- Podcasty
- Názory a argumenty
Poslechněte si podcast: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Radkem Kubičkem
Výročí 17. listopadu 1989? Musíme si znovu a znovu procházet ztrácením a nalézáním svobody. Nejistá budoucnost liberalismu nejen v Čechách. 17. listopad a exil. ODS vypadá jako strana, která se chystá na porážku. Hispánci přeběhli k Trumpovi. Máme se obávat příchodu válečných veteránů z Ukrajiny?
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Jan Vávra: Nejistá budoucnost liberalismu nejen v Čechách
Nový vůdce Pirátů Zdeněk Hřib si přeje, aby se Piráti stali hlavní liberální stranou. To není špatná úvaha, protože strany prosazující liberální hodnoty u nás chybí. STAN nelze za liberální stranu pokládat, protože toto hnutí neprosazuje žádný konzistentní politický směr a zaujímá podle potřeby různá stanoviska.
Martin Fendrych: Výročí 17. listopadu 1989? Musíme si znovu procházet ztrácením a nalézáním svobody
Od sametové revoluce uběhlo 35 let. Pořád je to milník, významné výročí. Jako účastník odporu proti komunistickému režimu, a mimo jiné i demonstrace 17. listopadu 1989, jezdím každý rok před výročím na debaty do škol. Někteří učitelé, hlavně ti starší, si myslí, že je nutné žákům předat zprávu o tom, jaký byl komunismus či socialismus a jak jsme prožívali pád totality. Aby se žáci poučili.
Jan Fingerland: Jaký Trump a Harrisová? Je tu Kemi Badenochová!
Komentátoři celého světa nyní debatují, zda Kamala Harrisová jakožto nebílá žena nenarazila na skleněný strop. Její neúspěch tak trochu zastínil skutečnost, že na opačné straně Atlantiku téměř všechny stropy prorazila nová vůdkyně konzervativců Kemi Badenochová.
Marek Hudema: Moderní technologie jsou mocná zbraň. A nebezpečná
Moderní technologie jsou mocná zbraň stejně jako idea pokroku. Ovšem nebezpečná. Brzy se o tom možná přesvědčíme na vlastní kůži. Nejbohatší člověk světa a technologický miliardář Elon Musk je teď totiž přítelem a blízkým spolupracovníkem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa a bude se podílet na jeho vládě.
Karel Barták: EU je na COP29 ve složitém postavení útočníka i obránce
Letošní klimatická konference OSN COP29 dospěla do poločasu, aniž se 200 zúčastněných zemí jakkoli přiblížilo k výsledkům, které by se daly nazvat pokrokem nebo aspoň posunem. Ukazuje se, jak moc nezáleží jen na objektivních okolnostech – ty jsou dány jasnými čísly o oteplování klimatu i meteorologickými veletoči v podobě povodní, požárů či neúrody kvůli suchu. Záleží i na celkovém globálním politickém klimatu.
Týden očima Petra Schwarze: Otázka demokracie aneb komu sluší alobalová čepička s anténkou
Pětatřicet let po listopadu 1989 – ano, výročí studentské demonstrace bude už zítra – se s demokratickým zřízením státu zcela ztotožňuje podle výzkumu NMS Market Research necelá polovina Čechů a Češek, přesně 46 procent. Čtvrtina pak demokracii dává přednost před autoritářstvím „za určitých okolností“.
Libor Dvořák: Jaderná Ukrajina?
Pokud zvolený americký prezident Donald Trump zastaví vojenskou pomoc poskytovanou Kyjevu, Ukrajina by mohla během několika měsíců vyvinout jadernou bombu. Píše se o tom v čerstvém informačním dokumentu vypracovaném vládním výzkumným centrem pro ukrajinské ministerstvo obrany, do něhož nahlédl britský deník The Times.
Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Radkem Kubičkem
Jaderná Ukrajina? EU je na COP 29 ve složitém postavení útočníka i obránce. Moderní technologie jsou mocná zbraň. A nebezpečná. Jaký Trump a Harrisová? Je tu Kemi Badenochová! Důchodová reforma. Rozpočtu na vzdělávání chybí nejen miliardy, ale hlavně srozumitelnost
Robert Schuster: Dohoda na předčasných volbách v Německu je návratem k racionalitě
Voliči v Německu už vědí, že si mají ve svých kalendářích označit 23. únor 2025 jako termín předčasných parlamentních voleb. Shodli se na něm zástupci hlavních politických stran. Utnuli tak snahy o taktizování, které se po pádu dosavadní koalice kancléře Olafa Scholze tu a tam objevovaly. Sociální demokraté a Zelení, čili zbytky původního vládního spojenectví, se totiž nejprve snažili předčasné volby co nejvíc oddálit – až někdy na polovinu či konec března.