Vlna
25. květen 2023

Poslechněte si podcast: Nečekal jsem, že rap bude nejposlouchanější žánr v Česku, říká autor účtu Out Of Context Czech Rap

Milan Bartoušek je zakladatelem twitterového účtu Out Of Context Czech Rap. Kromě toho zveřejňuje podcastové rozhovory s vybranými hosty z tuzemské rapové scény. Jak se od anonymního admina dostal k vlastnímu podcastu? Jakým směrem se podle něj český rap vyvíjí? A je česká rapová scéna připravená na vyšší zastoupení žen?

22:17

Vlna

Vydává: Český rozhlas

Vlna je publicistický podcast Radia Wave zaměřený na témata z kultury, popkultury, společnosti a lifestylu. Redaktoři a redaktorky s Hanou Řičicovou, která podcastem provází, rozebírají fenomény jako Beyoncé, fast fashion nebo horoskopy, trendy a zajímavosti jako užívání OpenAI ve vzdělávání nebo nestory jako Quentin Tarantino.

Web

Před dvěma dny 28:45

V zahraničí musí hudebníci inovovat, Češi zas nesmí odložit kytaru. Co prozradí rádiová hitparáda?

Soukromé i veřejnoprávní stanice preferují hudbu, na které panuje většinová shoda – a po úspěšných interpretech chtějí, aby se drželi osvědčených receptů. Vyplývá to ze seriálu o českých rádiích, který vznikl ve spolupráci Radia Wave a Datového týmu Českého rozhlasu. Do jeho zákulisí se podíval Podcast Vlna.

Před šesti dny 31:37

Drogy, sex a nikdy nekončící party. Jak změnil britský seriál Skins pravidla hry?

Britský seriál Skins v nultých letech přinesl revoluci v teen dramatech. Odmítl ustálené americké postupy a místo toho nabídl syrovou realitu dospívání plnou drog, sexu a nikdy nekončících večírků. Nebál se prozkoumávat citlivá témata, jako je sexuální orientace, duševní zdraví nebo disfunkční rodiny, a stal se tak předobrazem současných seriálů pro dospívající. Jak seriál ovlivnil televizní scénu a proč se k němu pojí spousta kontroverzí?

Před týdnem 24:56

Chlapec a volavka na cestě do nejtemnější fantazie. Hajao Mijazaki pořád vládne světové animaci

Do českých kin se dostal nový snímek legendy japonské animace Hajaa Mijazakiho Chlapec a volavka. Fantastické vyprávění, které se odehrává na sklonku druhé světové války, připravoval zakladatel animačního studia Ghibli několik let. Kromě toho máme možnost se s jeho tvorbou seznámit i důkladněji – v češtině totiž vychází kniha Mijazaki a jeho svět, která mapuje celou jeho tvůrčí dráhu.

Před 2 týdny 32:34

Být striptérkou není nic špatného a ukazovat svoje tělo nedělá člověka horším. Čus hadus

Marn, oblečená v nahotě je absolventský film režisérky Karolíny Brabcové, která v něm přibližuje život kamarádky Martiny, striptýzové tanečnice a filmařky studující střih na FAMU. „Jsem ráda, že dělám strip. Nevznikají z toho kamerové záznamy. Karly film je výjimka,“ popisuje Martina jedinečnost performance, kterou se živí a dotuje svou vlastní tvorbu.

Před 2 týdny 32:48

Po tom, co peklo skončí. Jak žijí lidé, kterým změnil život terorista Breivik?

Na ostrově Utøya, kde Anders Breivik 22. července 2011 postřílel 69 lidí v průměrném věku 20 let, se znovu pořádají tábory. Ve veřejném prostoru kolem norských institucí přibyla ostraha. Každý třetí Nor zná osobně někoho, kdo byl zasažen útokem ultrapravicového teroristy. Vyrovnávání se s kolektivním i osobním traumatem zachytil Lukáš Houdek ve své nové podcastové sérii.

Před 3 týdny 35:28

Má to cenu! Hodně ale obětujete na kamarádech a rodině, říká profesionální hráč League of Legends

Vrcholové turnaje strategické počítačové hry League of Legends dnes přitahují miliony fanoušků i miliony dolarů. Jak žije profi gamer Petr „Denyk“ Haramach? Jak u hráčských týmů fungují psychologové a datoví analytici?

Před 3 týdny 45:43

„Napsat na seznamce, že jsem trans*, mi trvalo.“ Debata k Teď jsem Robin řeší legislativu i intimitu

V pořadu Vlna nabízíme záznam z debaty věnované podcastové sérii Radia Wave Teď jsem Robin. Její autor v šesti osobních epizodách přibližuje svoji intimní zkušenost s tranzicí. Rozebírá vztah k sobě samotnému, k rodině, v rozhovorech s někdejšími partnery a partnerkami zpětně nahlíží společný čas i intimitu. V debatě se podělil třeba o to, jakým způsobem své přítelkyni řekl, že je trans*, a rozhovor se dotkl i české legislativy ohledně trans osob.

2. listopad 2023 32:56

Záchranná slova jsou základ, stop je stop, říká profesionální dominatrix

Demonia je profesionální dominatrix. Svou fascinaci dominantní rolí začala objevovat už během svých raných školních let. Prvního submisivního partnera si ale našla až po střední škole, kdy se přestěhovala ze Slovenska do Prahy. Cesta k její současné práci ovšem trvala dlouho, a to hlavně kvůli obavám z reakce okolí. Musí mít BDSM nutně sexuální kontext?

30. říjen 2023 33:49

Rugby vypadá násilně, ale má jasné hodnoty. Fandím černým koním, říká česká manažerka tohoto sportu

V sobotu skončilo ostře sledované mistrovství světa v rugby. Sport, který nabírá na popularitě a po celém světě ho hraje přes osm milionů lidí, láká především pro intenzivní fyzičnost i respektující hodnoty. Jak to, že se v rugby fauluje míň než v jiných sportech? A kdy a kde vlastně vzniklo?

23. říjen 2023 29:27

Představy o tom, která houba je jedlá, se hodně různí, říkají autoři rozpoznávací aplikace Na houby

„Momentu, kdy jsme k aplikaci atlasu přidali funkci rozpoznávání, jsme se dlouho báli. Je to velká odpovědnost,“ říká Vojta Kučera, jeden z autorů aplikace Na houby. V českém prostředí společně s Petrem Kadeřábkem postrádali aplikaci s lokálními druhy hub. A tak za mykologické pomoci svých přátel vytvořili nástroj na jejich snazší identifikaci.