- Podcasty
- Názory a argumenty
Poslechněte si podcast: Petr Holub: Inflace vyhrává volby. Platí to i v Česku?
Donald Trump je populista, přesto mu lidé věří dost, aby ho zvolili americkým prezidentem. Z toho, jak Američany přesvědčil, plyne poučení nejen pro jeho soupeře, ale před nadcházející volební kampaní také pro české politiky. Hlavně v tom, jak Trump dokázal šikovně používat kouzelné slovo inflace.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Tereza Zavadilová: Klima a přírodní katastrofy v zajetí ideologie
Když se před devíti lety podepisovala v Paříži dohoda o ochraně klimatu, nad závazky panovala, dá se říci všeobecná shoda. Kritika byla spíš z toho směru, že se pro planetu dělá málo. Svět se za necelou dekádu radikálně změnil. Zrychlila technologizace vyspělého světa, proběhla vlna pandemie, zesiluje migrace a přírodní katastrofy jsou na denním pořádku. A přesto sílí názory, že se pro planetu dělá moc.
Petr Janyška: Polsko vnímá volbu amerického prezidenta skoro jako svou domácí
Výsledek amerických voleb vyvolal v Polsku daleko emotivnější reakce, než byla vyjádření politiků v jiných zemích. Jako by to byly volby i polské, nejen americké. Takto je pojala Kaczyńského národovecká strana Právo a spravedlnost (PiS). Jako by Trumpovo vítězství bylo i jejím vítězstvím.
Libor Dvořák: Blíží se zima. Pojďme si promluvit o ruském plynu a ropě
Zima se blíží, a tak chtě nechtě musíme uvažovat, jak budeme uspokojovat zvýšenou energetickou spotřebu. Ukazuje se totiž, že bez ohledu na sankce EU vůči Rusku, uvalené na tuto energetickou velmoc krátce po začátku rusko-ukrajinské války, ruská ropa, ale i zemní plyn, proudí do Evropy dál.
Kateřina Perknerová: Piráti bez Hřiba v pozici lídra nemají šanci
Česká pirátská strana je světovým fenoménem. Nikde jinde si Piráti nepřipsali takové volební zisky a netvořili vládní politiku. Na tuzemskou scénu vtrhli s agendou, která jiné partaje příliš nezajímala. Chtěli legalizovat konopí, bít se za omezení autorského práva nebo za ekonomiku sdílení. Kladli důraz na rovnost pohlaví, manželství pro všechny a práva LGBTQ komunity.
Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem
Napravování křivd komunistického režimu trvá už 35 let. Inflace vyhrává volby. Platí to i v Česku? Blíží se zima. Pojďme si promluvit o ruském plynu a ropě. Polsko vnímá volbu amerického prezidenta skoro jako svou domácí. Klima a přírodní katastrofy v zajetí ideologie. Politika věčného vracení, politika joja.
Petr Fischer: Politika věčného vracení, politika joja
Donald Trump vyhrál americké volby s heslem „Spravíme to“. Všechno, co demokraté rozbili. V předminulých volbách si zase bral zemi zpátky, což po něm opakoval celý svět, včetně českých politiků, dnes především těch opozičních. Vracení vůbec se stalo v současnosti oblíbenou politickou hrou. Trump slíbil, že USA za jeho vedení opět odstoupí od Pařížské smlouvy, ke které jeho předchůdce Biden zase přistoupil, když od ní před ním Trump odstoupil.
Petr Hartman: Napravování křivd komunistického režimu trvá už 35 let
Na spravedlnost není nikdy pozdě, prohlásil ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna. Ta, která by měla napravovat křivdy spáchané komunistickým režimem, si dává pořádně na čas. Od listopadu 1989 na to potřebovala už 35 let – a zdá se, že ještě není se svým úsilím u konce.
Luboš Kreč: Nevyzpytatelný bitcoin
Do amerických voleb tehdy ještě chyběly tři měsíce a Donald Trump na technologické konferenci v Nashvillu sklidil bouřlivý aplaus. Mimo jiné prohlásil, že pokud se ujme úřadu prezidenta, hned první den vymění šéfa komise pro cenné papíry Garyho Genslera, který je veřejným nepřítelem č. 1pro krypto komunitu.
Ondřej Konrád: Návrat smrti afghánského zrádce
Jsou věci, nad kterými je krajně obtížné uvažovat a zaujímat k nim nezjednodušující stanovisko. A které se především neměly stát. Ale ta, o níž bude řeč, se udála v de facto válečném stavu. A tedy po mnoha stránkách zcela výjimečném.