- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Piráti mají kandidátku do evropských voleb. Kandidát Mikuláš Ferjenčík pohořel
S blížícími se volbami do Evropského parlamentu začínají politické strany připravovat své kandidátky. Už nějakou dobu známe lídryni Starostů a nezávislých, svou jedničku do eurovoleb avizovali také lidovci.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Názory a argumenty: Tereza Šimůnková: Nizozemská „vesnice demence“
Ve čtvrtek 21. září jsme si připomněli Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Je asi zbytečné obšírněji rozvádět, jak náročné situace s sebou toto degenerativní onemocnění mozku přináší; také pacienti s demencí však chtějí žít co nejdéle co nejnormálněji.
Názory a argumenty: Karel Barták: Von der Leyenová slibuje účinněji čelit ilegální migraci, nedokáže ale problém vyřešit
Překvapivý víkendový výlet předsedkyně Evropské komise von der Leyenové na italský ostrůvek Lampedusa, kam v posledních týdnech směřuje rekordní počet ilegálních migrantů z Afriky, měl hlavně předvést, že evropská exekutiva dbá, že vidí, že sleduje, že nestrká hlavu do písku. A že dovede mluvit o nárůstu ilegální migrace i docela ostře. „To my budeme rozhodovat, kdo bude moct vstoupit do Evropy, nikoli pašeráci lidských bytostí,“ uvedla šéfka komise srdnatě.
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Jak bude vypadat Rusko po Putinovi?
Ruští odborníci, kteří spolu před pár dny debatovali o budoucnosti „Ruska po Putinovi“, se v řadě bodů shodli skoro jednomyslně. Rusko nemá absolutně žádné zkušenosti s fungující demokracií. Země proto není připravena k nějaké klasické lidové revoluci.
Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Vyšetřovací komise na Zemana? S křížkem po funuse
Skupina vládních poslanců navrhla a má šanci prosadit na plénu Sněmovny vyšetřovací komisi, která by se zabývala prezidentským desetiletím Miloše Zemana. Což o to, Zemanova hradní éra byla navýsost temnou kapitolou a zřejmě i nejtěžší zkouškou pro naši novodobou demokracii. Teď jde o to, co nového mohou odhalit poslanci v nepřeberných excesech a intrikách bývalé hlavy státu.
Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Staré jistoty a trochu naděje na závěr
Poslanecká sněmovna začala v třetím, a tedy závěrečném čtení projednávat vládní konsolidační balíček. A jak se očekávalo, řečnický pultík si zabrala opozice, zvláště její lídři s dlouhými projevy, takže se schvalování nikam neposunulo.
Názory a argumenty: Radko Kubičko: Ministr Blažek dále proplouvá politickými kontroverzemi
Jen krátce po pirátském referendu, které vyzvalo k odchodu ministra spravedlnosti Pavla Blažka a apelovalo na koaliční partnery, byl jmenován nový olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. I když se stalo vše podle pravidel, dokonce na základě výběrového řízení, jde o krok, který též vzbuzuje diskuse, stejně jako celá olomoucká situace. Ministr kritice čelí s přehledem a vše nasvědčuje tomu, že i v tomto případě ji ustojí.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Petrem Schwarzem
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek dál proplouvá politickými kontroverzemi. Vyšetřovací komise na Zemana? S křížkem po funuse. Jak bude vypadat Rusko po Putinovi? Drama Náhorního Karabachu odhaluje slabost Ruska. Von der Leyenová slibuje účinněji čelit rostoucí ilegální migraci, nedokáže však problém vyřešit. Kdo je vlastně italská premiérka Giorgia Meloniová? Nizozemská „vesnice demence“.
Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Co znamená Rusko pro příčetné Rusy
Boris Akunin, vlastním jménem Grigorij Čchartišvili, je současný ruský spisovatel. V Rusku už dlouho nežije, protože je mu tato země v jejím současném stavu z duše protivná. Díky penězům, které vydělal svými knihami, především cyklem románů o detektivovi carských dob Erastu Fandorinovi, které zná i český čtenář, si může dovolit život ve třech západních zemích na přeskáčku.
Názory a argumenty: Petr Janyška: Mezi Polskem a Ukrajinou se objevilo napětí
Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl ve středu šokující větu: „Ukrajině už nebudeme dodávat žádné zbraně, sami se teď musíme vyzbrojovat.“ To říká premiér státu, který sousedí přímo s Ukrajinou a který jí logicky od samého začátku ruské agrese nejvíce pomáhal, jak dodávkami zbraní, tak přijetím uprchlíků, z nichž dnes tam žije a pracuje asi půl druhého milionu.
Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Ilegální migrace má alternativu
U břehů italského ostrova Lampedusa přistávají teď denně stovky ne-li tisíce migrantů na přeplněných vratkých plavidlech. Riskují přitom nejen smrt, ale i to, že se jejich sen o lepším životě rozplyne. Že nakonec budou vráceni tam, odkud přišli. Což je čím dál pravděpodobnější. Protože pokud neprchají před válkou a pronásledováním, nikdo je v Evropě nechce.