- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Jan Fingerland: Smrt ve Washingtonu
Před Židovským muzeem ve Washingtonu se odehrála vražda dvou zaměstnanců izraelského velvyslanectví. Jako v mnohých jiných případech, i tady se překrývá soukromá tragédie s obecnějším problémem. Mrtví byli dva mladí zaměstnanci izraelské ambasády, shodou okolností pár před zasnoubením. Zatím není jasné, jestli vrah na své oběti střílel jako na návštěvníky židovského muzea, na Izraelce, nebo na zaměstnance izraelské ambasády.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Karel Hvížďala: České průšvihy 1945-1948
Krátce po volbách v roce 1948 ve Finsku se nejviditelnější otevřeně prosovětská představitelka Herta Kuusinenová dopustila chyby. V novinovém rozhovoru prohlásila, že, cituji, „Finsko je na československé cestě“. Prezident a vláda reagovali okamžitě.
Eduard Freisler: Pachatelem podle barvy pleti
Měl jsem nedávno takový strašidelný sen. Policisté mě zastavili na ulici v jakémsi americkém městě. Přimáčkli mě čelem a břichem na kapotu automobilu a bez vysvětlení mi za zády spoutali ruce.
Martin Fendrych: Tajné služby čekají další ruské kybernetické útoky v Evropě
Často slyším a často čtu, že „my nejsme ve válce“, Česká republika není válce, že nás se válka na Ukrajině netýká a že se do ní nemáme plést, nemáme se do ní nechat zatáhnout. Takže to vypadá, jako by záleželo na nás. Ne, nezáleží.
Luboš Palata: Slovensko se v očích Čechů propadá. Dostihnout to může i Babiše
Slovensko je náš jazykově nejbližší soused a Slováci náš nejoblíbenějších a bratrský národ. To platilo desítky let. Ale už to prostě neplatí. V nedávno zveřejněném pravidelně prováděném průzkumu agentury STEM se Slovensko propadlo z mnoho let první až na desátou příčku.
David Klimeš: U státní maturity propadli politici
Je čas si přiznat, že státní maturita je fiasko a čím dřív ji zrušíme, tím lépe. Jako každý rok je nyní nejvíc slyšet zloba maturantů na už tradiční chyby v maturitních testech státní organizace Cermat. Ale celkový obrázek je ještě mnohem horší.
Jan Vávra: Prezident Pavel mezi líbivými gesty a státnickými kroky
Prezident Petr Pavel v poslední době čím dál výrazněji zasahuje do vnitropolitického života. Jeho vystoupení ovšem přinášejí rozdílné signály.
Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Petrem Hartmanem
Prezident Pavel mezi líbivými gesty a státnickými kroky; U státní maturity propadli politici; Slovensko se v očích Čechů propadá. Dostihnout to může i Babiše; Tajné služby čekají další ruské kybernetické útoky v Evropě; Pachatelem podle barvy pleti; České průšvihy 1945-1948
Ivan Štern: Gastarbeiter jako učebnicový uprchlík?
U příležitosti setkání zemí, tvořících evropské politické společenství konaného v albánské Tiraně přijal britského premiéra Keira Starmera jeho albánský protějšek Edi Rama. Starmer dorazil s domácím úkolem zjistit, jak probíhá provoz detenčních táborů, umístěných na území Albánie.
Luboš Kreč: Složité umění odcházení v podání Elona Muska
Mnozí byznysmeni, umělci či politici by mohli vyprávět o tom, jak složitá disciplína je odcházení. Z postů šéfů, hybatelů, těch, co určují směr. A jedno takové odcházení v přímém přenosu teď můžeme sledovat za oceánem, kde se z vrcholných pozic ve Washingtonu po pár měsících stahuje Elon Musk. Donutili ho k tomu nejen zákazníci automobilky Tesla.
Apolena Rychlíková: Teď jde o všechno. Koalice Spolu ale zas zahájila kampaň sérii výkřiků
Ve známé pohádce o pasáčku a vlkovi je základem příběhu stará Ezopova bajka. Ta pojednává o pasáčkovi ovcí, který tak často křičel, že se blíží vlk, až mu pak už nikdo ve vesnici nevěřil, když se zvíře skutečně objevilo. Podobně jako pasáček z onoho příběhu nyní působí vládní koalice, především její nejsilnější uskupení, tedy Spolu.