- Podcasty
- Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Robert Schuster: Mračna nad německými Zelenými
Němečtí vládní Zelení neprožívají zrovna šťastné období. V trojčlenné koalici sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze se dostávají stále častěji do defenzívy. Přitom to chtěli být oni, kdo budou určovat její politickou agendu.
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.
Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Protestní hnutí italských studentů
Italské univerzity zažívají v posledních týdnech zvláštní fenomén. Na jejich nádvořích i v okolních ulicích se množí barevné stany, ve kterých bivakují posluchači. Jejich transparenty hlásají slogany typu „Právo na byt je právem na studium“ nebo „Jsme bez domova i bez budoucnosti!“
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Francouzský filosof Bernard-Henri Lévy a Ukrajina
Až zavilá srdnatost a neochvějné odhodlání Ukrajinců ve válce, již proti nim z těžko pochopitelných důvodů rozpoutali Putinovi ruští okupanti, budí obdiv doslova po celém světě. Nejnověji to prokázal proslulý francouzský filozof a publicista Bernard-Henri Lévi, který těžce zkoušenou zemi projel se svým televizním štábem, aby tu natočil dokument Sláva Ukrajině.
Názory a argumenty: Jiří Pehe: Rozhoduje se o dalším směřování České republiky
Na české politické scéně se v několika příštích měsících rozhodne o tom, zda se Česká republika posune na Západ. Anebo zda i u nás - podobně jako v ostatních postkomunistických zemích našeho regionu - budou demokracie a příslušnost k západním politickým a bezpečnostním strukturám v ohrožení.
Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Od tvora s nejstarším rodokmenem až k volovi
Dneska můžeme začít dobrou zprávou – mezinárodnímu týmu odborníků od Kalifornské po Vídeňskou univerzitu se podařilo vyjasnit, že nejranější živočišnou linií na naší planetě jsou žebernatky, které tu byly už před 700 miliony let. Také nová čísla Eurostatu potvrdila, že potraviny u nás začaly pomalu zlevňovat a velkoobchodní cena plynu na burze v Rotterdamu, tedy cena pro Evropu nejdůležitější, klesla na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
Názory a argumenty: Petr Honzejk: Benda nebo nic? Schvalování nových ústavních soudců nemá být politický kšeft
Není kouře bez ohýnku, zní český název jedné z detektivek Agathy Christie. Lidové moudro v něm obsažené se v politice potvrzuje až příliš často. Naposledy v tomto týdnu, když ústavě právní senátní výbor odmítl dva nominanty prezidenta Petra Pavla do Ústavního soudu Josefa Baxu a Danielu Zemanovou.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Ústup rodných čísel. Protipožární opatření národního parku. Sudetské vztahy
Jak nákladný a efektivní bude útlum používání rodných čísel? Jak se v Národním parku České Švýcarsko brání proti žhářům? Jaké jsou současné vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci?
Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Prigožin si připravuje pozici po válce
Jevgenije Prigožina dříve znali jen specialisté na Rusko. Říkalo se mu někdy Putinův kuchař, i když kuchařem nejspíše nikdy nebyl. Zato byl kriminálníkem, který svého času seděl za loupežná přepadení. Také měl stát v pozadí petrohradské továrny trollů, kteří šířili dezinformace v Rusku a zahraničí.
Názory a argumenty: Jan Fingerland: Dedolarizace světa. Už začala?
Dolar je na ústupu. Možná. Někteří to říkají s nadšením, jiní s obavou. O odchodu od dolaru se v posledních měsících stále častěji mluví také na Blízkém východě, tedy oblasti, kde jsou Američané vojensky dlouhodobě přítomni a odkud se za „petrodolary“ do celého světa vyvážela ropa a plyn.
Názory a argumenty: Petr Holub: Zdražování potravin skončilo. Kdo ztratil a kdo vydělal
Konec dobrý všechno dobré, teď už budou potraviny za slušné ceny. K takovému závěru může dojít spotřebitel, který v tomto týdnu vyslechl výroky představitelů potravinářského sektoru, ať už šlo o zemědělce, výrobce, či obchodníky, o státních úřednících nemluvě.