- Podcasty
- Názory a argumenty
Poslechněte si podcast: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Fingerlandem
Rušení poboček úřadu práce je další komunikační chyba vlády. Otevře Senát Trumpovi brány Washingtonu? Máslo do každé rodiny. Fico si nejdříve počkal na čínské investice a pak jel do Číny. Poučil se z Česka? Polsko má na svém území první americkou protiraketovou základnu.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Petr Janyška: Polsko má na svém území první americkou protiraketovou základnu
Na ruskou agresi vůči Ukrajině reagují evropské státy různě. Nepřekvapí, že nejvýrazněji a nejodhodlaněji Balti a Poláci, ti všichni mají s Ruskem přímou hranici. A mají s ním, ať už s carským nebo potom s bolševickým Ruskem, i své nejhorší zkušenosti.
Luboš Palata: Fico si nejdřív počkal na čínské investice a pak jel do Číny. Poučil se z Česka
Slovenský premiér Robert Fico má za sebou návštěvu v Číně. A chce šanci, kterou od této ekonomické velmoci dostal, využít naplno. Na posledním zasedání svého kabinetu rozdal ministrům 20 úkolů, které z jednání jeho početné delegace vyplynuly. Peking si dal na Ficově přijetí záležet a vzhledem k poměru pětimilionového Slovenska a 1,5 miliardové Číny, to bylo přijetí skutku nebývalé.
Matěj Schneider: Otevře Senát Trumpovi brány Washingtonu?
Má znovuzvolený americký prezident Donald Trump v kapse Kongres? To je otázka, kterou si klade po prezidentských volbách kdekdo. Trump se do Bílého domu vrací, ale je na místě se ptát v jaké formě. Převálcuje Washington, jak sliboval minule, nebo jeho politiku republikánský moloch opět trochu přetvoří k obrazu svému?
Julie Hrstková: Máslo do každé rodiny
Máslo do každé rodiny, sliboval v šest let starém satirickém snímku prezident Blaník, kandidát na onu funkci. Reagoval tak na máslovou krizi z podzimu roku 2017, která se ve stejném předvánočním období vrátila v roce 2018, poté v roce 2022, a teď jsme opět ve víru zuřící války o máslo.
Petr Šabata: Rušení poboček úřadu práce je další komunikační chyba vlády
Je úplně marné upozorňovat vládu Petra Fialy, že její komunikace je nedostatečná a měla by se zlepšit především proto, aby lidé nepřestávali věřit demokratickým institucím. Naposledy chybovala při rušení 83 poboček úřadu práce, tedy více než pětiny ze všech, i v místech, kde to lidi velmi poškodí.
Jiří Leschtina: Máme se obávat příchodu válečných veteránů z Ukrajiny?
Jakkoliv je ukončení války na Ukrajině v nedohlednu, česká BIS přišla s dosud nezdůrazňovanou bezpečnostní hrozbou. Tu podle civilní kontrarozvědky představuje poválečný příchod bojových veteránů, kteří se budou chtít spojit se svými rodinami, jež k nám uprchly před válkou.
Eduard Freisler: Hispánci přeběhli k Trumpovi
Hispánci mohou být považováni za voličskou skupinu, která nejvíce pomohla Donaldu Trumpovi k návratu do Bílého domu. Tradičně přitom většinou volí demokraty, kteří si jejich „zběhnutí“ ke konzervativcům stále snaží vysvětlit.
Petr Honzejk: ODS vypadá jako strana, která se chystá na porážku
Do voleb chybí ani ne rok, takže je dobré podívat se na kondici nejsilnější vládní strany, která drží většinu moci ve státě a jejíž předseda je premiérem. Hlavní otázka samozřejmě zní: Je Občanská demokratická strana v čele s Petrem Fialou v takovém stavu, aby dokázala svoji pozici obhájit i za rok v říjnu? Odpověď pro ODS nebude zrovna optimistická.
Karel Hvížďala: 17. listopad a exil
- listopad 1989 pro mě začal 3. ledna. V Československu sametovou revoluci, jak převrat u nás nazvali zahraniční novináři, tehdy skoro nikdo nečekal, i Václav Havel byl na chalupě na Hrádečku. V Německu, v Bonnu, kde jsem tehdy již dvanáctým rokem žil, tomu bylo jinak.