- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: David Klimeš: Trumpova cla v Evropě nejvíce odnese Česko
Americký prezident Donald Trump oznámil dodatečná 25procentní cla na dovoz všech automobilů s tím, že by měla platit od 2. dubna. To samé se zpožděním se má dotknout i dovozu autodílů. Při tak drakonických sazbách otázka nezní, zda se to nějak vážněji dotkne Česka, ale jestli moc, anebo ještě víc.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Jan Fingerland: Proclívání v Růžové zahradě
Asi to nebyl hlavní účel, ale Trumpovo vystoupení na téma vyšších cel získalo větší globální pozornost, než jakákoli jiná myslitelná zpráva s výjimkou příletu mimozemšťanů. Je to logické, protože toto rozhodnutí se přímo nebo nepřímo dotkne všech. Dokonce i neobydlených ostrovů.
Kateřina Perknerová: Pro Babiše je přijatelnější Konečná než Okamurův slepenec
Půl roku před sněmovními volbami se rýsují nejen hlavní témata kampaně, ale také obsazení bitevního pole. V umírněném pravém segmentu se pevně usadil trojblok Spolu, který bude hájit své čtyři roky vládnutí a zdůrazňovat posilování obranyschopnosti státu. Ve středu sídlí liberální STAN a Piráti, kteří oscilují mezi podporou současného osazenstva Strakovy akademie a mírnou kritikou v mezích zákona.
Luboš Kreč: Čeká nás záplava čínských aut?
Na 1. dubna svolala čínská automobilka BYD velkou konferenci, na které oznámila vstup na český trh. O žádný apríl ale nešlo. Naopak – pro tradiční značky v čele s českou Škodovkou to je potenciálně velký problém. Takže by možná sice byly rády, aby to byl jen žertík, jenže bohužel pro ně, a tak trochu i pro nás, nic nemá k humoru dál.
Marek Hudema: Je Trumpova ekonomická politika teror, nebo chaos?
Americký prezident Donald Trump provozuje podivnou ekonomickou politiku. Zavádí a odvolává cla, slibuje nižší kurs dolaru – ale jeho politika dolar posiluje –, chce prosperující a průmyslovou Ameriku, ale nevadilo by mu vyvolat ve Spojených státech ekonomickou recesi. Má to nějaký smysl?
Karel Barták: Unie s odpovědí na Trumpova cla nespěchá. Ale bude citelná a cílená
Evropská unie nechce obchodní válku se Spojenými státy. Cla vyhlášena Donaldem Trumpem považuje za nesmyslná a kontraproduktivní. Je ale odhodlána se bránit. Evropská komise předloží varianty odpovědi v pondělí, a to ministrům odpovědným za zahraniční obchod. Následovat bude horečné dohadování mezi vládami a možná i pokusy Bruselu vyvolat „in extremis“ jednání se Spojenými státy. Odveta by měla být oznámena do Velikonoc, pravděpodobně 12. dubna.
Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Hartmanem
Výsledky tří volebních klání v USA jsou pro Trumpa varováním. Pro Babiše je přijatelnější Konečná než Okamurův slepenec. Ekonomická politika Donalda Trumpa aneb Teror, nebo chaos? EU nespěchá s odpovědí na Trumpova cla.
Jiří Pehe: Výsledky tří nových volebních klání jsou pro Trumpa varováním
Ve Spojených státech se konala tři ostře sledovaná volební klání. Na Floridě to byly dvoje doplňovací volby do Sněmovny reprezentantů Kongresu, ve Wisconsinu volby soudce tamního Nejvyššího soudu. V obou kláních na Floridě sice vyhráli republikánští kandidáti, ale s mnohem menším rozdílem, než s jakým tam vyhrál Donald Trump v prezidentských volbách nebo republikánští kandidáti v minulosti. To naznačuje, že i část republikánských voličů není spokojená s Trumpovou politikou.
Martin Fendrych: Chce dítě na gympl? Základní škola k tomu nestačí
Přijímačky na střední školy a víceletá gymnázia se rychle blíží. Proběhnout mají na konci první poloviny dubna a zúčastní se jich asi 150 tisíc dětí. Hned na začátku jeden důležitý fakt – budou pro děti opět stresové, protože míst není dostatek.
Petr Fischer: Vyloučit rozhodčí? Ne Le Penovou?
Z politiky se stal regulérní kulturní boj. Anebo ještě lépe: Fotbalový zápas, ve kterém se kromě hráčů na hřišti střetávají i více či méně fanatická publika klubových a národních fanoušků. Fanouškovská perspektiva pak překresluje realitu ve všem.
Libor Dvořák: Západní sankce a ruské civilní letectví? Brzy jim dolétá kolem 200 letadel
Ruské letecké společnosti v příštích pěti letech přijdou nejméně o 200 západních civilních dopravních letadel, hlavně airbusů a boeingů. Důvod jejich vyřazení je prostý – západní sankce znemožňují výrobcem předepsané preventivní opravy a případné náhrady často celých vysoce sofistikovaných agregátů.