu nás zavedla etnografka Polabského národopisného muzea Hana Šídová.

16. prosinec 2022 21:57

V Ořechu najdete Muzeum medu a českých Vánoc. Představuje staré zvyky i současné betlémářské umění

Ořech na Praze-západ se rozkládá hned za hranicí hlavního města. Ale jakmile jím projedete, ocitnete se v Českém krasu. Byla by ovšem škoda se přitom v Ořechu nezastavit. Mají tam totiž Muzeum medu a českých Vánoc, kterým nás provedl jeho zakladatel a ředitel, místní rodák Vladimír Glaser.

9. prosinec 2022 20:29

V kokořínských lesích u Liběchova můžete obdivovat i umění. Monumentální sochy Václava Levého

Liběchov je město na Mělnicku. Nachází se na půli cesty mezi Mělníkem a Štětím, což znamená, že leží na samotné severní hranici Středočeského kraje. A když se z Liběchova vydáte do okolních kokořínských lesů, narazíte v nich na působivá díla sochaře Václava Levého vytesaná do tamních pískovcových skal. Nejenom po nich nás provedla liběchovská rodačka a zároveň místní knihovnice Andrea Vítová.

2. prosinec 2022 19:17

Je úžasné bydlet v Praze a zároveň uprostřed přírody, říká obyvatelka Divoké Šárky Jana Divišová

Šárka je jméno pro dívku. Ale také pro krásný přírodní park rozprostírající se na severozápadním okraji hlavního města. Protéká jím Šárecký potok, nad kterým se tyčí rozeklané skály. Našli byste tam ale i dvě koupaliště a také přírodní divadlo. Všechna tahle místa důvěrně zná Jana Divišová, která už více jak padesát let žije v Čertově mlýně přímo uprostřed Divoké Šárky.

25. listopad 2022 20:58

Kolem Votic můžete jezdit na kole celé dny. Luboš Mudra vytvořil síť cyklostezek Votická kopretina

Votice jsou pětitisícové městečko na Benešovsku. Už samo o sobě má návštěvníkům co nabídnout. Kostel sv. Václava s vyhlídkovou věží Václavkou, františkánský klášter se zajímavými expozicemi nebo unikátní Motýlárium. Kromě toho se ale kolem něj rozprostírá Votická kopretina. Cyklostezka, která má tvar okvětních lístků této květiny. Nás po ní provedl sám její autor, majitel penzionu U modré kočky Luboš Mudra.

18. listopad 2022 20:37

Celé Křivoklátsko přehlédnete z rozhledny Máminky u Hudlic, říká ředitel Správy CHKO Petr Hůla

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko se rozkládá na západním okraji Středočeského kraje. Jejím středem prochází kaňon řeky Berounky. Pozoruhodná je především svojí biologickou rozmanitostí, roste tam přes osmdesát druhů původních dřevin. Hlubokými lesy, údolím Berounky i skalními vyhlídkami nás provedl ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko Petr Hůla.