• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Smutná proměna politiky v žumpu

Mohli bychom se chlácholit, že tak špatně jako na Slovensku, kde se v rámci předvolební kampaně nedávno přes okénko automobilu poprali bývalý premiér s bývalým ministrem vnitra, na tom ještě nejsme. Jenže i my už máme za sebou extempore Lubomíra Volného ve Sněmovně a další mohou následovat.

03:42

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Dnes 03:21

Názory a argumenty: Petr Fischer: Vlak do budoucnosti jen tak nepojede

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) asi nebude moc rád, že zdědil ministerstvo školství po svých předchůdcích. Školství se totiž jako jedna z priorit vlády Petra Fialy dostalo do obrovského rozporu mezi sliby a ekonomickými možnostmi a ministr Bek do sporu sama se sebou.

Sezóna 2Epizoda 14Dnes 49:34

Chyba systému: Krajhanzl: Zelená dohoda je pro nás jako Marshallův plán. Nevíme ale, jak peníze investovat

Naprostá většina Čechů podle sociologických průzkumů bere změnu klimatu vážně, jak ukázal například i projekt Rozděleni klimatem. Na tom, jak na situaci reagovat, už ale mezi nimi taková shoda není. „Češi chápou, že je klimatická krize problém a vláda by měla být aktivnější. Teď jde o to, jak ji řešit, a tam se ukazuje, že česká veřejnost má obrovský nedostatek informací,“ upozorňuje sociální a environmentální psycholog Jan Krajhanzl.

Včera 03:58

Názory a argumenty: Ivan Štern: Podíl armády na integraci uprchlíků

Sloužit jako voják v Portugalsku nejspíš nepatří mezi vysněné profese. Svědčí o tom skutečnost, že armádu opouští nejen řada prostých vojáků, ale i důstojníků. Společně si stěžují na špatné pracovní podmínky, mizerné platy a ještě mizernější zdravotní zajištění.

Včera 03:53

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Švédové přemýšlejí, jestli ještě chtějí platit korunami

Představme si desetimilionovou ekonomiku, otevřenou a exportně orientovanou, jejíž vláda se rozhodla nepřijmout společnou evropskou měnu a ponechat si korunu. Řeč není o Česku, nýbrž Švédsku.

Včera 03:34

Názory a argumenty: Luboš Palata: Hlavně, že se bojíme eura. Kurz koruny se přitom už řídí polským zlotým

Česká koruna se nám zase propadá vůči euru. Reálná hodnota našich mezd v českých korunách se nám vůči všemu, co se do Česka dováží, dál snižuje. Během inflační krize, kterou vyvolaly hlavně dopady ruské agrese proti Ukrajině, se také jasně ukázalo, že koruna ani trochu nefunguje jako brzda proti inflaci, právě naopak. V eurozóně byla mnohem nižší.

Včera 03:27

Názory a argumenty: Kateřina Smejkalová: Nadšením ani vyčerpáním nájem nezaplatíš

Lékařky a jejich kolegové se rozhodli vystoupit proti zavedené praxi českého zdravotnictví, ve kterém je obvyklé odsloužit takové objemy času, že to dalece překračuje to, co jinak platí za přiměřenou pracovní dobu. Jednou z motivací, která tento systém drží v chodu, je přitom snaha přijít si při mizerných základních mzdách na konci měsíce na částku, ze které se dá důstojně žít.

Včera 26:02

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Extrémistické strany u nás významně neposilují. Nadšením ani vyčerpáním nájem nezaplatíš. Hlavně, že se bojíme eura. Kurz koruny se přitom už řídí polským zlotým. Švédové přemýšlejí, jestli ještě chtějí platit korunami. Podíl armády na integraci uprchlíků.

Včera 05:07

Ranní úvaha: Magdalena Platzová: Dobrodružství Petra Pepře

Jsem opakem svojí americké kamarádky Lary, která zná všechny sýraře, vinaře a řezníky, výrobce čokolády, restaurace a bary v okolí. Bere Lyon útokem, statečně komolí francouzštinu a žije svou lyonskou zkušenost až do dna. To mně trvalo asi rok, než jsem se poprvé odvážila do sýrárny, o vinařství ani nemluvě.

Včera 03:38

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Extremistické strany u nás významně neposilují

Poslední demonstrace organizovaná mimoparlamentní stranou Právo, respekt, odbornost Jindřicha Rajchla na Václavském náměstí v Praze přilákala tisíce lidí, ale zůstala daleko za očekáváními organizátorů. Preference PRO zůstávají hluboko pod pěti procenty, která by strana musela překonat, aby se dostala do Sněmovny.

Před dvěma dny 02:54

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Co dojednal Kim Čong-un v Rusku

Během nečekaně dlouhé šestidenní Kim Čong-unovy návštěvy ruského Dálného východu nebyla podepsána ani jedna oficiální dohoda. I přesto je ale jasné, oč tu šlo. Tady se rozhodně nic podepisovat nemusí.