Týden očima Petra Schwarze: Cesty špatným směrem

Názory a argumenty
Před 3 týdny 05:12

Vztahy s naším severním sousedem jsou v krizi, spor o těžbu v obřím polském hnědouhelném dole Turów na českých hranicích dostal novou dimenzi – unijní soudní dvůr napařil Polsku dosud nebývalou pokutu půl milionu eur za každý den, po který bude těžba v dole pokračovat. A to až do vynesení definitivního rozsudku, který by měl být někdy v příštím roce.

Názory a argumenty

Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu na aktuální témata a výběr nejlepších komentářů týdne. 

Web

Další epizody

Dnes
06:03

Týden očima Petra Schwarze: Vítězové, poražení, bloudění a šutr shůry

V Kanadě proletěl meteorit střechou domu a přistál spící ženě na polštáři těsně vedle hlavy. Osmiletou holčičku z Berlína, která se ztratila rodičům na výletě v okolí vrchu Čerchov na Domažlicku a strávila sama v hlubokých lesích dvě mrazivé noci bez jídla a pití, se nakonec podařilo pátračům najít, vyděšenou a prochladlou, ale zdravou.

Dnes
26:00

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Janem Fingerlandem

Babišova úloha v opozici. Tlačenice radikálů u nás. Česko má šanci, aby bylo konstruktivní zemí. Obyvatelé Říma volí starostu. Rusko versus Ukrajina. Evropská unie a západní Balkán a Mexiko se vyrovnává s minulostí.

Včera
25:57

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Janem Bednářem

Nepovolená návštěva předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ve vojenské nemocnici u prezidenta Zemana. Bude hůř. Aby bylo líp. Drahý plyn a elektřina jako trest za naše hříchy. Česko žádný trend ve středovýchodní Evropě neukazuje. Zatýkání, věznění, pronásledování. Zprávy z Ruska jako před mnoha lety. Z korupce obviněný šéf slovenské centrální banky odstoupit nehodlá.

Včera
03:06

Lída Rakušanová: Bude hůř. Aby bylo líp

Je toho nějak moc najednou. Ceny letí nahoru téměř před očima. Protože nejsou čipy, omezuje se výroba nejen v automobilkách, ale uvažuje se o tom už i v továrnách na spotřební elektroniku, a to včetně takových světových značek, jako je Apple. S bankrotem zdejšího největšího alternativního dodavatele elektřiny a plynu mají statisíce odběratelů jen jednu jistotu, a to ještě chatrnou: o dodávky elektřiny se jim prý postarají zavedené firmy, ale nikdo teď nemůže říct za kolik.

Před dvěma dny
25:52

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem

Čeká nás zima nespokojenosti. Energokrizi může stát jen zmírnit. Výsledky voleb nebyly úplná náhoda. Piráti by ve vládě chybět neměli. Duo Rakušan - Bartoš spojuje víc než punk. Povolební situace v Česku se v mnohém podobá té izraelské. Referenda už řeší i sousedské spory. I to vlastně může být dobře.

Před dvěma dny
02:41

David Klimeš: Čeká nás zima nespokojenosti. Energokrizi může stát jen zmírnit

Krach velkého dodavatele energií Bohemia Energy není katarzí energetické krize, ale jen jejím příznakem. Na vysoké ceny elektřiny a plynu se musíme připravit i v dalších měsících. V ČR je to o to komplikovanější, že se inflace utrhla ze řetězu a zdražuje domácnostem spousta dalších věcí. Je proto jen správné, pokud se stát nyní snaží pomoci. Problém je, že na liberalizovaném energetickém trhu to jde těžko. Tahákem Andreje Babiše je snížení DPH na energie z 21 procent na nulu.

Před třemi dny
02:55

Petr Holub: Katastrofa nepřijde. Stačí, když nová vláda zastaví inflaci

Září a říjen bývají označovány za nešťastné měsíce, protože právě v nich se odehrává nejvíc ekonomických otřesů. Bylo to v říjnu roku 1929, kdy se propadly akcie na americké burze. Tím začala velká deprese 30. let. Každý pamatuje na 11. září 2001, kdy teroristé zaútočili na Světové obchodní centrum. Tím začala 20letá úmorná válka proti teroru.

Před čtyřmi dny
26:00

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Janem Fingerlandem

Zemanova nemoc vhodila politiky do studené vody. Kvůli výsledku voleb by se měla konkretizovat Ústava. Jinak může být na prezidenta Babiše krátká. Není na místě triumfalismus, že ANO nevyhrálo. Premiérovy názorové otočky a jeden menší handicap. Vůdci, nebo program?

Před čtyřmi dny
03:53

Lukáš Jelínek: Zemanova nemoc vhodila politiky do studené vody

V novodobé historii jsme si zvykli na dva modely chování prezidenta. Buď slouží jako opora nějakému stranickému lídrovi, anebo sám aktivně šibuje figurkami na šachovnici. Jednoho ani druhého teď není Miloš Zeman schopen. Všichni odleva doprava nešetří přáními, ať je hospitalizovanému prezidentovi lépe. V každodenní politice se však bez něj zatím obejdou.

Před pěti dny
25:58

Poslechněte si všechny pondělní povolební komentáře s Radko Kubičkem

Nové vládě není co závidět – čekají ji jen obtížné nepopulární úkoly. Babiš těsně prohrál volby, jeho ANO ale zůstává nejsilnější stranou. Co dál? Na konec inflace a vyrovnaný rozpočet si Česko počká. Levice úplně propadla, je to škoda? Vůdci, nebo program?