Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Jan Fingerland: Tunisko rýmuje své vlastní dějiny

Dějiny se neopakují, ale často se rýmují, poznamenal prý Mark Twain. Tak trochu to platí pro Tunisko. V této zemi se odehrála první kapitola arabského jara. Současně je možná Tunisko poslední z arabských zemí, kde s demokratickým experimentem končí. A nebo možná také ne.

03:57

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Včera 03:52

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Pelosiová v čínských službách

O návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu se informuje ve dvou narativech. Jeden je ten pekingský, o americkém vměšování se do čínských záležitostí. Druhý je ten západní, o odvážné političce, která se nebojí tyranům říci do očí pravdu. Je tu ovšem ještě jedna americká verze, ta, která Pelosiovou zrovna nechválí.

Včera 03:48

Julie Hrstková: ČNB nezvýšila sazby, takže inflaci bude zachraňovat silná koruna

Kdo poslouchal nového guvernéra České národní banky Aleše Michla po jeho prvním měnovém zasedání, nemohl se zbavit dojmu, že bude hůř. Inflace se vyšplhá ke dvaceti procentům, v příštím roce bude dlouho přes deset procent a teprve v roce 2024 se vrátíme k číslům, na která jsme byli dlouhodobě zvyklí.

Včera 04:21

Karel Barták: Červenec byl jen ochutnávka, po prázdninách pojede předsednictví na doraz

Česká republika se vyznamenala dobrým startem svého předsednictví v Evropské unii; její bilance za první měsíc červenec je úspěšná. Jako každá země u kormidla EU v druhém pololetí má však nevýhodu v tom, že v srpnu evropské instituce vyhlašují prázdniny. I kdybychom nakrásně chtěli, neuděláme nic, stěžují si čeští diplomaté – Brusel se pohroužil do prázdninového ticha.

Včera 02:59

Robert Schuster: Kancléř Scholz opatrně mění energetické plány Německa

Od chvíle, co se stal Olaf Scholz loni v prosinci spolkovým kancléřem, čelila jeho vláda už řadě krizí. Od covidu, přes válku na Ukrajině, až po hrozbu, že Německo nebude mít na podzim dost plynu a elektřiny. Šéf německé vlády na ně zatím reagoval podle stejného vzorce: zpočátku nijak.

Včera 25:56

Den pohledem renomovaných komentátorů

Včera 03:24

Názory a argumenty: Petr Šabata: O výsledku války na Ukrajině rozhodne vytrvalost Západu. Naše vytrvalost

Válka na Ukrajině nebude krátká, shodují se experti na vojenské strategie i na putinovské Rusko. A o jejím výsledku rozhodne, jak výraznou a vytrvalou podporu bude Západ poskytovat bránícím se Ukrajincům.

Před dvěma dny 03:34

Gita Zbavitelová: V Izraeli vypukla nová válka s teroristy

Izrael se celý týden snažil zabránit teroristickému útoku, ale nakonec vypukla válka, první od loňského května a po nebývale klidném roce.

Před dvěma dny 03:53

Zuzana Válková: O neviditelnosti stáří, toho ženského obzvlášť

Když mi bylo čerstvých šedesát, píše britsko-australská spisovatelka Ada Cambridge, můj život byl sladký a já si ho užívala. Vzpomíná tím na rok 1909. Jaký bude teď, po sedmdesátce? ptá se dáma na stránkách amerického magazínu The Atlantic v srpnu roku 1922.

Před dvěma dny 03:28

Radko Kubičko: Nefunkční stát v boji proti ohni a dalším katastrofám

Pandemie, nečekané moravské tornádo, válka, jak se říká, za humny, inflace, ekonomická krize a nyní k tomu ještě požár v Českém Švýcarsku, mnoha zkouškami musel projít český stát. O něm se často soudí, že je v zajetí korupce, diletantismu a ne úplně funkční. Jak obstál?

Před dvěma dny 02:54

Jefim Fištejn: Vliv velkých peněz na veřejný život

Čím větší peníze, tím větší je jejich vliv na veřejný život, zejména na politiku, to ví každý. Jak se k tomuto problému staví Američané, to měla zjistit poslední dotazovací akce agentury RealClear Public Opinion Research.