Host Dne na Moravě
12. duben 2023

Poslechněte si podcast: Nečekali jsme, že chystáme územní plán na tak dlouho, říká někdejší brněnský primátor

Brněnský územní plán je nejstarší v republice a náhrada už je potřeba, soudí muž, který stál u jeho vzniku. Přesto souhlasí s tím, že nástupce dokumentu politici neschválili.

18:09

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Včera 16:12

Rád bych, aby se tuzemská vína stala součástí i naší gastronomie, přeje si ředitel Vinařského fondu

„Lidé šetří a víno je pro některé v současnosti zbytná položka v nákupním košíku,“ říká ředitel Vinařského fondu. Podle Zbyňka Vičara současná ekonomická situace, kdy 13 měsíců po sobě klesá prodej vín, nahrává levným vínům ze zahraničí.

Před týdnem 12:15

Stromem roku může být sulíkovská lípa i katalpa od vily Stiassni, rozhodnutí závisí na hlasujících

Jihomoravské stromy mezi dosavadními vítězi ankety Strom roku jasně dominují. Nyní se rozhoduje o tom, kdo získá titul v dalším roce. Tradičně nejvíc nominovaných jsou lípy a buky, ale objevují se i ovocné stromy, jak připomněla v pořadu Host Dne na Moravě koordinátorka hlasování Kateřina Bolečková. V těchto dnech finišuje první část veřejného hlasování letošního ročníku.

Před týdnem 15:25

Tomáš Proksa získal ocenění za recyklaci vody. Přes 80 % jsme schopni použít znova, vysvětluje

„Udržitelnost je pro mě to, když něco můžu použít znovu nebo toho použiju jen nezbytně nutné množství. Oba body projekt recyklace vody splňuje,“ říká v rozhovoru inovátor Tomáš Proksa.

Před týdnem 14:32

Udržitelné chování by mělo být jakýmsi dobrým mravem, myslí si ředitelka ekologického institutu

Český rozhlas se připojuje k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje. Právě téma udržitelnosti probere Zdeněk Truhlář s ředitelkou Ekologického institutu Veronica Yvonnou Gaillyovou. Zaměří se na to, jak se Česká republika posunula v rámci udržitelnosti od revoluce

Před týdnem 16:17

Serial Killer se vrací na místo činu. S Finskem nás spojuje černý humor, říká Kamila Zlatušková

Hostem pořadu Den na Moravě je Kamila Zlatušková, ředitelka brněnského Televizního institutu a taky zakladatelka festivalu seriálů Serial Killer. Přehlídka, která začíná 19. září, se zaměřuje na tvorbu střední a východní Evropy. Šestý ročník se odehraje v brněnských divadlech a klubech a také v sídle institutu v Dominikánské ulici.

Před týdnem 15:28

Ekolog Jan Moravec: Nejlepší způsob, jak pozemek ochránit, je ho koupit

Chránit zajímavá a cenná místa naší krajiny – to je cíl kampaně a současně veřejné sbírky s názvem Místo pro přírodu. Letos běží už dvacet let. Na počátku byla myšlenka, že nejlépe ekologové mohou vzácné lokality ochránit tak, že je získají do vlastnictví. Na nákupy ale nebyly peníze, a tak se zrodil nápad vybrat je od podobně smýšlejících lidí.

Před 2 týdny 18:05

Ovlivňovali rozvoj kultury, vzdělanosti, obchodu. O řeckých stopách na Moravě s publicistou Francem

Festival Babylonfest představuje v Brně do 16. září národnostní menšiny. V rámci 16. ročníku festivalu se uskutečnila beseda s názvem Žijí mezi námi. Jedním z besedujících byl také překladatel a publicista s řeckými kořeny Aristid Franc, který připomněl historii Řeků na našem území.

Před 2 týdny 16:20

Od motorky po tank. Ve Vyškově testují veškerou armádní techniku pozemního vojska

Vyškovský závod Vojenského technického ústavu obstarává náročné testování veškeré armádní techniky před tím, než je nasazena k použití v české armádě. Testy se týkají vozidel, zbraní i výstroje.

Před 2 týdny 15:33

Šéf brněnských tepláren: Kotel na štěpku ceny znovu sníží, už za dva roky

Teplárny Brno sníží cenu tepla dodávaného domácnostem. Do budoucna slibují další pokles, potvrdil ve vysílání Českého rozhlasu Brno jejich generální ředitel Petr Fajmon.

Před 3 týdny 17:50

Nástup do školy jako krizové období? Je to změna, která s sebou nenese jen negativní zážitky

„Nástup dítěte do školy znamená přechod z jedné vývojové fáze do druhé. To, že toto období nazýváme krizové, neznamená, že se v něm děje něco špatného,“ říká psycholožka Zuzana Masopustová.