- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Jan Vávra: O osudu demokracie mohou ještě stále rozhodnout sami občané
Liberálové se děsí, jak rychle se pod tlakem autoritářského prezidenta Trumpa drolí demokracie v USA. Zároveň ve většině evropských států posilují antisystémové strany.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Patricií Polanskou
Slovenský premiér není před volbami v Česku ani inspirace, ani strašák. Chudoba Čechy neohrožuje, špatná data a neřešení problémů ano. Blíží se legalizace konopí. Češi, mistři v pití.
Martin Fendrych: Češi jsou v pití opravdoví mistři
Co říkají údaje z výročních zpráv o alkoholu a lécích za rok 2024? Až desetina Čechů a Češek nad 15 let pije každý den nadměrné dávky alkoholu. Několik půllitrů piva, sklenek vína či skleniček lihovin si dá denně až 900 tisíc lidí. Dopady experti vyčíslili na 80 miliard korun ročně, jedno procento HDP. Předloni se léčilo 31 tisíc lidí. Alkohol zaviní šest procent úmrtí v Česku, 6 až 7 tisíc lidí ročně. Asi 275 tisíc osob kombinuje pití s psychoaktivními léky.
Ondřej Konrád: Konopí v Haškových intencích
Víc než tři desetiletí se vede debata nad volným užíváním konopí, za totality kresleného v divokých barvách závislosti vedoucí ke kriminalitě takřka všeho druhu. A k široce rozšířeným předsudkům s dosti tuhými kořeny.
Julie Hrstková: Chudoba Čechy neohrožuje, špatná data a neřešení problémů ale ano
Evropský statistický úřad vydal každoroční zprávu o životních podmínkách – a jako každý rok z ní vyplynulo, že Češi jsou chudobou nebo sociálním vyloučením ohrožení nejméně v Evropě. Dokonce míň než obyvatelé skandinávských členských států EU nebo Německa.
Petr Šabata: Slovenský premiér není před volbami v Česku ani inspirace, ani strašák
Až začne někdo v předvolební kampani strašit, že podpora toho či onoho politika znamená přivolávání slovenských problémů a metod premiéra Roberta Fica, bude to buď velké přehánění, nebo neznalost dění v Bratislavě. Kdokoliv by se chtěl v Česku inspirovat Ficem a jeho vládnutím, přišel by o voliče, protože slovenský kabinet jedná extrémně, nekompetentně a škodí občanům.
Patrick Szicherle: Při hybridních válkách nelze zapomínat na „domácí frontu“
Evropská unie a její členské země jdou při vyhodnocování rizik a ve střetech s hybridními hrozbami správnou cestou. Přesto by měly stále pracovat na tom, aby jejich občané věřili tomu, že demokracie funguje v jejich prospěch, a proto je třeba demokracii bránit. Pokud by tomu tak nebylo, všechny snahy v boji proti hybridním hrozbám mohou přijít nazmar.
Petr Fischer: Sto dní šílenství s Donaldem I.
Sto dní amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě přivedlo svět k tisícům a tisícům analýz a rozborů, které jako vždy probíraly plusy a minusy nové americké vlády.
Petr Janyška: Polsko si chystá nového prezidenta
Už za měsíc, 1. června, si Polsko zvolí nového prezidenta. Ve hře jsou dva kandidáti, jeden za Tuskovu vládní stranu, druhý za opozici Jarosława Kaczyńského.
Kamila Pešeková: Výročí, na které slovenská vláda jaksi zapomněla
Slovensko si v těchto dnech připomnělo 21 let od vstupu do Evropské unie. Pokud někdo čekal, že se tato událost bude nějak masivně připomínat ve veřejném prostoru, musel být zklamaný.