ArtCafé
30. leden 2023

Poslechněte si podcast: Nechtěli jsme z těch lidí dělat hrdiny, ani je vystavovat nebezpečí, říkají autoři knihy PIKO

Reportážní kniha PIKO: Na životě feťáků záleží zpracovává příběhy lidí s drogovou zkušeností, ale nahlíží i na to, jak se proměňuje role pervitinu v české společnosti. Jaké etické otázky autoři při zpracování tématu řešili? A jak rozšířené je vlastně užívání pervitinu v české společnosti? O knize mluví v ArtCafé s Agátou Hrnčířovou autoři Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal. Vhled do problematiky užívání drog nabízí pracovník neziskové organizace Sananim Josef Šedivý.

43:41

ArtCafé

Vydává: Český rozhlas

Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.

Web

Před třemi dny 43:35

Výstava Dno den zobrazuje život žen ve věznicích

Velká dřevěná ohrada jako rekonstrukce vězeňské cely, neustálý hluk a všudypřítomný chléb. Výstava Dno den umělkyně Lenky Tyrpeklové se návštěvníkům snaží zprostředkovat prostředí, ve kterém žijí české vězenkyně. Do jaké míry odpovídá výstava reálným podmínkám a jak se liší pozice žen a mužů? Hosty Agáty Hrnčířové jsou autorka výstavy a supervizor výstavy Petr Komberec. Projekt Building Bridges představuje Gabriela Kabátová, ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství.

Před týdnem 46:09

Dokument Návštěvníci / The Visitors

Jak se žije ve světě, který vám mizí pod nohama? Jak se zkoumá téma domova a jeho ztráty, když jsme daleko od toho vlastního? Na tyto otázky hledá odpověď dokumentární snímek Návštěvníci, který se odehrává v nejseverněji položeném městě na světě Longyearbyen. Jak si ve vědeckém výzkumu nebo dokumentární práci udržet profesionální hranice? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou režisérka filmu Veronika Lišková a producentka Kristýna Michálek Květová.

Před 2 týdny 41:27

Nesmíme pořád vědět – živá filozofie mezi námi

Filozofie může být komedií i dobrodružstvím všedních dní. Sára Pokorná z Institutu živé filosofie a spolku Sokratovské rozhovory představuje myšlenky z publikace Síla konsenzu, kde je dialog cestou k demokracii. Václava Medalová Hůdová z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích popisuje metodu Filozofie pro děti, kterou rozvíjí v knihovnické praxi. Student filozofie na MU v Brně, Roman Růžička, se zastavuje u autorských her univerzitního souboru Filosofické divadlo.

Před 2 týdny 39:08

Koncentrované ztišení i hluboký poslech. Do humpolecké 8smičky se odstěhoval zvuk

Zvuk ovlivňuje naše prožívání, transformuje prostor, dokonce vytváří zcela nové situace. Jak ale pracovat se zvukem jako médiem? Rozhovor s kurátory Anežkou Chalupovou a Jakubem Frankem k nové výstavě Místa chvění v zóně pro umění 8smička v Humpolci, kterou lze poslechnout i vidět až do 21. května 2023. O své současné práci i spolupráci s 8smičkou mluví také jeden ze zahraničních vystavujících, Christian Schröder z Vídně. ArtCafé připravila Anna Luňáková.

Před 3 týdny 46:17

Filmový brak baví otrlé diváky

V těchto dnech začíná v Praze Festival otrlého diváka, který se postupně přemístí do Brna a do Hradce Králové. Jak filmovy brak definovat? V čem je důležitý pro diváky i samotný filmový průmysl? A proč pro nás může být užitečné jej integrovat, spíše než ignorovat? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou festivaloví dramaturgové Jiří Blažek a Petr Šaroch a filmová vědkyně Veronika Lengálová.

1. březen 2023 47:20

Zabijačka nudy na DAMU: Startuje festival Katedry autorské tvorby Nablízko. A možná bude i prase!

Festival Nablízko s podtitulem Zabijačka nudy startuje 2. března a potrvá v prostorách DAMU do 5. března. Na programu jsou scénická čtení, představení, autorské prezentace studentů, dialogické jednání i koncerty a workshopy. Nabízí tak ideální příležitost nahlédnout do způsobu práce katedry. V ArtCafé Jitky Kostelníkové mluví studenti Lucie Vacovská, Matouš Martínek, Petr Novotný a pedagog Přemysl Rut o formátu autorské prezentace i o tom, jak se dá autorství učit i vyučovat.

27. únor 2023 47:22

Iogi – komiksový projekt o životě v soudobém Japonsku

Mezi vítěze letošních cen Muriel patří i komiksový projekt Iogi. Kniha poskládaná z jedenácti poetických pohledů na každodenní život v soudobém Japonsku byla oceněná i v soutěži za nejlepší světový komiks (Japan International Manga Award). Do ArtCafé přijal pozvání autor scénáře Jean-Gaspard Páleníček a studentský autor jedné z kreseb (Undercurrent) Matěj Kolář. Téma doplňuje autorka Kristýna Plíhalová a její pohled na to, jak podporovat komiksové autorství, například u dětí.

24. únor 2023 43:24

Vzájemná česko-ukrajinské pomoc při šití trenek i u sporáku

Barbora Bakošová z nakladatelství Nevim patřícího pod brněnské sociální družstvo Tři Ocásci popisuje knihu Vzájemná pomoc: Jak v krizi upevňovat solidaritu. Knihu napsal americký autor Dean Spad, Nevim ji vydalo minulý rok. O Textilním hubu, který vznikl rovněž loni díky spolupráci brněnského spolku Vesna a projektu Zašívárna, vypráví Šárka Syslová. Synergii v pražské kuchyni Centra Elpida a organizace InBáze zachycuje reportáž z mezikulturního setkání nad kuřetem na paprice.

22. únor 2023 45:51

Idealizovaná příroda, futuristické prostory, dreamscapes

Máte v hlavě ideální představu místa, kde byste chtěli žít nebo třeba jen odpočívat? A co kdyby vaše vysněné místo mohlo vypadat úplně jakkoli? Třeba jako kosmická loď nebo jako nedotčený ostrov uprostřed moře? O výstavě Casa Immaginaria a současném fenoménu tzv. dreamscapes mluví kurátor Adam Štěch, grafický designér Jan Kloss ze studia OKOLO a vystavující 3D umělec Hannes Lippert. ArtCafé o snových krajinách připravila Agáta Hrnčířová.

22. únor 2023 45:28

Duševní zdraví v umění a médiích

Závažné potíže s duševním zdravím v průběhu svého života prožije průměrně každý pátý dospělý Čech. Jak témata duševního zdraví a nemoci komunikovat skrze umění a média? Jak vyprávět příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním věrně a zároveň citlivě? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou organizátorka festivalu Na hlavu Pavla Chlebounová, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví Alexandr Kasal a režisérka uměleckého Kolektivu Nesladim Linda Dušková.