- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Jan Fingerland: Rok po smrti Mahsy Amíniové jsou v Íránu všichni ostražití
Události loňského podzimu zůstanou v paměti Íránců navždy spojeny se jménem Mahsy Jiny Amíniové. Po roce už víme, že její smrt nezažehla revoluci, která by režim svrhla. Dá se ale říci, že nezměnila vůbec nic?
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Názory a argumenty: Petr Fischer: Vlak do budoucnosti jen tak nepojede
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) asi nebude moc rád, že zdědil ministerstvo školství po svých předchůdcích. Školství se totiž jako jedna z priorit vlády Petra Fialy dostalo do obrovského rozporu mezi sliby a ekonomickými možnostmi a ministr Bek do sporu sama se sebou.
Chyba systému: Krajhanzl: Zelená dohoda je pro nás jako Marshallův plán. Nevíme ale, jak peníze investovat
Naprostá většina Čechů podle sociologických průzkumů bere změnu klimatu vážně, jak ukázal například i projekt Rozděleni klimatem. Na tom, jak na situaci reagovat, už ale mezi nimi taková shoda není. „Češi chápou, že je klimatická krize problém a vláda by měla být aktivnější. Teď jde o to, jak ji řešit, a tam se ukazuje, že česká veřejnost má obrovský nedostatek informací,“ upozorňuje sociální a environmentální psycholog Jan Krajhanzl.
Názory a argumenty: Ivan Štern: Podíl armády na integraci uprchlíků
Sloužit jako voják v Portugalsku nejspíš nepatří mezi vysněné profese. Svědčí o tom skutečnost, že armádu opouští nejen řada prostých vojáků, ale i důstojníků. Společně si stěžují na špatné pracovní podmínky, mizerné platy a ještě mizernější zdravotní zajištění.
Názory a argumenty: Jan Fingerland: Švédové přemýšlejí, jestli ještě chtějí platit korunami
Představme si desetimilionovou ekonomiku, otevřenou a exportně orientovanou, jejíž vláda se rozhodla nepřijmout společnou evropskou měnu a ponechat si korunu. Řeč není o Česku, nýbrž Švédsku.
Názory a argumenty: Luboš Palata: Hlavně, že se bojíme eura. Kurz koruny se přitom už řídí polským zlotým
Česká koruna se nám zase propadá vůči euru. Reálná hodnota našich mezd v českých korunách se nám vůči všemu, co se do Česka dováží, dál snižuje. Během inflační krize, kterou vyvolaly hlavně dopady ruské agrese proti Ukrajině, se také jasně ukázalo, že koruna ani trochu nefunguje jako brzda proti inflaci, právě naopak. V eurozóně byla mnohem nižší.
Názory a argumenty: Kateřina Smejkalová: Nadšením ani vyčerpáním nájem nezaplatíš
Lékařky a jejich kolegové se rozhodli vystoupit proti zavedené praxi českého zdravotnictví, ve kterém je obvyklé odsloužit takové objemy času, že to dalece překračuje to, co jinak platí za přiměřenou pracovní dobu. Jednou z motivací, která tento systém drží v chodu, je přitom snaha přijít si při mizerných základních mzdách na konci měsíce na částku, ze které se dá důstojně žít.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem
Extrémistické strany u nás významně neposilují. Nadšením ani vyčerpáním nájem nezaplatíš. Hlavně, že se bojíme eura. Kurz koruny se přitom už řídí polským zlotým. Švédové přemýšlejí, jestli ještě chtějí platit korunami. Podíl armády na integraci uprchlíků.
Ranní úvaha: Magdalena Platzová: Dobrodružství Petra Pepře
Jsem opakem svojí americké kamarádky Lary, která zná všechny sýraře, vinaře a řezníky, výrobce čokolády, restaurace a bary v okolí. Bere Lyon útokem, statečně komolí francouzštinu a žije svou lyonskou zkušenost až do dna. To mně trvalo asi rok, než jsem se poprvé odvážila do sýrárny, o vinařství ani nemluvě.
Názory a argumenty: Jiří Pehe: Extremistické strany u nás významně neposilují
Poslední demonstrace organizovaná mimoparlamentní stranou Právo, respekt, odbornost Jindřicha Rajchla na Václavském náměstí v Praze přilákala tisíce lidí, ale zůstala daleko za očekáváními organizátorů. Preference PRO zůstávají hluboko pod pěti procenty, která by strana musela překonat, aby se dostala do Sněmovny.
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Co dojednal Kim Čong-un v Rusku
Během nečekaně dlouhé šestidenní Kim Čong-unovy návštěvy ruského Dálného východu nebyla podepsána ani jedna oficiální dohoda. I přesto je ale jasné, oč tu šlo. Tady se rozhodně nic podepisovat nemusí.