Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Lída Rakušanová: Očkování a svoboda

Na Staroměstském náměstí šlo ve středu 17. listopadu, ve sváteční Den boje za svobodu a demokracii, o obojí. A zatímco se na demonstraci Milionu chvilek, kde se mluvilo o hrozbě populismu a extremismu, sešlo pár stovek účastníků, odhadovala policie dav, který tam o hodinu později nadšeně přizvukoval řečníkům, kteří označovali vládní opatření proti pandemii za „covidovou totalitu“ a srovnávali je s pronásledováním Židů za nacismu, na deset tisíc lidí.

04:06

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu na aktuální témata a výběr nejlepších komentářů týdne. 

Web

Dnes 25:31

Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Ondřejem Konrádem

Jan Vávra: Prezident jako politik, nebo jako panovník? Klára Vlasáková: Nechme mluvit intelektuály. Bez nich se v budoucích výzvách neobejdeme; Radko Kubičko: STAN jako nestandardní strana.

Včera 03:33

Leona Šmelcová: Castro míří do čela země. Honduras poprvé povede žena

Příjmení Castro se vrací do nejvyšších pater latinskoamerické politiky. Nikoli však na Kubě. Obyvatelé Hondurasu v neděli zvolili svou první prezidentku – Xiomaru Castro, která se stane i první ženou v nejvyšším úřadu ve Střední Americe.

Včera 04:54

Týden očima Petra Schwarze: Zatmění a průlet jícnem sopky

Začal advent, na zámku v Lánech svépomocí vybudovali cosi jako terárium, a i v důsledku toho má nyní Česko slavnostně už dva premiéry – jednoho v demisi, jehož vláda nemá sílu v parlamentu a její členové stříhají metr, a jednoho, který má sice ministry vybrané, ale ne prezidentem jmenované, takže se s nimi může zatím neformálně scházet a čekat, kdy budou moct začít vládnout.

Včera 03:50

Petr Honzejk: Prodloužit prázdniny? Argumenty pro jsou stále silnější

Andrej Babiš s Petrem Fialou se vzali za ruce a společně vyzvali lidi k očkování. Je hezké, že jeden premiér, který už vládnout nechce, ale kvůli prezidentovi musí, se dokázal s druhým premiérem, který vládnout chce, ale kvůli prezidentovi ještě nemůže, dohodnout aspoň na něčem, co je ku prospěchu země. Tak má vypadat předávání moci v civilizované západní zemi, i přes to, že ho Miloš Zeman, hrající si na středoasijského chána, protahuje, seč mu ústavní kreativita stačí.

Včera 25:58

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Ondřejem Konrádem

Leona Šmelcová: Castro míří do čela země. Honduras poprvé povede žena. Apolena Rychlíková: Bojovník do posledního dechu. Za spravedlivou společnost se Petr Uhl nepřestal prát ani po roce 1989. Petr Holec: Vypadnou Piráti z vlády? Fiala může už brzy řešit bolavé dilema. Libor Dvořák: Gazprom čeká, že vysoké ceny plynu vydrží i příští rok.

Před dvěma dny 26:02

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Hartmanem

O rozdílu v proočkovanosti proti covidu mezi Západem a Východem. O cestovateli a spisovateli Miroslavu Zikmundovi, který zemřel ve věku 102 let. O vztahu Německa a Polska po nástupu nové německé vlády. O změnách v rakouské politice. Nejenom o tom uslyšíte v pátečních Názorech a argumentech. Moderuje Petr Hartman.

Před dvěma dny 03:18

Lída Rakušanová: Co je za covidovou oponou

Sto tisíc očkovaných denně – to je vzhledem ke katastrofálnímu přeplnění nemocnic cíl české vlády. K jeho splnění vyzvali tento týden společně oba její předsedové, jeden designovaný a druhý v demisi, kromě obyvatelstva i všechny praktické a ambulantní lékaře. Zda se tím pádem povede konečně dohnat západní polovinu Evropy, kde je počet očkovaných o dost vyšší než v postkomunistických státech včetně Česka, je přesto otázka.

Před třemi dny 25:59

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Budoucí vláda se promenáduje před prezidentským akváriem. Předvolební populismus skončí rozpočtovým provizoriem. Návrh STAN na jmenování Jozefa Síkely na ministra vyjevuje slabiny české politiky. Británie označila celý Hamás za teroristickou organizaci. Adiós Evropo, vítej Číno!

Před třemi dny 03:10

Kateřina Perknerová: Defilé před hradním akváriem

Po několika schůzkách prezidenta Miloše Zemana s ministerskými kandidáty opravdu čekám, kdy se jich novináři začnou ptát, zda spolu mluvili o posledním albu skupiny Abba, doručování vánočních balíků nebo kanadách pro vojáky. Skoro nemohu uvěřit, že konzervativec Petr Fiala (ODS) na tuto Zemanovu hru v době řádícího covidu a složenkového pekla přistoupil. Z věcného hlediska nemají setkání žádný význam.

Před čtyřmi dny 26:32

Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem

Nový ministr přijíždí na tygru. Kam se řítí česká a světová ekonomika? Švédsko má premiérku – proč tak pozdě? Ministr spravedlnosti Blažek? Tikající vládní bomba. Jiří Srnec, kulturní pětibojař.