• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Libor Dvořák: Kdy zaberou ekonomické sankce Evropské unie uvalené na Rusko?

Pár čísel úvodem: Nejrůznějším sankčním postihům v Rusku je dnes vystaveno 1212 fyzických osob včetně Vladimira Putina samotného. Patří sem především lidé z jeho nejbližšího okolí, kam je třeba zahrnout i rodinu. Totéž se přirozeně týká i většiny oligarchů. Pokud jde o celé kooperace a velké firmy, je jich celkem 108. Tolik ekonomických sankcí proti jediné zemi nebylo ve světových dějinách aktivováno ještě nikdy.

03:44

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Dnes 03:52

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Pelosiová v čínských službách

O návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu se informuje ve dvou narativech. Jeden je ten pekingský, o americkém vměšování se do čínských záležitostí. Druhý je ten západní, o odvážné političce, která se nebojí tyranům říci do očí pravdu. Je tu ovšem ještě jedna americká verze, ta, která Pelosiovou zrovna nechválí.

Dnes 06:01

Petr Borkovec: Klasické vedro

„Strašný vedro, klasicky,“ hlásí od volantu někomu do telefonu moje žena, když vyjedeme z Benátska a ponoříme se do nekončících romaňolských polí, která často začínají kamennou branou, u jejíž paty roste oleandr a olivovník. V jejich stínu – ve stínu brány, stromku a keře – by se dal, myslím si pokaždé, když se z okýnka dívám na Itálii, prožít osamělý a krásný život o vodě a dlouhých rajčatech, co se už červenají za polní branou. Je srpen. Strašný vedro.

Dnes 03:24

Názory a argumenty: Petr Šabata: O výsledku války na Ukrajině rozhodne vytrvalost Západu. Naše vytrvalost

Válka na Ukrajině nebude krátká, shodují se experti na vojenské strategie i na putinovské Rusko. A o jejím výsledku rozhodne, jak výraznou a vytrvalou podporu bude Západ poskytovat bránícím se Ukrajincům.

Včera 04:18

Názory a argumenty: Jan Vávra: Pravčická brána jako příklad privatizace zisků a socializace nákladů

Při hašení požáru v Českém Švýcarsku se zjistilo, že při vstupu do jedné ze zdejších nejpopulárnějších turistických lokalit se platí vstupné. Peníze ovšem nejdou ani národnímu parku, ani kraji či obci.

Včera 03:12

Názory a argumenty: Ondřej Soukup: Jak mají ruská média informovat o pozitivních dopadech války

Když ve čtyři ráno 24. února ruské rakety začaly dopadat na ukrajinská města, pro většinu obyvatel Evropy to byl šok. Poněkud překvapivě i pro kremelské propagandisty. Nikdo jim to totiž dopředu neřekl, takže si nestačili připravit notičky. Ještě dva dny před válkou se propagandisté vysmívali západním médiím a ptali se, kde je teda ta válka, kterou strašíte?

Včera 02:38

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Veřejné osvětlení

Takové veřejné osvětlení je velká věda, zjistil Petr Hladík. Spíme-li v dosahu nějaké lampy, může právě ona určovat, jak kvalitní náš odpočinek bude.

Před dvěma dny 04:11

Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Propast, jejíž dno nevidět. A brzd se nedostává

Abychom začali něčím pozitivním: velký lesní požár v Českém Švýcarsku se podařilo dostat pod kontrolu, byť je ještě rozhodně co hasit, covidová vlna ustupuje – a to je skoro všechno. Světové ceny ropy sice šly výrazně dolů, ale benzín a nafta v Česku zdaleka tolik nezlevnily – mnozí pumpaři si zvedli marže. Majitel sítě Tank ONO ale míní, že se cen benzínu kolem 35 korun za litr ještě někdy dočkáme, hůř prý v tomto ohledu už bylo.

Před dvěma dny 03:50

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Macešskost vůči obcím se může vládním stranám vrátit jako bumerang

Míru důvěry občanů mohou reprezentantům místní samosprávy závidět poslanci, senátoři, členové vlády i prezident. V červnu se podle agentury STEM pohybovala na 69 procentech. Proto mnohé překvapilo, že se opět našlo dost obcí, ve kterých zářijové komunální volby neproběhnou.

Před třemi dny 04:54

Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Tam strašá, napadne člověka při čtení ruského vládního listu

Za uplynulý půlrok se lidé v Česku dozvěděli hodně o počínání Ruské federace. Rusko však není jen svět bombastických kremelských prohlášení, válečného barbarství nebo zbytků někdejší slavné kultury. Lze v něm najít i nečekané úhly pohledu.