- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Eduard Freisler: Trumpova slabost pro privilegované Afrikánce
Americký prezident Donald Trump neslyší na prosby lidí, kteří utíkají před válkou, hladomorem či politickým pronásledováním. Od nástupu do Bílého domu odepřel řadě lidí status uprchlíka a nenechal je tak přesídlit do USA. Pro jednu skupinu ale udělal výjimku. Do USA nechal legálně vstoupit prvních 49 Afrikánců a zaručil jim veškeré podmínky pro klidný start v nové zemi, to jest ubytování, stravu, pracovní příležitosti a šanci na zisk občanství.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Lída Rakušanová: Rusko jako velmoc? Zdařilá simulace
Byla to událost přímo dramatická: V noci na neděli, v jednu v noci, sdělil Vladimír Putin světu – před novináři narychlo svolanými do Kremlu –, že navrhuje v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou o míru, a to bez jakýchkoli předběžných podmínek. Aby se doslova na poslední chvíli, v noci na 15. května, ukázalo, že by tam na něj ukrajinský a eventuálně i americký prezident čekali marně.
Jan Fingerland: Trump má pro Ahmada Šaru slabost
Cesta Donalda Trumpa na Arabský poloostrov má řadu pozoruhodných položek. Jednou z nich je setkání s Ahmadem Šarou, mužem, který dnes vládne Sýrii. A nešlo jen o rozhovor, ale i o další kroky amerického prezidenta.
Petr Janyška: Hranice Unie s Ruskem jde středem estonské říčky
Estonsko má tolik obyvatel jako Praha, je to malá země. Ale na rozdíl od Prahy sousedí přímo s ruským medvědem, dnes neskrývaným nepřítelem. Zároveň je hraniční zemí Evropské unie a proto nás musí zajímat co se tu děje. Skoro celou hranici Estonska s Ruskem tvoří jezero obklopené lesy, a potom malá řeka, která z něj vytéká do moře. Tak vypadá východní hranice Evropské unie, střed nevelké řeky.
Marek Hudema: Je čínsko-americká celní válka u konce? To ještě uvidíme
Když Spojné státy a Čína v pondělí oznámily, že snižují na sebe navzájem uvalená víc než stoprocentní cla, ekonomové, obchodníci a podnikatelé si oddechli. Cena akcií vyletěla vzhůru a část analytiků začala mluvit o odvrácení celní války a o povzbuzující injekci pro světovou ekonomiku. Všechno je ale trochu jinak.
Kateřina Perknerová: Babiš a Fiala pečou své předvolební dorty
Termín voleb je vyhlášený, kampaň vstupuje do své horké fáze. Zatímco hnutí ANO to rozbalilo už dávno, kolice Spolu si vyhrnula rukávy až nyní. Její lídr a zároveň předseda ODS Petr Fiala si mimo jiné bude před diváky povídat s moderátorkou Ivou Pazderkovou. Prý naostro a s odhodláním čelit nepříjemným otázkám.
Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Hartmanem
Sen ANO o většinové vládě je v ohrožení. Babiš a Fiala pečou své předvolební dorty. Trump v Sýrii. Končí čínsko-americká celní válka. Údajně. Hranice EU s Ruskem jde středem estonské říčky.
Jiří Pehe: Sen ANO o většinové vládě je v ohrožení
Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat za 4,5 měsíce, což se jeví jako poměrně krátká doba na to, aby se výrazně změnila podpora pro jednotlivé strany. Ta je přitom dlouhodobě stabilní.
Tereza Zavadilová: Dobrá nálada je zpět. Na necelé tři měsíce
Investoři mají rádi, když je dobrá nálada. Balí se to většinou do výrazu pozitivní očekávání. Ta trhy měly vliv hned po druhém vítězství Donalda Trumpa – obecně jsou totiž od pravicových republikánů očekávání vyšší, a Trump navíc sliboval leccos. Nálada začala klesat na přelomu ledna a února, tedy nedlouho po inauguraci nového prezidenta, který hned vyostřil rétoriku.
Ondřej Konrád: Babiš zachránce SOCDEM. Nebo likvidátor?
Před pár měsíci mohl Andrej Babiš uvažovat o volebním výsledku snů, čili dostatku hlasů pro hnutí ANO k jednobarevné vládě. A to nikoli menšinové, jakou si už na šest měsíců vyzkoušel po volbách roku 2017, což o 11 let dřív absolvoval také Mirek Topolánek (tehdy ODS). Oba se však nakonec museli uchýlit ke koaličnímu vládnutí. Jenže vidina jednobarevného a přitom většinového kabinetu se v poslední době podle preferenčních průzkumů zvolna rozplývá. Což má více důvodů.
Libor Dvořák: Jednání o příměří na Ukrajině? Už budou platit jiná pravidla než před třemi lety
Rusko chce seriózní vyjednávání o ukončení války s Ukrajinou, řekl v pondělí mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Putin totiž navrhl uspořádat v Istanbulu přímá jednání mezi oběma znepřátelenými zeměmi. Pokud se schůzka na jakékoli úrovni v Istanbulu uskuteční, bude to de facto pokračování neúspěšného jednacího procesu ze začátku války.