- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Jan Vávra: Migranty nahradil národní socialismus
Politické strany, které nechtějí jen změnit vládu, ale i režim – tedy systém liberální demokracie – u nás v poslední době posilují. Když sečteme volební preference SPD, Stačilo a Motoristů, dostaneme – jak aspoň ukazuje většina průzkumů – zhruba 20 procent.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Jiří Leschtina: Marné Čechů volání po jednotě v bezpečnostní politice
Byl to dost ponurý průzkum, který před pár dny zveřejnila agentura IPSOS. Podle něj si osm z deseti Čechů myslí, že svět čelí největší nejistotě od roku 1989. Pouze třetina lidí přitom očekává, že další generace budou žít v lepším světě, než je ten dnešní.
Jefim Fištejn: Umíte číst zprávy?
Jeden ze zásadních problémů soudobých sdělovacích prostředků tkví v tom, že zpravodajci dávno nevidí smysl svého počínání v podání svědectví o stavu světa, nýbrž v jeho interpretaci. Spotřebiteli informací je potom nabízený hotový výklad fakt místo látky pro vlastní úsudek. Obzvlášť to platí pro informování o situaci ve Spojených státech.
Julie Hrstková: Regulace nájemného nefunguje. Přesto se světem valí jako lavina
Dostupnost bydlení patří v ČR k nejhorším v rámci EU. Platí to nejen pro nákup vlastního bytu nebo domu či pro nájmy. Jejich ceny rostou s klesající nabídkou – první čtvrtletí letošního roku nebylo v tomto ohledu žádnou výjimkou. Pokud inflace v prvním kvartále letošního roku dosáhla v meziročním srovnání 2,7 procenta, v oddíle bydlení se zvýšily ceny nájemného z bytu o 6,5 procent, uvádí Český statistický úřad.
Petr Šabata: Proč je zpoždění školského zákona vinou politiků tak nezodpovědné
Novela školského zákona, jejíž projednání se ve Sněmovně neskutečně vleče, řeší i jiné problémy než jen financování nepedagogických pracovníků, a proto je její zdržení chybné a nebezpečné.
Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Ondřejem Konrádem
Evropská komise navrhla seznam amerického zboží, na které by EU měla uvalit cla. Proč je zpoždění školského zákona vinou politiků tak nezodpovědné? Regulace nájemného nefunguje. Přesto se valí světem jako lavina. Marné Čechů volání po jednotě v bezpečnostní politice. Umíte číst zprávy?
Karel Barták: Evropská komise navrhla seznam amerického zboží, na které by EU měla uvalit cla
Spojené státy se točí zády k Evropě a ruská hrozba se konkretizuje. Pro jakou obchodní taktiku by se za této situace měla Evropská unie rozhodnout? Měla by dál čekat, co vyplodí nepředvídatelný Donald Trump, nebo sama převzít iniciativu? A pokud ano, měla by se dát měkkou, nebo spíše útočnou cestou? Tyto existenční otázky si kladou politici napříč kontinentem a v odpovědích na ně se podle očekávání neshodují.
Martina Vacková: Co mají společného Ukrajinka, Chorvat a Češka
Co mají společného Ukrajinka, Chorvat a Češka v kryptě rakouského kostela? Ukrajinka s Chorvatem vzpomínky na to, jak při náletech utíkali do krytu. Ukrajinka z Kyjeva aktuálně, Chorvat před 30 lety. Ona za zvuků sirén popadne svého syna a běží, jeho popadla jeho matka a běželi.
Luboš Kreč: Proměna PPF, konec jedné éry
Letos na začátku jara to byly čtyři roky, co na Aljašce tragicky zahynul český podnikatel Petr Kellner. Zanechal za sebou, jak už to u mimořádně úspěšných lidí bývá, odkaz, který není a nemůže být bez výhrad.
Eduard Freisler: Tropický Sovětský svaz Nicoláse Madura
Většinu mediální i veřejné pozornosti bere na sebe v posledních týdnech a měsících Donald Trump. Není divu, americký prezident mění světový řád a tvrdě testuje odolnost americké demokracie. Rozpoutal velký chaos. Když se k tomu přidá válka na Ukrajině a v pásmu Gazy či světový obchodní konflikt je naše kapacita pro vnímání zpráv naplněna. Je toho prostě příliš mnoho a vlastně každý den dochází na jedno zdánlivě velké drama, jakoby jedna hrozba střídala druhou.
Kamila Pešeková: Slovensku hrozí, že ho ostatní začnou úplně ignorovat
Jako jediný představitel členského státu Evropské unie se slovenský premiér Robert Fico zúčastnil oslav konce druhé světové války přímo v Moskvě. Při příležitosti tak zvaného Dne vítězství nad fašismem položil společně s nejvyššími politickými představiteli dalších zemí květiny u hrobu neznámého vojína.