- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Luboš Kreč: Warren Buffet jde do důchodu
Svět se loučí s Warrenem Buffettem. Sice nezemřel, ale oznámil, že ke konci roku, kdy mu bude už 95 let, odstoupí z postu šéfa skupiny Berkshire Hathaway. Tu vedl 60 let a vybudoval z ní mnohasetmiliardový konglomerát, který zhmotňoval jeho byznysové a investiční vize. Pátý nejbohatší člověk světa má pověst burzovního génia, ale jeho odkaz, zvlášť v dnešním světě, tkví jinde: v civilnosti, lidskosti a v edukaci.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Ondřej Konrád: Jedinečný výtvarný komentátor i autor sugestivních atmosfér
Politická satira, pouze psaná, ilustrovaná anebo čistě výtvarná je kategorie vzniklá velmi dávno a lidstvo provází zřejmě už od starověku. A pokud jde o tu výtvarnou, připomenout lze velkou pozdější postavu, jakou byl v 18. století tvořící předchůdce politické karikatury Angličan William Hogarth.
Robert Schuster: Merzovo klopýtnutí ukazuje novou nestálost německé politiky
Volba šéfa německých křesťanských demokratů Friedricha Merze novým kancléřem se ve Spolkovém sněmu proměnila v nečekané drama. Ještě nikdy se nestalo, aby v podstatě ceremoniální akt při obsazování nejdůležitějšího úřadu v zemi se hned napoprvé nepodařil.
Apolena Rychlíková: Oslavy výročí konce druhé světové války zneužívají extremisté k ruské propagandě
Letos slavíme celých 80 let od konce druhé světové války, děsivého konfliktu, který vyrostl na politice rasové nenávisti, a který stál životy desítky milionů lidí. Nacismus a fašismus, krajně pravicové ideologie, je speciálně dnes nutné si připomínat a varovat před jejich renesancí. Ta totiž skutečně hrozí.
Kateřina Perknerová: Sázka na zdravý rozum může vést na scestí
Západ už není, co býval. Mluví se o návratu ke hře mocností, kdy ti ekonomicky či vojensky nejsilnější porcovali svět. Po éře Pax Americana s převahou Spojených států přichází mezidobí, kdy Amerika již není dominantní, Čína ještě není a Rusko nikdy nebylo a nebude, avšak je majitelem atomových zbraní ničivé síly.
Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem
Osmdesát let od konce 2. světové války je pro Čechy érou politických zvratů. Sázka na zdravý rozum může vést na scestí. Merzovo klopýtnutí ukazuje novou nestálost německé politiky. Zneužité oslavy konce války. Reisenauer na Kampě. Květnové spanilé jízdy
Jiří Pehe: Osmdesát let od konce 2. světové války je pro Čechy érou politických zvratů
Během osmdesáti let, které uplynuly od konce 2. světové války, zažil český národ několik zásadních politických zvratů. Tříleté období omezené demokracie v třetí republice skončilo komunistickým pučem v roce 1948, po němž následovalo 41 let komunistické diktatury. V roce 1989 nastoupila demokracie.
Petr Hartman: Vládní koalice si dokáže ve Sněmovně komplikovat život sama
Odškodnění klientů zkrachovalých bank v zákoně o státních symbolech. Zadávání veřejných zakázek v zákoně o surových diamantech. To jsou namátkou ukázky toho, jakým způsobem přistupovali v minulosti politici k prosazení některých věcí. Z nejrůznějších důvodů se nenamáhali s vytvořením příslušného předpisu. Zvolili rychlejší a pohodlnější cestu. Problém vyřešili pozměňovacím návrhem při projednávání zákona, který se týkal něčeho úplně jiného. Vznikaly tím tzv. přílepky.
Tereza Zavadilová: Je tu další válka. Tentokrát o satelity
Žijeme ve válečné době. Muži, co řídí svět, vedou obchodní války, diplomatické války, informační války i skutečné krvavé konflikty. Na byznysovém poli se vedle války o dominanci v počítačových čipech vede také boj o satelity. Není divu, kdo panuje nad družicemi schopnými přinášet mobilní signál, vítězí v mnoha oblastech aktuálních pro svět.
Veronika Lefrancois: Konkláve začíná
Od 7. května se Sixtinská kaple ve Vatikánu opět stává dějištěm jednoho z nejstarších a nejzáhadnějších náboženských rituálů – papežského konkláve. Turisté, kteří se sem chystali obdivovat slavné Michelangelovy fresky, mají smůlu. Kaple totiž prošla v posledních dnech úpravami, aby mohla hostit 133 kardinálů-volitelů, tedy těch členů kardinálského kolegia, kterým ještě nebylo 80 let.
Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem
Jako propuštění z věznice Shawshank. Inflace pod dvěma procenty. Další válka. Tentokrát o satelity. Vládní koalice si dokáže ve Sněmovně komplikovat život sama. Konkláve začíná. Od Merzovy vlády se čeká nový rozjezd Evropské unie.