Radioporadna
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Nebezpečí online světa. Ofendeři jdou na dřeň, u dětí může stres a tlak vést až k sebepoškozování

O vlivu mobilních telefonů na náš život si povídáme s psychologem PhDr. Mgr. Zdeňkem Čermákem. Protože jste jistě zaznamenali ve společnosti rostoucí vliv mobilů zejména na psychiku dětí. Ptala se Pavla Kindernayová.

20:58

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Včera 16:59

Osobní asistent by měl být očima, ušima, rukama a nohama konkrétního člověka, kterému pomáhá

Vídáme to, slýcháme to, ale přesto si možná někteří z nás říkají, mně se to stát nemůže. Ale jedna vteřina může otočit život vzhůru nohama každému. Nehody, které omezí pohyb, vážné nemoci v rodině, odchody nejbližších. Musíme na to být sami? Nikoliv, i u nás existuje několik podpůrných skupin a terénních služeb, které nabízejí osobní asistenci.

Před čtyřmi dny 28:05

Krouhané a kysané zelí, jako je levný přírodní zdroj vitamínu C, doporučuje zemědělec David Smetana

David Smetana ze statku ve Svobodných Dvorech je hostem naší radioporadny z rozhlasové kavárny. Na stole se tady objevily různé lahůdky, především ze zelí, které je tradiční součástí české kuchyně.

Před šesti dny 14:13

Jak děti vzdělávat v oblasti financí, používat platební kartu či internetové bankovnictví? Kapesným!

Hostem naší dnešní radioporadny je Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů skupiny Home Credit. Jako téma jsme dnes zvolili kapesné pro děti. Školní rok nedávno úspěšně začal, a my se budeme věnovat rodinnému rozpočtu. Jak učit naše potomky finanční gramotnosti a tomu, co dnes nabízí moderní doba?

Před týdnem 17:48

Šípek jako jedna z ex zdravých surovin. Máme recept na šípkový likér a přidáme i recept na sirup

Kulinářská radioporadna, povídání o jídle se nikdy neoposlouchá. Dnes vám dáme i zajímavé tipy na netradiční recepty z podzimních plodů. Naším hostem je Ing. Miroslava Teichmanová ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové.

Před týdnem 17:48

Na posílení imunity bych doporučila hlívu ústřičnou, říká zkušená farmakognoska Daniela Suchánková

S nástupem podzimu bude asi víc lidí bojovat s nachlazením. Při prvním zakašlání nemusíme hned běžet do lékárny, spoustu pomocníků proti neduhům, jako je rýma, nachlazení nebo kašel, totiž nabízí sama příroda. A také existují bylinky, které můžeme užívat preventivně, abychom byli odolnější.

Před týdnem 18:16

Novinky v léčbě šedého zákalu, kterým trpí až půl milionu Čechů. Rady oftalmologa Vladimíra Kordy

Oční radioporadna. A soustředíme se na novinky v operacích šedého zákalu, který patří k nejrozšířenějším očním nemocem u nás. Trpí jím až půl milionů Čechů. A u pacientů starších 60 let ohrožuje dokonce každého druhého.

Před týdnem 22:18

Systém třídění odpadů stojí na tom, jak se chová ten, kdo odpad vyprodukuje. Začít musí každý u sebe

Odpad, to není zrovna voňavé téma, ale zabývat se jím je nutné, abychom se nezalkli ve špíně. Jak to udělat, abychom odpadu vyprodukovali méně a platili za něj také méně, a přitom si neničili prostředí kolem sebe? Zálohovat nebo nezálohovat PET láhve? Umíme vůbec v domácnostech správně třídit odpad. A co se děje s nevyužitým odpadem?

Před 2 týdny 19:02

Současný důchodový systém je postavený tak, že je víc pracujících než důchodců. To se ale brzy změní

Vláda Schválila důchodovou reformu. Už je jasné, komu se vyplatí předčasný důchod, kolik budou senioři brát a také jaké jsou změny v penzijním spoření. Na to konkrétně se dnes zaměříme v naší radioporadně, kde jsme přivítali finančního poradce Petra Koštejna. Poradí vám, kolik spořit, kdy začít, na co si dát pozor, pro koho mají investice na stáří nesmysl.

Před 2 týdny 17:28

V září sklízím oranžová rajčata. Prospěje to jim i rostlině, říká zahradní rádce František Hlubocký

Hostem naší radioporadny je zkušený zahradní rádce František Hlubocký. A připraven je i odpovídat na vaše dotazy, které se týkají údržby zahrádky v tomto období v mnoha různých směrech.

Před 2 týdny 17:37

Brýle si vybírejte pečlivě! Protože oči jsou smysl k nezaplacení, který zanedbáváme, radí odborník

Radioporadna o brýlích. Naším hostem je Ing. Vladimír Štreit z firmy Catherine Life a.s., což je výrobce brýlí. A budeme radit, jak vůbec vybrat správné obroučky, protože tam možná všechno začíná, aby nám brýle dobře seděly a aby se nám dobře koukalo. Budeme mluvit i o sportovních a slunečních brýlích, zkrátka o všem, co vás na brýlích zajímá.