• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Julie Hrstková: Centrální banka povoluje otěže měnové politiky

Koruna oslabila na nejnižší hodnotu vůči euru. Centrální banka nijak nezasáhla. Na první pohled nebyl k takovému posunu důvod. Česká národní banka nesnížila hlavní úrokovou sazbu a ani v tuzemské ekonomice či politice se neděje nic, co by z pohledu mezinárodních finančních trhů stálo za řeč.

03:53

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Dnes 26:02

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Extrémistické strany u nás významně neposilují. Nadšením ani vyčerpáním nájem nezaplatíš. Hlavně, že se bojíme eura. Kurz koruny se přitom už řídí polským zlotým. Švédové přemýšlejí, jestli ještě chtějí platit korunami. Podíl armády na integraci uprchlíků.

Dnes 05:07

Ranní úvaha: Magdalena Platzová: Dobrodružství Petra Pepře

Jsem opakem svojí americké kamarádky Lary, která zná všechny sýraře, vinaře a řezníky, výrobce čokolády, restaurace a bary v okolí. Bere Lyon útokem, statečně komolí francouzštinu a žije svou lyonskou zkušenost až do dna. To mně trvalo asi rok, než jsem se poprvé odvážila do sýrárny, o vinařství ani nemluvě.

Dnes 03:38

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Extremistické strany u nás významně neposilují

Poslední demonstrace organizovaná mimoparlamentní stranou Právo, respekt, odbornost Jindřicha Rajchla na Václavském náměstí v Praze přilákala tisíce lidí, ale zůstala daleko za očekáváními organizátorů. Preference PRO zůstávají hluboko pod pěti procenty, která by strana musela překonat, aby se dostala do Sněmovny.

Včera 02:54

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Co dojednal Kim Čong-un v Rusku

Během nečekaně dlouhé šestidenní Kim Čong-unovy návštěvy ruského Dálného východu nebyla podepsána ani jedna oficiální dohoda. I přesto je ale jasné, oč tu šlo. Tady se rozhodně nic podepisovat nemusí.

Včera 03:54

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Republikáni jsou na křižovatce. A ještě tam chvíli zůstanou

Americká republikánská strana má za sebou dlouhé dějiny. Jeden z jejich mezníků se odehrává před našima očima, její historie se jednou bude psát podle toho, zda se něco odehrálo před Trumpem, nebo po něm. Bez ohledu na to, zda se napřesrok znovu stane prezidentem.

Včera 03:53

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Elon Musk, duch i karikatura dnešní doby

Elon Musk má na klíně dvouletého synka na osobním jednání s tureckým prezidentem Erdoganem. Tato fotka obletěla svět. Ukazuje jednu z tváří amerického vizionáře – tedy že kašle na staletá pravidla protokolu, bezpečnosti i diplomacie a dělá si, co chce. I lidé jako Erdogan mu to baští.

Včera 03:44

Názory a argumenty: Petr Hartman: Osud ministra spravedlnosti Blažka není pouze v rukou ODS

Pavel Blažek by neměl být součástí koaliční vlády. Takový je výsledek hlasování Pirátů o dalším osudu ministra spravedlnosti. Navzdory tomu zůstává Pavel Blažek členem Fialova kabinetu. Premiér nespokojeným Pirátům vzkázal, že záleží pouze na rozhodnutí ODS.

Včera 25:57

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem

Přidejte učitelům? Na dluh a za nejasným účelem. Osud ministra spravedlnosti Blažka není pouze v rukou ODS. Republikáni jsou na křižovatce. A ještě tam chvíli zůstanou. Elon Musk: Duch i karikatura dnešní doby. Co dojednal Kim Čong-un v Rusku.

Včera 03:53

Názory a argumenty: Petr Holub: Přidejte učitelům? Na dluh a za nejasným účelem

Kdo by se divil učitelům, že vždycky na podzim mluví o penězích. Vláda a parlament dohadují rozpočet, proto je nezbytné se ozvat, aby bylo dost peněz na platy pedagogů v příštím roce. Letos provázejí debatu o učitelských mzdách neobvykle silné emoce. V novinách se objevují titulky, že vláda na pedagogy zapomněla a riskuje tím budoucnost celé země.

Před dvěma dny 03:59

Názory a argumenty: Ivan Štern: Olamování hrotů něco také stojí

Příznačná pro poslední zasedání G20 v Novém Dillí, jemuž předsedal indický premiér Modi, byla cedulka se jménem jeho země. Neoznačovala ji tradičním názvem Indie. Stálo tam Bharat. Jméno to odvozené z hinduistické literatury, psané v sanskrtu.