- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Alexandr Mitrofanov: Jak jsem rozhněval ruské vlastence
Před pár měsíci mi najednou zavolal spolužák z vysoké školy. Je to sice už téměř padesát let, ale ne tak dávno jsme se někde setkali na síti a vyměnili si telefonní čísla. „Chceš se přidat do našeho chatu na WhatsApp?“ zeptal se. „Jsou tam někteří lidé z našeho tehdejšího ročníku.“
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Libor Dvořák: Na Rudém náměstí se pochodovalo, a také mluvilo
Na Rudém náměstí v Moskvě se uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě byl také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chyběla.
Karel Hvížďala: Jiří Bartoška alias Barťák
Naposled jsem s Jiřím Bartoškou hovořil na přelomu roku, když jsme s Dášou Havlovou, rozenou Veškrnovou a jeho spolužačkou z JAMU, usoudili, že by právě on, jako starý kamarád Václava Havla, byl nejlepším jeho interpretem.
Robert Schuster: S Alternativou pro Německo je třeba se vyrovnat politicky, nikoli zásahem úřadů
Těsně před výměnou vlády vybuchla v Německu vnitropolitická bomba. Jinak se snad ani nedá označit dopad nedávno zveřejněného posudku civilní kontrarozvědky, podle něhož je protimigrační Alternativa pro Německo (AfD) „zaručeně pravicově-extremistickou“ stranou. To v praxi znamená, že může být intenzivněji sledována, počínaje odposlechy až po cílené nasazování informátorů do jejích struktur.
Martin Horálek: Kudy povede katolickou církev systematicky smýšlející pragmatik
V průběhu právě končícího týdne se událo mnohé. S odstupem času si ale osmý květen roku 2025 budou lidé nejspíš spojovat se zvolením prvního Američana na papežský stolec, který přijal jméno Lev XIV.
Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Patricií Polanskou
Na Rudém náměstí se pochodovalo, a také mluvilo. Kudy povede katolickou církev systematicky smýšlející pragmatik. S Alternativou pro Německo je třeba se vyrovnat politicky, nikoli zásahem úřadů či soudů. Jiří Bartoška alias Barťák. Další válka, tentokrát o satelity. Výročí, s nímž si v současnosti nevíme rady
Ondřej Konrád: Neřeklo se mu jinak než Barťák
„Když jsme se tady bavili s Willemem Dafoem o filmování, říkal jsem mu, že jsem natočil skoro 150 bijáků a on jen koukal, dodal jsem: ,Ale všechny byly špatný‘!“ smál se v dokumentu z cyklu GEN Jiří Bartoška, paradoxně tehdy už čtvrt století prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Který od roku 1994 počal doslova křísit z mrtvých společně s dramaturžkou Evou Zaoralovou.
Luboš Palata: V Rumunsku má k prezidentství nakročeno George Simion, evropský spojenec Fialovy ODS
Premiér Petr Fiala (ODS) možná bude mít důvod k oslavě. Krátký seznam šéfů států a vlád jeho evropské strany Konzervativců a reformistů se totiž možná rozroste o hlavu důležitého členského státu Rumunska. George Simion, jasný vítěz prvního kola rumunských prezidentských voleb, je totiž předsedou Svazu pro sjednocení Rumunů, strany známější pod svojí zlato připomínající zkratkou AUR. A tato strana je součástí frakce Konzervativců a reformistů.
Lída Rakušanová: Kdo chce válku a kdo mír?
Ten paradox nemůže být zřetelnější. Zatímco v Moskvě rachotí 9. května, tedy s jednodenním zpožděním výročí konce 2. světové války, po Rudém náměstí pásy tanků a vojenskou přehlídku provázejí z Kremlu litanie orwellovských lží o údajně „nacistickém Západu“, který je třeba „osvobodit“, připomínají si ve stejný den státy Unie výročí „Schumanovy deklarace“. Den, který se od roku 1985 slaví v EU rozhodnutím Evropské rady jako Den Evropy.
Alexandr Mitrofanov: Unavený geroj Putin chrání Rus před Západem
Putinovým dvorním reportérem je 41letý Pavel Zarubin, autor televizního týdeníku Moskva. Kreml. Putin. V uplynulých dnech měl premiéru jeho 1,5hodinový dokument Moskva. Kreml. Putin. 25 let. Z názvu plyne, že jde o čtvrtstoletí Putinova pobytu v čele ruského státu, kdy byl po většinu času prezidentem a také premiérem.
Eduard Freisler: Tropický Sovětský svaz Nicoláse Madura
Většinu mediální i veřejné pozornosti bere na sebe v posledních týdnech a měsících Donald Trump. Není divu, americký prezident mění světový řád a tvrdě testuje odolnost americké demokracie. Rozpoutal velký chaos. Když se k tomu přidá válka na Ukrajině a v pásmu Gazy či světový obchodní konflikt je naše kapacita pro vnímání zpráv naplněna. Je toho prostě příliš mnoho a vlastně každý den dochází na jedno zdánlivě velké drama, jakoby jedna hrozba střídala druhou.