- Podcasty
- Názory a argumenty
Poslechněte si podcast: Jan Fingerland: Jaký Trump a Harrisová? Je tu Kemi Badenochová!
Komentátoři celého světa nyní debatují, zda Kamala Harrisová jakožto nebílá žena nenarazila na skleněný strop. Její neúspěch tak trochu zastínil skutečnost, že na opačné straně Atlantiku téměř všechny stropy prorazila nová vůdkyně konzervativců Kemi Badenochová.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Jiří Leschtina: Máme se obávat příchodu válečných veteránů z Ukrajiny?
Jakkoliv je ukončení války na Ukrajině v nedohlednu, česká BIS přišla s dosud nezdůrazňovanou bezpečnostní hrozbou. Tu podle civilní kontrarozvědky představuje poválečný příchod bojových veteránů, kteří se budou chtít spojit se svými rodinami, jež k nám uprchly před válkou.
Eduard Freisler: Hispánci přeběhli k Trumpovi
Hispánci mohou být považováni za voličskou skupinu, která nejvíce pomohla Donaldu Trumpovi k návratu do Bílého domu. Tradičně přitom většinou volí demokraty, kteří si jejich „zběhnutí“ ke konzervativcům stále snaží vysvětlit.
Petr Honzejk: ODS vypadá jako strana, která se chystá na porážku
Do voleb chybí ani ne rok, takže je dobré podívat se na kondici nejsilnější vládní strany, která drží většinu moci ve státě a jejíž předseda je premiérem. Hlavní otázka samozřejmě zní: Je Občanská demokratická strana v čele s Petrem Fialou v takovém stavu, aby dokázala svoji pozici obhájit i za rok v říjnu? Odpověď pro ODS nebude zrovna optimistická.
Karel Hvížďala: 17. listopad a exil
- listopad 1989 pro mě začal 3. ledna. V Československu sametovou revoluci, jak převrat u nás nazvali zahraniční novináři, tehdy skoro nikdo nečekal, i Václav Havel byl na chalupě na Hrádečku. V Německu, v Bonnu, kde jsem tehdy již dvanáctým rokem žil, tomu bylo jinak.
Jan Vávra: Nejistá budoucnost liberalismu nejen v Čechách
Nový vůdce Pirátů Zdeněk Hřib si přeje, aby se Piráti stali hlavní liberální stranou. To není špatná úvaha, protože strany prosazující liberální hodnoty u nás chybí. STAN nelze za liberální stranu pokládat, protože toto hnutí neprosazuje žádný konzistentní politický směr a zaujímá podle potřeby různá stanoviska.
Martin Fendrych: Výročí 17. listopadu 1989? Musíme si znovu procházet ztrácením a nalézáním svobody
Od sametové revoluce uběhlo 35 let. Pořád je to milník, významné výročí. Jako účastník odporu proti komunistickému režimu, a mimo jiné i demonstrace 17. listopadu 1989, jezdím každý rok před výročím na debaty do škol. Někteří učitelé, hlavně ti starší, si myslí, že je nutné žákům předat zprávu o tom, jaký byl komunismus či socialismus a jak jsme prožívali pád totality. Aby se žáci poučili.
Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Radkem Kubičkem
Výročí 17. listopadu 1989? Musíme si znovu a znovu procházet ztrácením a nalézáním svobody. Nejistá budoucnost liberalismu nejen v Čechách. 17. listopad a exil. ODS vypadá jako strana, která se chystá na porážku. Hispánci přeběhli k Trumpovi. Máme se obávat příchodu válečných veteránů z Ukrajiny?
Marek Hudema: Moderní technologie jsou mocná zbraň. A nebezpečná
Moderní technologie jsou mocná zbraň stejně jako idea pokroku. Ovšem nebezpečná. Brzy se o tom možná přesvědčíme na vlastní kůži. Nejbohatší člověk světa a technologický miliardář Elon Musk je teď totiž přítelem a blízkým spolupracovníkem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa a bude se podílet na jeho vládě.
Karel Barták: EU je na COP29 ve složitém postavení útočníka i obránce
Letošní klimatická konference OSN COP29 dospěla do poločasu, aniž se 200 zúčastněných zemí jakkoli přiblížilo k výsledkům, které by se daly nazvat pokrokem nebo aspoň posunem. Ukazuje se, jak moc nezáleží jen na objektivních okolnostech – ty jsou dány jasnými čísly o oteplování klimatu i meteorologickými veletoči v podobě povodní, požárů či neúrody kvůli suchu. Záleží i na celkovém globálním politickém klimatu.