• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Vláda si dláždí cestu do pekel

Jako populistické gesto odbyl Jiří Pospíšil z TOP 09, europoslanec a náměstek pražského primátora pro kulturu v jedné osobě, návrh opozice zmrazit platy ústavních činitelů na pět let. Poslanec Jan Lacina z hnutí STAN k tomu v televizní diskusi dodal, že by to stejně znamenalo navýšení průměrného důchodu o pouhou korunu třicet. A Marek Benda z ODS prohlásil, že to pokládá za hloupost, protože, cituji „až se to rozmrazí, tak to skočí“.

03:16

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Včera 03:45

Názory a argumenty: Ivan Štern: Kterak se Estonci v posledních volbách opět pochlapili

Není nejmenšího sporu, že politické ovzduší v Estonsku obsahuje i živnou půdu pro ustrašenectví, mnichovanství a podbízivý populismus. Jde přece o zemi, která je první na ráně, pokud se ruská agrese rozhodne táhnout dál na západ. O zemi, která jako mnohé ostatní evropské národy strádá pod vysokými cenami energie a inflací. O zemi, jejíž obtížná hospodářská situace je vydávaná demagogy jako trest za sankce vůči Rusku.

Před dvěma dny 03:46

Názory a argumenty: Jefim Fištejn: Po covidu o covidu

Epidemie nemoci zvané Covid-19 víceméně končí, a tak není od věci vrátit se ke sporům o jejím původu. Ještě před rokem se o tom vedly vášnivé diskuze: byla epidemie výsledkem zločinného úmyslu skupiny lidí hodlajících ovládnout svět, důsledkem úniku viru z laboratoře, anebo dílem náhody, jež způsobila přenos viru ze zvířat na lidi?

Před dvěma dny 03:47

Názory a argumenty: Petr Janyška: Visegrád je vhodný ke konzultacím, nikoli pro zahraniční nebo bezpečnostní politiku

„V dobách své vojenské kariéry v NATO jsem býval… skeptický, co se týče role, jakou by měla hrát v zahraniční a bezpečnostní politice Visegrádská čtyřka,“ řekl nový prezident Petr Pavel minulý týden před svým příletem do Varšavy v dlouhém rozhovoru pro hlavní opoziční deník Gazeta Wyborcza.

Před třemi dny 03:39

Názory a argumenty: Adam Černý: Macronova vysoká sázka kvůli penzijní reformě

Francouzský prezident Emmanuel Macron se rozhodl, že prosadí penzijní reformu, na níž si jeho předchůdci vylámali zuby. Aby dosáhl svého cíle, rozhodl se použít i zcela výjimečného prostředku, který obsahuje ústava gaullistické V. republiky.

Před třemi dny 03:21

Názory a argumenty: Daniel Kroupa: Jen kvalitní jednací řád zajistí věcnou a efektivní demokratickou diskusi

S obstrukcemi v Poslanecké sněmovně již máme zkušenosti dostatečné k tomu, abychom je vyhodnotili a vyvodili z nich závěry pro úpravu zákona o jednacím řádu. Je zajisté v pořádku, pokud má opozice právo dát touto formou veřejnosti najevo, že s nějakým návrhem či rozhodnutím vlády nesouhlasí, pokud však je toto právo tak široké, že znemožňuje vládní většině uskutečňovat svůj program, představuje ohrožení demokracie a musí být zúženo.

Před čtyřmi dny 03:26

Názory a argumenty: Luboš Palata: Hnutí ANO začíná přecházet do polohy protievropské destruktivní strany

Evropský parlament na své poměry velmi slabou většinou odhlasoval svůj postoj k zateplování budov. Je to postoj, jak už to u zelené agendy a Evropského parlamentu bývá, trochu moc ambiciózní s příliš šibeničními termíny a bez kladení si otázky, kde se na to vezme.

Před čtyřmi dny 03:39

Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Prezidentův křest valorizačním ohněm

„Není na světě člověk ten, aby se zachoval lidem všem,“ cituje Božena Němcová v úvodu Babičky časté rčení své literární i skutečné mentorky. A platí to dodnes, samozřejmě i na prezidenta, i kdyby chtěl být sebevíc pro všechny. O což se i přesto nová hlava státu bude jistě upřímně snažit.

Před pěti dny 04:07

Názory a argumenty: Karel Barták: Evropská komise slibovala reformu trhu s elektřinou a navrhla jen slabý odvar

Místo slibované hluboké reformy trhu s elektřinou v Evropské unii navrhla Evropská komise tento týden vlastně jen několik kutilských úprav. Soustředila se zejména na mechanismy zajišťující cenovou stabilitu a jistou předvídatelnost pro spotřebitele, které mají zabránit nejtvrdším dopadům v případech, kdy by se situace na trhu opět vymkla z rukou, jako tomu bylo během loňského roku.

Před pěti dny 04:48

Prolomit vlny: Odsouzena za poskytnutí potratové pilulky. Prohráváme ve válce o práva žen?

Po téměř absolutním zákazu interupcí v Polsku hrozí lidem, kteří nabídnou nechtěně těhotným pomoc až tři roky vězení. První odsouzenou je Justyna Wydrzynska. Ta zaslala potratovou pilulku ženě, která čekala dítě s partnerem, který ji dlouhodobě týral.