- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Libor Dvořák: Protiletadlové systémy na moskevských střechách
Moskvané v centru ruské metropole nedávno zaznamenali poněkud nečekané znepokojivé opatření: na střechách především vládních budov, a to včetně některých objektů ministerstva obrany, se začaly objevovat systémy protivzdušné obrany, s největší pravděpodobností typu Pancir 1. Tyto zbraně používá ruská armáda například při ochraně svých vojenských základen v Sýrii.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Černá není bílá. A jeden a půl plus jeden dva
„Vidím výsledek pozitivně,“ řekl v sobotu odpoledne místopředseda ANO Vondráček, jakoby právě spadl z měsíce. A kolegyně Schillerová užila sice slavný Klausův neologismus „nevýhra“ nejprve až šelmovsky koketně, ale vzápětí zvážněla: „Dostali jsme 2,4 milionu hlasů, nejvíc za 11 let existence.“ Tudíž je řeč o třetí porážce v řadě víc než přehnaná.
Glosa Plus: Ondřej Neff: Stýskání po králi
Pokaždé, když se chystám psát tuto glosu, se dívám, co jsem tu povídal posledně. Málo platné, jsem člověk píšící, šestkrát týdně úvodník do Neviditelného psa plus sem tam něco navíc, zkrátka, může se stát, že dostanu geniální nápad a nevzpomenu si, že zrovna tenhle geniální nápad jsem měl posledně.
Ranní úvaha: Jan M. Heller: Centrum a periferie
Po prvním kole prezidentské volby se znovu po nějaké době dostal do popředí postřeh, že periferie volí jinak než centrum. Názory se od počátku různily. Periferie volí špatně, říkali jedni. Podléhá dezinformacím a populismu a je třeba je edukovat. To, co říkáte, je povýšenecké, odpovídali druzí. Lidé na periferii mají pocit, že na ně centrum zapomnělo, že pro ně má jen opovržení a hraběcí rady. Copak nevidíte, že jejich volba je protestní?
Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Pražské sbližování ODS a Pirátů pod knutou hlasu Hany Marvanové
Po čtyřech měsících marné snahy o vytvoření rady hlavního města, provázené nesnášenlivostí mezi vítězným hnutím Spolu a Piráty, jako by na pražskou radnici přišla obleva. Po ústupcích z obou stran teď jednání mezi Spolu, Piráty a STAN skutečně spěje k ustavení magistrátní vlády.
Názory a argumenty: Gita Zbavitelová: Palestinští teroristé stupňují útoky v Izraeli
Bezpečnostní situace v Izraeli se nezlepšila ani po mnohaměsíční operaci armády na palestinských územích. Ta začala loni v dubnu po řadě teroristických útoků, které zabily devatenáct Izraelců, a speciální jednotky podnikaly zátahy na podezřelé z terorismu skoro každou noc.
Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Recenze kampaně jako divadla
V posledních týdnech jsme zažívali mnoho repríz lidového divadelního představení s názvem Kdo s koho. V první delší půlce měli představitelé hlavních rolí bohatý kompars a tlačila se na ně i jedna pohledná herečka, která však zaujala příznivce hlavně svou ženskostí, role nebyla nejlépe napsaná. Na jevišti po přestávce zůstaly už jen představitelé dvou odlišných rolí, jak to na divadle musí být.
Názory a argumenty: Radko Kubičko: Prezidentské volby jako hledání voličských průniků
Překvapení se nekonalo. Nejen proto, že průzkumy voličských preferencí hovořily dost jednoznačně o velké podpoře Petra Pavla. Ale i díky běžnému pozorování české politické situace. Protikandidát Andrej Babiš uměl vždy zapůsobit na určitý druh voličů. Jeho taktickým politickým nedostatkem ale je, že neumí získávat spojence, spíše je mistrem v jejich ztrácení.
Názory a argumenty: Petr Hartman: Petr Pavel uspěl v souboji o Hrad s rekordním ziskem
Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Také tímto způsobem se dá vnímat výsledek prezidentských voleb. Jejich vítěz překročil hranici tří milionů o téměř tři sta šedesát tisíc získaných hlasů. To se Miloši Zemanovi ani v jedné z přímých voleb nepodařilo.
Názory a argumenty: David Klimeš: Nerudová má jen malou šanci s vlastní stranou
Danuše Nerudová nepostoupila do finálového souboje o post prezidenta, dokonce ani nezískala očekávaných 20 procent hlasů. Ale tři čtvrtě milionu hlasů je stejně velká podpora. Tým Nerudové určitě už také promýšlí, co s podporou dále udělat.
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Opět nežádoucí Alexandr Solženicyn
Literární díla, která „neprošla zkouškou času“, musí být z ruských školních osnov jednoznačně vyloučena. To počátkem právě končícího týdne prohlásil první zástupce šéfa frakce strany Jednotné Rusko ve Státní dumě Dmitrij Vjatkin. Jako nejzářnější příklad podobného díla, o kterém se ruské školy nemají zmiňovat, označil pan poslanec Solženicynovo Souostroví Gulag, za něž slavný spisovatel získal v roce 1970 Nobelovu cenu za literaturu.