- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Eduard Freisler: Kubánská tyranie a její rutina
V době éry Donalda Trumpa, jeho útoku na zažité pořádky a dvou válek, má svět dost starostí sám se sebou. Někteří méně prominentní diktátoři těchto časů zneužívají a jdou v tichosti po svých domácích oponentech. Například na Kubě Miguel Díaz-Canel, následník bratrů Castrových, nechal opět zavřít politického vězně jménem José Daniel Ferrer. Tento jedinečný muž zaslouží publicitu, a to hned z několika důvodů.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Jan Fingerland: Drúzové se bouří a Sýrie se kymácí
Sýrie se zatím klidu nedočkala. Nejnovějším zdrojem napětí se stala jihozápadní část, provincie Suvejda, kde proti sobě bojuje hned několik různých skupin. A jak už se v případě Sýrie stalo zvykem, jde vlastně o mezinárodní konflikt.
Tereza Zavadilová: Trumpův kryptoměnový ráj
Růst cen kryptoměn se stal veřejně a vášnivě diskutovaným tématem těsně kolem volby Donalda Trumpa prezidentem. Bylo to proto, že se částečně opíral o podporu kryptoměnové komunity, které slíbil, že bude prvním kryptoprezidentem Spojených států. Že je zájem Trumpa o kryptoměny skutečně materiální, nikoli jen rétorický, podpořil fakt, že prezident a jeho rodina mají v souvisejících projektech miliardy dolarů.
Karel Barták: Koalice ochotných se pomalu emancipuje
Schůzka britského premiéra Keira Starmera a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ke kterým se na dálku připojili další lídři z „koalice ochotných“ včetně Petra Fialy (ODS), stojí za zaznamenání. Na vojenské základně v britském Northwoodu vznikl totiž konkrétní plán na rychlé sestavení evropské brigády, která by měla být nasazena na Ukrajině okamžitě po uzavření příměří s Ruskem.
Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem
Letní zdražování? Možná bude horší, než si myslíte. Násilí v Sýrii. Trumpův kryptoměnový ráj. Schůze v Londýně ukázala, že se koalice ochotných se pomalu emancipuje. Kubánská tyranie a její rutina.
Petr Holub: Letní zdražování? Možná bude horší, než si myslíte
Co všechno umí inflace, si tuzemská veřejnost mohla na vlastní kůži vyzkoušet v letech 2021 až 2023, když se mimo jiné ukázalo, jak málo se zdejší ekonomika dokáže inflační vlně bránit. O tom svědčí i to, že po Maďarsku se u nás tehdy zdražovalo v Evropě nejvíc.
Jefim Fištejn: Kdo není hrdý na americkou vlast?
V době kolem Dne nezávislosti 4. července je ve Spojených státech zvykem zjišťovat, jak je to s hrdostí občanů na svou americkou vlast. Hrdost na americkou demokracii a její vymoženosti se všeobecně pokládá za důležitý ukazatel duševního zdraví tamní společnosti. Letošní výsledky sotva koho potěšily.
Tereza Šimůnková: Rozvodová novela vyrobí z nejhorší praxe standard
Ve Starém zákoně se dvě ženy hádají o dítě – jedna to svoje udusila ve spánku, obě teď tvrdí, že to živé je jejich. Král Šalomoun přikáže dítě rozseknout napůl. Skutečná matka raději ustoupí, jen aby přežilo. Zato druhá žena je spokojená: Jen ať je to, řečeno dnešním slovníkem, fifty fifty. Rozvodová novela, kterou po legislativním procesu ve Sněmovně schválil i Senát, a která čeká na podpis prezidenta, prosazuje něco jako rozpůlení dítěte.
Lukáš Jelínek: Zahraniční hlasování s říjnovými volbami nezamává. Pozornost si ale zaslouží
Nedivme se, pokud hora porodí myš. Korespondenční volba není nástroj ke zvýšení volební účasti, ale jen obyčejné posílení občanského komfortu. Když o naše pohodlí dbají obchodníci, bankéři i poskytovatelé dalších služeb, proč by podobně neměl uvažovat i stát? A až dokážeme minimalizovat rizika elektronických voleb, dojde snad i na ně.
Poslechněte si všechny úterní komentáře s Ondřejem Konrádem
Trump chce 30procentní cla pro EU. Loni o něm Babiš řekl, že „nejlepším řešením pro Evropu a svět“. Podivná rozvodová novela. Kdo není hrdý na Spojené státy?