- Podcasty
- Názory a argumenty
Poslechněte si podcast: Ondřej Houska: Jak by se mělo české předsednictví postavit k Viktoru Orbánovi
České předsednictví Evropské unie si stanovilo pět priorit. Jedna z nich má název odolnost demokratických institucí. Vláda se zavázala, „posilovat odolnost institucí, které mají zásadní vliv na udržování a rozvoj hodnot demokracie a právního státu v Evropské unii“. Dobrou příležitostí, aby Češi ukázali, že to s posilováním odolnosti demokratických institucí myslí vážně, je nynější poprask kolem maďarského premiéra Viktora Orbána.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Jan Fingerland: Pelosiová v čínských službách
O návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu se informuje ve dvou narativech. Jeden je ten pekingský, o americkém vměšování se do čínských záležitostí. Druhý je ten západní, o odvážné političce, která se nebojí tyranům říci do očí pravdu. Je tu ovšem ještě jedna americká verze, ta, která Pelosiovou zrovna nechválí.
Julie Hrstková: ČNB nezvýšila sazby, takže inflaci bude zachraňovat silná koruna
Kdo poslouchal nového guvernéra České národní banky Aleše Michla po jeho prvním měnovém zasedání, nemohl se zbavit dojmu, že bude hůř. Inflace se vyšplhá ke dvaceti procentům, v příštím roce bude dlouho přes deset procent a teprve v roce 2024 se vrátíme k číslům, na která jsme byli dlouhodobě zvyklí.
Karel Barták: Červenec byl jen ochutnávka, po prázdninách pojede předsednictví na doraz
Česká republika se vyznamenala dobrým startem svého předsednictví v Evropské unii; její bilance za první měsíc červenec je úspěšná. Jako každá země u kormidla EU v druhém pololetí má však nevýhodu v tom, že v srpnu evropské instituce vyhlašují prázdniny. I kdybychom nakrásně chtěli, neuděláme nic, stěžují si čeští diplomaté – Brusel se pohroužil do prázdninového ticha.
Robert Schuster: Kancléř Scholz opatrně mění energetické plány Německa
Od chvíle, co se stal Olaf Scholz loni v prosinci spolkovým kancléřem, čelila jeho vláda už řadě krizí. Od covidu, přes válku na Ukrajině, až po hrozbu, že Německo nebude mít na podzim dost plynu a elektřiny. Šéf německé vlády na ně zatím reagoval podle stejného vzorce: zpočátku nijak.
Den pohledem renomovaných komentátorů
Petr Šabata: O výsledku války na Ukrajině rozhodne vytrvalost Západu. Naše vytrvalost
Válka na Ukrajině nebude krátká, shodují se experti na vojenské strategie i na putinovské Rusko. A o jejím výsledku rozhodne, jak výraznou a vytrvalou podporu bude Západ poskytovat bránícím se Ukrajincům.
Gita Zbavitelová: V Izraeli vypukla nová válka s teroristy
Izrael se celý týden snažil zabránit teroristickému útoku, ale nakonec vypukla válka, první od loňského května a po nebývale klidném roce.
Zuzana Válková: O neviditelnosti stáří, toho ženského obzvlášť
Když mi bylo čerstvých šedesát, píše britsko-australská spisovatelka Ada Cambridge, můj život byl sladký a já si ho užívala. Vzpomíná tím na rok 1909. Jaký bude teď, po sedmdesátce? ptá se dáma na stránkách amerického magazínu The Atlantic v srpnu roku 1922.
Radko Kubičko: Nefunkční stát v boji proti ohni a dalším katastrofám
Pandemie, nečekané moravské tornádo, válka, jak se říká, za humny, inflace, ekonomická krize a nyní k tomu ještě požár v Českém Švýcarsku, mnoha zkouškami musel projít český stát. O něm se často soudí, že je v zajetí korupce, diletantismu a ne úplně funkční. Jak obstál?
Jefim Fištejn: Vliv velkých peněz na veřejný život
Čím větší peníze, tím větší je jejich vliv na veřejný život, zejména na politiku, to ví každý. Jak se k tomuto problému staví Američané, to měla zjistit poslední dotazovací akce agentury RealClear Public Opinion Research.