• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Petr Janyška: Francouzští socialisté bojují o přežití

Příběh francouzských socialistů se jako vejce vejci podobá příběhu české ČSSD. Dlouhá léta byli vládní stranou, určovali politiku země, měli kompetentní ministry, stovky starostů a tisíce radních. Posledních pár let se ale potácejí na hranici klinické smrti. Rok od roku jim ubývají členové (dnes jich je jen 23 tisíc) a prohrávají jedny volby za druhými.

04:05

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Dnes 04:19

Názory a argumenty: Radko Kubičko: Prezidentské volby jako hledání voličských průniků

Překvapení se nekonalo. Nejen proto, že průzkumy voličských preferencí hovořily dost jednoznačně o velké podpoře Petra Pavla. Ale i díky běžnému pozorování české politické situace. Protikandidát Andrej Babiš uměl vždy zapůsobit na určitý druh voličů. Jeho taktickým politickým nedostatkem ale je, že neumí získávat spojence, spíše je mistrem v jejich ztrácení.

Včera 03:43

Názory a argumenty: Petr Hartman: Petr Pavel uspěl v souboji o Hrad s rekordním ziskem

Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Také tímto způsobem se dá vnímat výsledek prezidentských voleb. Jejich vítěz překročil hranici tří milionů o téměř tři sta šedesát tisíc získaných hlasů. To se Miloši Zemanovi ani v jedné z přímých voleb nepodařilo.

Včera 03:09

Názory a argumenty: David Klimeš: Nerudová má jen malou šanci s vlastní stranou

Danuše Nerudová nepostoupila do finálového souboje o post prezidenta, dokonce ani nezískala očekávaných 20 procent hlasů. Ale tři čtvrtě milionu hlasů je stejně velká podpora. Tým Nerudové určitě už také promýšlí, co s podporou dále udělat.

Před třemi dny 03:51

Názory a argumenty: Matěj Schneider: Biden, Trump, tajné dokumenty a další ubíjejcí skandál v zemi závislé na utajování

Washington zažívá další skandál ohledně nepravomocného zacházení s utajenými dokumenty. Několik várek dokumentů bylo totiž nalezeno jednak v domově současného prezidenta Joea Bidena v Delawareu, jednak v jeho bývalé kanceláři v think-tanku Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement. Když Bidenovi právní zástupci na dokumenty narazili, zkontaktovali úřady a dokumenty jim předali. Vše teď přezkoumává americké ministerstvo spravedlnosti.

Před třemi dny 03:44

Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Co se děje pod hladinou volby

Není větší politické události, než je prezidentská volba. Takřka intimní vztah mezi voličem a jednotlivými kandidáty činí z tohoto typu hlasování akt, který zvedá lidi ze židlí a žene je k urnám. Ústavní právníci a komentátoři si mohou hlasivky umluvit, když vysvětlují, že v systému parlamentní demokracie prezident netřímá kormidlo reálné moci, avšak není to nic platné.

Před třemi dny 03:16

Názory a argumenty: Daniel Kroupa: Antikomunisté chodí k volbám!

Poté, co do druhého kola prezidentské volby postoupili dva bývalí komunisté, ozvaly se hlasy některých zásadových antikomunistů, že jim svědomí nedovolí hlasovat ani pro jednoho z nich a že proto raději zůstanou doma. Svědomí má být zajisté hlavním arbitrem lidského jednání a nesluší se proto nikomu druhému do něj zasahovat.

Před třemi dny 05:05

Ranní úvaha: Magdalena Platzová: Opravdu zvláštní rozkoš

Bazén vyložený bílými dlaždičkami se zašlou špínou ve spárech a vyfouklým dětským kruhem na dně. Patnácté patro paneláku s řadou zavřených dveří. Co se za nimi asi přihodilo? Rokokové divadlo, plyšová sedadla pokrytá prachem, opadané štuky, díra ve stropě. Chodba starého hotelu, do níž žlutými závěsy dopadá slunce. Hlavní sál restaurace Chez Maxim, na stolech bílé ubrusy, drobné porcelánové talíře a skleničky.

Před čtyřmi dny 03:24

Názory a argumenty: Gita Zbavitelová: Izraelská vláda přišla o jednoho ministra

Necelé tři týdny od nástupu nové izraelské vlády byl premiér Netanjahu nucen vyloučit jednoho ministra. Nejvyšší soud vyřešil několik stížností rozhodnutím, že předseda druhé největší koaliční strany Šas Arje Deri nesmí zastávat ministerskou funkci. Stál v čele hned dvou resortů – vnitra a zdravotnictví.

Před čtyřmi dny 03:43

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Proč se švédské členství v NATO odkládá. A do kdy

Ještě před rokem vypadalo členství zarytě neutrálního Švédska a sousedního Finska v NATO velmi nepravděpodobně. Po ruském útoku na Ukrajinu se zas naopak zdálo, že jejich vstup je hotová věc. Skoro přesně rok poté je situace zase na začátku.

Před čtyřmi dny 02:54

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Koruna sílí, euro se vzdaluje

Těsně po útoku na Ukrajinu česká koruna prudce oslabila, vůči euru až nad hranici 26 korun. Nebyla sama. Podobná situace nastala u polského zlotého a maďarského forintu. Investoři, většinou bankéři a fondoví manažeři z Londýna, Ameriky a Asie holt vidí Ukrajinu jako střední Evropě blízkou oblast.