Před týdnem

Poslechněte si podcast: Nebezpečí zavlečení prasečího moru z Německa a Polska do Libereckého kraje stále trvá

Jaká je aktuální situace a na co by si lidé měli při výletech do přírody v pohraničních oblastech dát pozor, zjišťovala redaktorka Jana Švecová.

02:45

Zprávy pro Liberecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Vysíláme pro Vás aktuální zprávy z regionu, domova i ze světa. Dozvíte se i sportovní výsledky, informace o počasí a dopravní situaci.

Web

Dnes 02:25

Na Máchově jezeře začne od 1. července jezdit pravidelný vodní autobus

Každodenní lodní doprava doplní tradiční vyhlídkové plavby z Doks i Starých Splavů. Zavolali jsme do Regaty a zeptali se na podrobnosti.

Dnes 03:52

Končí platnost některých starších vzorů bankovek. Od 1. července s nimi lidé v obchodech nezaplatí

30. června 2022 končí platnost bankovek vydaných mezi lety 1995 a 1999. Lidé by si proto měli zkontrolovat, jestli je nemají ve svých peněženkách. Starší vzory bankovek je nutné vyměnit.

Včera 02:35

Lidem v česko-polském příhraničí se stále vyplatí jezdit pro palivo do Polska, vyzkoušeli jsme to

Ceny paliv v Česku v létě 2022 neustále rostou. Cena za litr Naturalu 95 nebo nafty se na řadě míst pohybuje okolo 48 korun. Na polských pumpách může být rozdíl i přes pět korun na litru naturalu 95 nebo nafty. U našich sousedů v Polsku a Německu zkoušel natankovat redaktor Jiří Jelínek.

Včera 02:21

V Jablonci nad Nisou je zakázaný podomní prodej elektřiny. Město také upravilo řád tamního tržiště

Od 29. června nesmějí v Jablonci nad Nisou obchodníci mimo kanceláře nabízet a prodávat smlouvy na energie. Změna je také ve dnech a časech pro trhy.

Včera 02:44

V Liberci odstartuje kulturní Léto na náměstí, letos bez baru a umělé písečné pláže

Ve čtvrtek 30. června začne před libereckou radnicí prázdninový kulturní program Léto na náměstí. Až do začátku září se tam budou konat kulturní a společenské akce, například koncerty nebo divadelní představení. Na rozdíl od minulých let ale nebude na náměstí umělá písečná pláž ani bar.

Před dvěma dny 03:20

V České Lípě si na 750 lidí už nechalo označit kolo syntetickou DNA, další možnost je od pátku

Lidé v České Lípě mají znovu možnost opatřit svá kola, koloběžky nebo invalidní vozíky takzvaným forenzním značením. Služba je bezplatná a měla by pomoci v případě ztráty nebo odcizení. Zavolali jsme mluvčí českolipské radnice Kristýně Brožové a zeptali se na podrobnosti.

Před dvěma dny 02:51

Kam před dovolenou na testy na covid-19 v Libereckém kraji

Platný negativní test na covid-19, případně potvrzení o očkování stále vyžadují od turistů například v části Asie. Kde a jestli si to lidé stačí ještě před cestou vyřídit, zjišťovaly naše redaktorky.

Před třemi dny 00:32

TUL organizuje i o prázdninách kurzy češtiny pro ukrajinské studenty

Na 190 ukrajinských studentů se pro příští akademický rok zatím přihlásilo na libereckou Technickou univerzitu. Někteří se hlásí i na více fakult nebo studijních programů. Největší zájem je o studium na Ekonomické fakultě a Fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

Před čtyřmi dny 02:04

Většina kempů v Libereckém kraji má na prázdniny v chatkách plno. Můžete tam jen pod stan

Zájem lidí o dovolenou v tuzemských kempech v poslední době vzrůstá. A nezpůsobila to jen koronavirová pandemie a omezené možnosti cestovat do zahraničí. Lidé si rezervují pobyty dlouho dopředu a ubytovat se v chatkách na poslední chvíli je ve většině vyhledávaných kempů téměř nemožné.

Před pěti dny 01:59

Díla z Dětského sklářského sympozia budou k vidění v libereckém Severočeském muzeu

Na Českolipsku v sobotu 25. června končí pracovní část premiérového ročníku Dětského sklářského sympozia. Děti si na něm mohly vyzkoušet tvořit pod dohledem sklářských mistrů. Sympozium organizovala Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská z Kamenického Šenova, Základní umělecká škola ze Mšena u Mělníka a sklárna Jiřího Pačinka z Kunratic u Cvikova.