- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Tereza Zavadilová: Trump ničí dolar. Už není bezpečným přístavem
Jak odlišná byla první vláda Donalda Trumpa od té aktuální, by se dalo dobře ilustrovat na příkladu šéfa centrální banky FED Jeroma Powella. Ač by se to z posledních konfliktů a kritických výroků nezdálo, Powell je původně Trumpův člověk. Vybral si ho po Janet Yellenové, která dle něj byla příliš spojena s demokraty.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Petr Fischer: Prezident TV Star
Politika je dnes především zábava. Inscenuje se jako mediální show, ve které vyhrává ten, kdo udrží víc diváků u obrazovek mobilů, televizí a kdovíčeho ještě. Přitom je většinou jedno, co si myslí a co chce dělat, hlavní je, že je vidět. Kdo netočí videa, nedělá selfíčka a nechodí se bavit mezi lidi, nemá v dnešní politice šanci.
Apolena Rychlíková: Minimální důstojná mzda dává zpětnou vazbu nízké příjmové realitě v Česku
Jako každý rok i letos máme možnost sledovat, jak se minimální důstojná mzda vzdaluje příjmové realitě českých domácností. Platforma pro minimální důstojnou mzdu, nezávislý panel expertů, vyčíslila, že pro rok 2024 byla tato částka 45 865 Kč hrubého. V Praze a Brně, kde jsou náklady na bydlení vyšší, dosáhla dokonce 53 953 Kč. V loňském roce na ni přitom nedosáhlo 2,5 milionů pracujících a hned tři čtvrtiny lidí, kteří se pohybují pod její hranicí, jsou ženy.
Martin Fendrych: Angličtinu nebo jiný světový jazyk od 1. třídy?
České školství je jeden pokus za druhým. Teď základní školy přepisují rámcové vzdělávací programy, které ministr školství Mikuláš Bek (STAN) představil loni na konci roku. Jednou ze změn je povinná výuka angličtiny od 1. třídy. Dnes se cizí jazyk učí až od třetí. Nová povinnost začne od září 2027. Pokud to však školy stihly, mohly začít už letos.
Julie Hrstková: Nekup to, když je to tak levné
Stačí jeden dva kliky a nákup je za dveřmi, v nejbližším úložném boxu, nebo provozovně, se kterou spolupracují přepravní společnosti. Stejnou námahu pak stojí uzavření pojistky či nákup jakýchkoliv dalších služeb. Výběr je nekonečný. Nabídka e-shopů pokrývá veškeré činnosti, které si člověk jen může vymyslet.
Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Ondřejem Konrádem
Ve vzdělávání vláda něco jiného říká a jiné kroky dělá. Angličtina nebo jiný světový jazyk od 1. třídy? Změnu vítají i rodiče. Nekup to, když je to tak výhodné. Prezident TV Star. Minimální důstojná mzda dává zpětnou vazbu nízké příjmové realitě v Česku.
Petr Šabata: Ve vzdělávání vláda něco jiného říká a jiné kroky dělá
Když na slabý výkon vlády neupozorní opozice, ujme se té role sám premiér Petr Fiala. Jen tak je možné si vyložit některá jeho slova na konferenci Vzdělání pro 21. století, jedné z předvolebních debat ODS. „Jsme první vláda, která o vzdělávání přemýšlí v globálním kontextu,“ řekl mimo jiné premiér.
Petr Janyška: USA se za Suezské krize postavily spolu se SSSR proti Francii a Velké Británii
USA a Evropané neměli vždy stejné zájmy, Trump dnes není prvním případem. V roce 1956 se USA neváhaly postavit v OSN proti Francii a Velké Británii, a to dokonce spolu se Sověty.
Ivan Štern: Trumpova cla jako trest za chudobu
Turecký, k vládě kritický deník Arti Gercek, který vychází v Kolíně nad Rýnem, si všiml jedné významné nesrovnalosti ve vazbě na dovozní cla amerického prezidenta. Jestliže s řadou výhrad, protože i tak jde o ekonomický nesmysl, lze přijmout prezidentovu snahu cly omezit dovozy z bohatých zemí, jako je kupříkladu Japonsko, pochybnosti se objevují, jakmile chystaná cla mají postihnout země, jako jsou Bangladéš, Kambodža, Laos anebo Vietnam.
Ondřej Konrád: Úleva pro jinak tristní SOCDEM
Motoristé jsou „pohrobci Václava Klause, největšího zla české politiky“. A „pan Rakušan si zase myslí, že se promlčí kauzou Dozimetr“. A ještě také: „Lhaní Spolu, to je prostě moc.“
Libor Dvořák: Římské rozhovory
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v sobotu v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na okraj pohřbu papeže Františka ve Vatikánu. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků v Bílém domě, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní.