- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Libor Dvořák: Putin a ti druzí
K informacím stanice NBC o tom, že USA netrpí nedostatkem řady střel, které Ukrajina potřebuje, doplnila jiná média další podobné informace. Podle nich Američané nejenže v tomto ohledu mají zbraní dost, ale navíc jich naopak nejvíc na světě vyrábějí a taky vyvážejí.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Jefim Fištejn: Kdo není hrdý na americkou vlast?
V době kolem Dne nezávislosti 4. července je ve Spojených státech zvykem zjišťovat, jak je to s hrdostí občanů na svou americkou vlast. Hrdost na americkou demokracii a její vymoženosti se všeobecně pokládá za důležitý ukazatel duševního zdraví tamní společnosti. Letošní výsledky sotva koho potěšily.
Tereza Šimůnková: Rozvodová novela vyrobí z nejhorší praxe standard
Ve Starém zákoně se dvě ženy hádají o dítě – jedna to svoje udusila ve spánku, obě teď tvrdí, že to živé je jejich. Král Šalomoun přikáže dítě rozseknout napůl. Skutečná matka raději ustoupí, jen aby přežilo. Zato druhá žena je spokojená: Jen ať je to, řečeno dnešním slovníkem, fifty fifty. Rozvodová novela, kterou po legislativním procesu ve Sněmovně schválil i Senát, a která čeká na podpis prezidenta, prosazuje něco jako rozpůlení dítěte.
Lukáš Jelínek: Zahraniční hlasování s říjnovými volbami nezamává. Pozornost si ale zaslouží
Nedivme se, pokud hora porodí myš. Korespondenční volba není nástroj ke zvýšení volební účasti, ale jen obyčejné posílení občanského komfortu. Když o naše pohodlí dbají obchodníci, bankéři i poskytovatelé dalších služeb, proč by podobně neměl uvažovat i stát? A až dokážeme minimalizovat rizika elektronických voleb, dojde snad i na ně.
Poslechněte si všechny úterní komentáře s Ondřejem Konrádem
Trump chce 30procentní cla pro EU. Loni o něm Babiš řekl, že „nejlepším řešením pro Evropu a svět“. Podivná rozvodová novela. Kdo není hrdý na Spojené státy?
Martin Fendrych: Trump chce 30procentní cla pro Unii. Co o něm Babiš ještě loni tvrdil?
Americký prezident Donald Trump oznámil na své síti Truth Social, že zavede 30procentní cla na dovoz zboží z Evropské unie. Zajímavé je sledovat domácí reakce. Obecně se má za to, že jako v jiných případech nejde o poslední slovo a že se spíš jedná o Trumpovu vyjednávací taktiku. Připomenu, že na začátku dubna Trump zavedl na zboží z EU 20 procent, den poté, co změna vstoupila v platnost, rozhodnutí odložil o 90 dní a reciproční sazbu většině zemí snížil na deset procent.
Marek Hudema: Potíže s Grokem
Říká se: Jaký pán, takový kmán. Toto pořekadlo mi nedávno připomnělo chování umělé inteligence Grok 4 z dílny nejbohatšího člověka na světě Elona Muska. Když jeho firma xAI představila tento nový model chatbota, ukázalo se, že je poněkud zvrhlý.
Ondřej Konrád: Fiala píše do Bratislavy
Předminulý víkend na cyrilometodějských oslavách v Nitře český emeritní arcibiskup Duka „pokorně prosil“ slovenské věřící o „odpuštění za ty pány, kteří mají pocit, že vás mohou poučovat o demokracii a svobodě“. A měl evidentně na mysli politiky vládní koalice i prezidenta, delší dobu kritické ke slovenské zahraniční politice.
Libor Dvořák: Ukrajina investice potřebuje, ale nejdřív musí skončit válka
V Římě v pátek skončila už čtvrtá konference o obnově Ukrajiny. Její prezident Volodymyr Zelenskyj vyzdvihl potřebu nového „Marshallova plánu“ pro Ukrajinu a k jeho výzvě se připojil i český prezident Petr Pavel. Zároveň se lídři shodli na další podpoře Kyjeva ve výši 10 miliard eur.
Julie Hrstková: Budou americká cla posledním hřebíčkem do konkurenceschopnosti Evropy?
Prohráváte, utrousil nedávno na konto Evropy a její ekonomiky jeden z nejmocnějších mužů světa, generální ředitel investiční společnosti JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon. Čísla mu dávají za pravdu – za posledních 15 let ekonomika Spojených států výrazně předstihla ekonomiku Unie. Pokud byla před 15 lety Evropy s 90procentní velikostí americké ekonomiky srovnatelným partnerem, nyní se smrskla na 65 procent. Vývoj navíc neukazuje, že by mělo dojít ke změně k lepšímu.
Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Fingerlandem
Proč německému kancléři došla trpělivost s Robertem Ficem? Ukrajina potřebuje investice, ale především mír. Americká cla, poslední hřebík do konkurenceschopnosti Evropy? Potíže s Grokem. Fiala píše do Bratislavy.