Názory a argumenty
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Petr Fischer: Respekt Scholzovi, odcházejícímu muži středu

S vojenskými poctami, za zvuků slavnostní hudby odchází ze scény devátý novodobý německý kancléř Olaf Scholz. Na rozloučenou si vybral tři své oblíbené skladby, které mu vojenská kapela v Berlíně zahrála. Kromě části z Bachových Braniborských koncertů a 60 let staré písně Beatles In My Life, to byl song Respect, proslavený Arethou Franklinovou. Jak symbolické: Nejenže Scholz minulé volby vyhrál právě s výzvou k respektu, ale jistou minimální úctu si žádá i jeho kancléřství.

04:13

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 04:13

Jiří Pehe: Osmdesát let od konce 2. světové války je pro Čechy érou politických zvratů

Během osmdesáti let, které uplynuly od konce 2. světové války, zažil český národ několik zásadních politických zvratů. Tříleté období omezené demokracie v třetí republice skončilo komunistickým pučem v roce 1948, po němž následovalo 41 let komunistické diktatury. V roce 1989 nastoupila demokracie.

Včera 03:46

Petr Hartman: Vládní koalice si dokáže ve Sněmovně komplikovat život sama

Odškodnění klientů zkrachovalých bank v zákoně o státních symbolech. Zadávání veřejných zakázek v zákoně o surových diamantech. To jsou namátkou ukázky toho, jakým způsobem přistupovali v minulosti politici k prosazení některých věcí. Z nejrůznějších důvodů se nenamáhali s vytvořením příslušného předpisu. Zvolili rychlejší a pohodlnější cestu. Problém vyřešili pozměňovacím návrhem při projednávání zákona, který se týkal něčeho úplně jiného. Vznikaly tím tzv. přílepky.

Včera 03:43

Tereza Zavadilová: Je tu další válka. Tentokrát o satelity

Žijeme ve válečné době. Muži, co řídí svět, vedou obchodní války, diplomatické války, informační války i skutečné krvavé konflikty. Na byznysovém poli se vedle války o dominanci v počítačových čipech vede také boj o satelity. Není divu, kdo panuje nad družicemi schopnými přinášet mobilní signál, vítězí v mnoha oblastech aktuálních pro svět.

Včera 03:49

Veronika Lefrancois: Konkláve začíná

Od 7. května se Sixtinská kaple ve Vatikánu opět stává dějištěm jednoho z nejstarších a nejzáhadnějších náboženských rituálů – papežského konkláve. Turisté, kteří se sem chystali obdivovat slavné Michelangelovy fresky, mají smůlu. Kaple totiž prošla v posledních dnech úpravami, aby mohla hostit 133 kardinálů-volitelů, tedy těch členů kardinálského kolegia, kterým ještě nebylo 80 let.

Včera 25:57

Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem

Jako propuštění z věznice Shawshank. Inflace pod dvěma procenty. Další válka. Tentokrát o satelity. Vládní koalice si dokáže ve Sněmovně komplikovat život sama. Konkláve začíná. Od Merzovy vlády se čeká nový rozjezd Evropské unie.

Včera 04:25

Karel Barták: Od Merzovy vlády se čeká nový rozjezd Unie

Zvolení Friedricha Merze německým kancléřem, může znamenat nový rozjezd nejen pro Německo, ale také pro Evropskou unii. Německo je nejlidnatější, největší a ekonomicky nejsilnější zemí EU – jeho stav a počínání nutně ovlivňuje všechny ostatní. Po mnohaletém váhání a přešlapování by rozhodné a dynamické Německo mohlo pozitivně podnítit celý evropský blok. Merz ostatně slíbil, že bude „nejevropštějším“ kancléřem posledních desetiletí.

Včera 03:46

Petr Holub: Jako propuštění z věznice Shawshank. Inflace je konečně pod dvěma procenty

Svět se změnil, meziroční inflace v dubnu poklesla na 1,8 procenta, tedy na úroveň, na které byla naposled v roce 2018. Tak zní nejlepší ekonomická zpráva za posledních sedm let. Skončilo drsné období, kdy se ceny zvyšovaly dvouciferným meziročním tempem, a dost možná, že začíná něco nového a lepšího.

Před dvěma dny 03:33

Ondřej Soukup: Lekce z ukrajinské války

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj často ve svých projevech zmiňuje, že armáda jeho země je v dnešní době jednou z nejlépe připravených ozbrojených sil celého světa, a to na vojenské konflikty 21. století. Není to jen prázdná fráze. Platí za to hrozivou cenu v podobě statisíců padlých a zraněných, zničených budov a další infrastruktury. Nicméně je pravda, že vojenští specialisté z celého světa mimořádně podrobně pozorují boje na Ukrajině.

Před dvěma dny 03:41

Luboš Kreč: Warren Buffet jde do důchodu

Svět se loučí s Warrenem Buffettem. Sice nezemřel, ale oznámil, že ke konci roku, kdy mu bude už 95 let, odstoupí z postu šéfa skupiny Berkshire Hathaway. Tu vedl 60 let a vybudoval z ní mnohasetmiliardový konglomerát, který zhmotňoval jeho byznysové a investiční vize. Pátý nejbohatší člověk světa má pověst burzovního génia, ale jeho odkaz, zvlášť v dnešním světě, tkví jinde: v civilnosti, lidskosti a v edukaci.