• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Macešskost vůči obcím se může vládním stranám vrátit jako bumerang

Míru důvěry občanů mohou reprezentantům místní samosprávy závidět poslanci, senátoři, členové vlády i prezident. V červnu se podle agentury STEM pohybovala na 69 procentech. Proto mnohé překvapilo, že se opět našlo dost obcí, ve kterých zářijové komunální volby neproběhnou.

03:50

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Včera 03:56

Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Až skončí léto, bude vládě ouzko

Kdekdo si asi letos povzdechl po Vančurově vzoru, že tento způsob léta je poněkud nešťastný. Válka na Ukrajině pokračuje. Dramaticky vypadají zprávy z jaderné elektrárny v Záporoží, kterou obsadili okupanti. Ruského plynu teče na západ daleko méně, než by mělo. Evropská unie urputně hledá varianty jeho náhrady.

Před dvěma dny 03:22

Názory a argumenty: Gita Zbavitelová: Izrael oslabil útočné schopnosti teroristů Islámského džihádu

V Izraeli a Pásmu Gazy skončil jeden z nejkratších konfliktů v historii vzájemných střetů; trval necelé tři dny. V neděli před půlnocí začalo platit příměří, které pomohl vyjednat Egypt, Katar, a dokonce i vládce Gazy, teroristický Hamás. Pro Izrael to byla velmi úspěšná operace.

Před třemi dny 04:05

Karel Hvížďala: Sidonova cesta k pravdě o sobě

„Přiznávat subjektivní pravdivost všem pravdám, třeba i těm alternativním, je nejlepší způsob, jak si pravdu vůbec nepřipustit… Lež, aby byla působivá, musí působit hlubokomyslně, což nelze bez použití pravdy… Čím víc pravdy lež obsahuje, tím je věrohodnější.“ To je citát z odpovědi Karola Efraima Sidona z naší knihy Sedm slov, v níž jsme se pokusili dotknout témat, kterým se člověk často vyhýbá a která by nejraději nechal na pokoji.

Před třemi dny 03:46

Názory a argumenty: Matěj Schneider: Americký Senát schválil Bidenův sociální a klimatický balík

Američtí demokraté dělají v uplynulých dvou týdnech všechno pro to, aby dokázali, že nejsou zcela neschopni vládnout. A jejich západovirginský senátor Joe Manchin zase všechno pro to, aby světu ukázal, že není až takový padouch. A překvapivě jim to celkem vychází.

Před třemi dny 25:43

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem

Radikalizují se občané i politici, tím spíš bude záležet na chladných hlavách policistů. Rozpadá se vlivem pandemie a války tento svět na vlivové subkontinenty? Americký Senát schválil Bidenův sociální a klimatický balík. Sidonova cesta k pravdě o sobě. Zemřel poslední slovenský kardinál Tomko.

Před čtyřmi dny 03:52

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Pelosiová v čínských službách

O návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu se informuje ve dvou narativech. Jeden je ten pekingský, o americkém vměšování se do čínských záležitostí. Druhý je ten západní, o odvážné političce, která se nebojí tyranům říci do očí pravdu. Je tu ovšem ještě jedna americká verze, ta, která Pelosiovou zrovna nechválí.

Před čtyřmi dny 02:59

Robert Schuster: Kancléř Scholz opatrně mění energetické plány Německa

Od chvíle, co se stal Olaf Scholz loni v prosinci spolkovým kancléřem, čelila jeho vláda už řadě krizí. Od covidu, přes válku na Ukrajině, až po hrozbu, že Německo nebude mít na podzim dost plynu a elektřiny. Šéf německé vlády na ně zatím reagoval podle stejného vzorce: zpočátku nijak.

Před čtyřmi dny 06:01

Petr Borkovec: Klasické vedro

„Strašný vedro, klasicky,“ hlásí od volantu někomu do telefonu moje žena, když vyjedeme z Benátska a ponoříme se do nekončících romaňolských polí, která často začínají kamennou branou, u jejíž paty roste oleandr a olivovník. V jejich stínu – ve stínu brány, stromku a keře – by se dal, myslím si pokaždé, když se z okýnka dívám na Itálii, prožít osamělý a krásný život o vodě a dlouhých rajčatech, co se už červenají za polní branou. Je srpen. Strašný vedro.

Před čtyřmi dny 03:24

Názory a argumenty: Petr Šabata: O výsledku války na Ukrajině rozhodne vytrvalost Západu. Naše vytrvalost

Válka na Ukrajině nebude krátká, shodují se experti na vojenské strategie i na putinovské Rusko. A o jejím výsledku rozhodne, jak výraznou a vytrvalou podporu bude Západ poskytovat bránícím se Ukrajincům.

Před pěti dny 04:18

Názory a argumenty: Jan Vávra: Pravčická brána jako příklad privatizace zisků a socializace nákladů

Při hašení požáru v Českém Švýcarsku se zjistilo, že při vstupu do jedné ze zdejších nejpopulárnějších turistických lokalit se platí vstupné. Peníze ovšem nejdou ani národnímu parku, ani kraji či obci.