- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Jiří Pehe: Osmdesát let od konce 2. světové války je pro Čechy érou politických zvratů
Během osmdesáti let, které uplynuly od konce 2. světové války, zažil český národ několik zásadních politických zvratů. Tříleté období omezené demokracie v třetí republice skončilo komunistickým pučem v roce 1948, po němž následovalo 41 let komunistické diktatury. V roce 1989 nastoupila demokracie.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Ondřej Konrád: Neřeklo se mu jinak než Barťák
„Když jsme se tady bavili s Willemem Dafoem o filmování, říkal jsem mu, že jsem natočil skoro 150 bijáků a on jen koukal, dodal jsem: ,Ale všechny byly špatný‘!“ smál se v dokumentu z cyklu GEN Jiří Bartoška, paradoxně tehdy už čtvrt století prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Který od roku 1994 počal doslova křísit z mrtvých společně s dramaturžkou Evou Zaoralovou.
Luboš Palata: V Rumunsku má k prezidentství nakročeno George Simion, evropský spojenec Fialovy ODS
Premiér Petr Fiala (ODS) možná bude mít důvod k oslavě. Krátký seznam šéfů států a vlád jeho evropské strany Konzervativců a reformistů se totiž možná rozroste o hlavu důležitého členského státu Rumunska. George Simion, jasný vítěz prvního kola rumunských prezidentských voleb, je totiž předsedou Svazu pro sjednocení Rumunů, strany známější pod svojí zlato připomínající zkratkou AUR. A tato strana je součástí frakce Konzervativců a reformistů.
Lída Rakušanová: Kdo chce válku a kdo mír?
Ten paradox nemůže být zřetelnější. Zatímco v Moskvě rachotí 9. května, tedy s jednodenním zpožděním výročí konce 2. světové války, po Rudém náměstí pásy tanků a vojenskou přehlídku provázejí z Kremlu litanie orwellovských lží o údajně „nacistickém Západu“, který je třeba „osvobodit“, připomínají si ve stejný den státy Unie výročí „Schumanovy deklarace“. Den, který se od roku 1985 slaví v EU rozhodnutím Evropské rady jako Den Evropy.
Alexandr Mitrofanov: Unavený geroj Putin chrání Rus před Západem
Putinovým dvorním reportérem je 41letý Pavel Zarubin, autor televizního týdeníku Moskva. Kreml. Putin. V uplynulých dnech měl premiéru jeho 1,5hodinový dokument Moskva. Kreml. Putin. 25 let. Z názvu plyne, že jde o čtvrtstoletí Putinova pobytu v čele ruského státu, kdy byl po většinu času prezidentem a také premiérem.
Eduard Freisler: Tropický Sovětský svaz Nicoláse Madura
Většinu mediální i veřejné pozornosti bere na sebe v posledních týdnech a měsících Donald Trump. Není divu, americký prezident mění světový řád a tvrdě testuje odolnost americké demokracie. Rozpoutal velký chaos. Když se k tomu přidá válka na Ukrajině a v pásmu Gazy či světový obchodní konflikt je naše kapacita pro vnímání zpráv naplněna. Je toho prostě příliš mnoho a vlastně každý den dochází na jedno zdánlivě velké drama, jakoby jedna hrozba střídala druhou.
Týden očima Petra Schwarze: Nový papež. A nějaké války
Stovky akcí po celé republice provázely oslavy 80. výročí osvobození od nacismu, konce 2. světové války v Evropě, Pražského povstání či osvobození Plzně a západních Čech americkou armádou. Kromě oslav se i protestovalo – v Praze na náměstí Republiky pod vedením dezinformátora Vrábela za urovnání vztahů s Ruskem a proti vládě.
Ondřej Konrád: Jedinečný výtvarný komentátor i autor sugestivních atmosfér
Politická satira, pouze psaná, ilustrovaná anebo čistě výtvarná je kategorie vzniklá velmi dávno a lidstvo provází zřejmě už od starověku. A pokud jde o tu výtvarnou, připomenout lze velkou pozdější postavu, jakou byl v 18. století tvořící předchůdce politické karikatury Angličan William Hogarth.
Robert Schuster: Merzovo klopýtnutí ukazuje novou nestálost německé politiky
Volba šéfa německých křesťanských demokratů Friedricha Merze novým kancléřem se ve Spolkovém sněmu proměnila v nečekané drama. Ještě nikdy se nestalo, aby v podstatě ceremoniální akt při obsazování nejdůležitějšího úřadu v zemi se hned napoprvé nepodařil.
Apolena Rychlíková: Oslavy výročí konce druhé světové války zneužívají extremisté k ruské propagandě
Letos slavíme celých 80 let od konce druhé světové války, děsivého konfliktu, který vyrostl na politice rasové nenávisti, a který stál životy desítky milionů lidí. Nacismus a fašismus, krajně pravicové ideologie, je speciálně dnes nutné si připomínat a varovat před jejich renesancí. Ta totiž skutečně hrozí.
Kateřina Perknerová: Sázka na zdravý rozum může vést na scestí
Západ už není, co býval. Mluví se o návratu ke hře mocností, kdy ti ekonomicky či vojensky nejsilnější porcovali svět. Po éře Pax Americana s převahou Spojených států přichází mezidobí, kdy Amerika již není dominantní, Čína ještě není a Rusko nikdy nebylo a nebude, avšak je majitelem atomových zbraní ničivé síly.