- Podcasty
- Názory a argumenty
Poslechněte si podcast: Libor Dvořák: Západ není připravený na vleklou válku. Chce žít ve svém teplíčku, vzkazuje Zalužnyj
Ukrajinský generál ve výslužbě a v současné době velvyslanec Ukrajiny v Londýně Valerij Zalužnyj poskytl před pár dny rozhovor listu Ukrajinská pravda. Přemýšlí o nejdůležitějších aspektech současné války na Ukrajině a o tom, jaká by měla být role Západu v jejím dalším vývoji.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Eduard Freisler: Donald Trump už nebude (nikdy) souzen
Donald Trump nebude souzen za svou roli během nepokojů z 6. ledna 2021. Ani za to jak naložil s přísně tajnými materiály, které si nezákonně vzal z Bílého domu do svého soukromého floridského sídla Mar-a-Lago. Státní zástupce Jack Smith totiž oba případy nechal anulovat. Řídil se přitom zásadou ministerstva spravedlnosti, která nedoporučuje úřadujícího prezidenta soudit.
Petr Fischer: Může dětem vadit, že neumí ve škole držet tužku?
České děti v prvních třídách základní školy neumí držet tužku, špatně mluví a nedokážou se soustředit. Stručné titulkové shrnutí tematické zprávy České školní inspekce zní až děsivě. Vždyť všechny tyto problémy více či méně hlásí až osm učitelů prvňáků z deseti. Když se k tomu přičte zřejmě v Evropě největší počet celkově nezralých dětí při zápisech, které dostávají odklad školní docházky, není to moc optimistický pohled do budoucnosti.
Petr Hartman: Nejsou lidi, varuje česká armáda
Bezpečnostní situace ve světě se zhoršuje. Konkrétní hrozby se přibližují k České republice. Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky se jim díváme přímo do tváře. Zatím stále ještě zprostředkovaně například pomocí záběrů z ukrajinské fronty. Nejenom ony ale naléhavě připomínají, že potřebujeme mít funkční a kvalitní obranu země. Nejde při ní pasivně spoléhat na naše členství v NATO.
Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem
Říkám jim utrácejte. Ale je to marný… Evropa není připravena na opotřebovávací válku. Nejsou lidi, varuje česká armáda. Může dětem vadit, že neumí ve škole držet tužku? Donald Trump a soudy.
Kamila Pešeková: Tato hymna není pro vás. Nad Tatrou se opět blýská
Slovenská hymna Nad Tatrou sa blýská je v posledních dnech a týdnech tématem velkých debat, které rozdělují společnost. Ministerstvo kultury si totiž objednalo její nové aranžmá. Text a melodie, které jsou známé i v Česku, se měnit nebudou, nové je akorát pouze hudební provedení.
Petr Holub: Říkám jim: Utrácejte. Ale je to marný…
Kapitalismus se může zadrhnout a propadnout do krize – po ní ale vždy nakonec přijde oživení a konjunktura. Zhruba tak zní soudobé vyznání víry v ekonomický model, ke kterému se před 35 lety přihlásilo také Československo, později Česká republika. V uplynulých desetiletích se zmíněná víra vždy naplnila a dnes veřejnost přirozeně čeká, že se naplní znovu.
Ondřej Konrád: Fiala a Babiš, dvě vize budoucnosti
Ačkoliv to v Poslanecké sněmovně občas slovně jiskří, dramatičtější výstupy jsou spíš výjimkou. Zatímco zákonodárci horkokrevných národů jdou mnohdy fyzicky do sebe. To jsme tedy také jednou zažili, když se v lednu 2021 při projednávání vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu v epidemických časech, nezařazený poslanec Volný (dřív SPD), začal tahat o mikrofon s předsedajícím schůze.
Veronika Lefrancois: Elon Musk a Itálie? Něco mezi podporou a vměšováním
Elon Musk je jméno, které dnes slyšíme napříč různými sektory – od kosmonautiky přes automobilový průmysl až po umělou inteligenci. Tento technologický miliardář, který stojí za značkami jako Tesla a SpaceX, se však, jak známo, pravidelně zapojuje i do debat, které zasahují daleko za hranice jeho technologických zájmů. Jeho bombastický vstup na americkou politickou scénu po boku Donalda Trumpa zřejmě ještě posílil jeho sklon zasahovat do záležitostí jiných států.
Petr Janyška: Polsko má dva hlavní prezidentské kandidáty
Před rokem se v Polsku stal malý volební zázrak, jehož význam je u nás stále nedoceněný. Ve světě, kde vrchu nabývají populističtí demagogové – ať je to v USA, Maďarsku, na Slovensku a jinde –, Poláci ukázali, že je možné je porazit a že dnešní svět se nemusí fatálně ubírat směrem k autoritářství. Koalici Donalda Tuska se tehdy podařilo ve volbách odsunout od moci Jaroslawa Kaczyńského a jeho stranu Právo a spravedlnost (PiS), kteří vládli už osm let.