• Podcasty
  • Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Robert Schuster: Mračna nad německými Zelenými

Němečtí vládní Zelení neprožívají zrovna šťastné období. V trojčlenné koalici sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze se dostávají stále častěji do defenzívy. Přitom to chtěli být oni, kdo budou určovat její politickou agendu.

03:30

Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.

Web

Včera 03:36

Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Protestní hnutí italských studentů

Italské univerzity zažívají v posledních týdnech zvláštní fenomén. Na jejich nádvořích i v okolních ulicích se množí barevné stany, ve kterých bivakují posluchači. Jejich transparenty hlásají slogany typu „Právo na byt je právem na studium“ nebo „Jsme bez domova i bez budoucnosti!“

Včera 03:31

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Francouzský filosof Bernard-Henri Lévy a Ukrajina

Až zavilá srdnatost a neochvějné odhodlání Ukrajinců ve válce, již proti nim z těžko pochopitelných důvodů rozpoutali Putinovi ruští okupanti, budí obdiv doslova po celém světě. Nejnověji to prokázal proslulý francouzský filozof a publicista Bernard-Henri Lévi, který těžce zkoušenou zemi projel se svým televizním štábem, aby tu natočil dokument Sláva Ukrajině.

Včera 03:42

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Rozhoduje se o dalším směřování České republiky

Na české politické scéně se v několika příštích měsících rozhodne o tom, zda se Česká republika posune na Západ. Anebo zda i u nás - podobně jako v ostatních postkomunistických zemích našeho regionu - budou demokracie a příslušnost k západním politickým a bezpečnostním strukturám v ohrožení.

Včera 04:12

Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Od tvora s nejstarším rodokmenem až k volovi

Dneska můžeme začít dobrou zprávou – mezinárodnímu týmu odborníků od Kalifornské po Vídeňskou univerzitu se podařilo vyjasnit, že nejranější živočišnou linií na naší planetě jsou žebernatky, které tu byly už před 700 miliony let. Také nová čísla Eurostatu potvrdila, že potraviny u nás začaly pomalu zlevňovat a velkoobchodní cena plynu na burze v Rotterdamu, tedy cena pro Evropu nejdůležitější, klesla na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Včera 04:22

Názory a argumenty: Petr Honzejk: Benda nebo nic? Schvalování nových ústavních soudců nemá být politický kšeft

Není kouře bez ohýnku, zní český název jedné z detektivek Agathy Christie. Lidové moudro v něm obsažené se v politice potvrzuje až příliš často. Naposledy v tomto týdnu, když ústavě právní senátní výbor odmítl dva nominanty prezidenta Petra Pavla do Ústavního soudu Josefa Baxu a Danielu Zemanovou.

Před dvěma dny 19:33

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Ústup rodných čísel. Protipožární opatření národního parku. Sudetské vztahy

Jak nákladný a efektivní bude útlum používání rodných čísel? Jak se v Národním parku České Švýcarsko brání proti žhářům? Jaké jsou současné vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci?

Před dvěma dny 04:08

Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Prigožin si připravuje pozici po válce

Jevgenije Prigožina dříve znali jen specialisté na Rusko. Říkalo se mu někdy Putinův kuchař, i když kuchařem nejspíše nikdy nebyl. Zato byl kriminálníkem, který svého času seděl za loupežná přepadení. Také měl stát v pozadí petrohradské továrny trollů, kteří šířili dezinformace v Rusku a zahraničí.

Před dvěma dny 03:47

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Dedolarizace světa. Už začala?

Dolar je na ústupu. Možná. Někteří to říkají s nadšením, jiní s obavou. O odchodu od dolaru se v posledních měsících stále častěji mluví také na Blízkém východě, tedy oblasti, kde jsou Američané vojensky dlouhodobě přítomni a odkud se za „petrodolary“ do celého světa vyvážela ropa a plyn.

Před dvěma dny 02:48

Názory a argumenty: Petr Holub: Zdražování potravin skončilo. Kdo ztratil a kdo vydělal

Konec dobrý všechno dobré, teď už budou potraviny za slušné ceny. K takovému závěru může dojít spotřebitel, který v tomto týdnu vyslechl výroky představitelů potravinářského sektoru, ať už šlo o zemědělce, výrobce, či obchodníky, o státních úřednících nemluvě.