NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Týden očima Petra Schwarze: Hra světla a tmy

Evropská komise výrazně zhoršila svůj odhad letošního vývoje české ekonomiky, krize má na nás v rámci Unie dopadnout nejhůř a inflace má být horší jen v Litvě a v Bulharsku. Někteří čeští ekonomové to ale tak černě nevidí a ani statistická čísla to zatím nepotvrzují. Na chvíli se částečně zatměl Měsíc a v Brazílii výjimečně sněžilo.

04:39

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu na aktuální témata a výběr nejlepších komentářů týdne. 

Web

Dnes 25:55

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Ondřejem Konrádem

Karel Hvížďala: Proč jsou ruští vojáci brutální; Kamila Pešeková: Slovenskou vládu paralyzuje spor mezi ministry financí a hospodářství; Petr Honzejk: Že Babiš nemaká? Ale maká. A to tak, že se koalice bude divit; Daniel Kroupa: Lidem v nouzi by vláda měla pomáhat účinněji; Marek Hudema: Ceny energií jsou vysoké a dlouho to nebude jinak; Jiří Leschtina: Fialovo odmítnutí hradní kandidatury? Dobrá zpráva pro stát; Libor Dvořák: Bude možné jednat s Ruskem o míru?

Včera 25:50

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Schwarzem

Česku se vrací jeho odpor ke kvótám i s úroky. Pokrytectví Víta Rakušana: Oslavuje sira Nicholase Wintona, ale… Turecko dělá problémy. Možná přestane. Posvátná vůdcova zadnice a umravněný rebel. Desítky miliard zdravotníkům a co za to dostane pacient.

Včera 03:34

Lída Rakušanová: Česku se vrací jeho odpor ke kvótám i s úroky

Je to jako bumerang: Kdyby Česko, stejně jako Maďarsko nebo Polsko, tolik let nesabotovalo veškeré pokusy Evropské unie zavést kvóty na přerozdělování uprchlíků, nemuselo mít teď problém, se kterým si evidentně neví rady: Jde o ukrajinské Romy, nocující po nádražích nebo ve stanech, protože se úřady, na rozdíl od neromských Ukrajinců, v jejich případě rozhodly zkoumat, zda mají v České republice na dočasnou ochranu nárok.

Před dvěma dny 25:54

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Janem Fingerlandem

Dluhové pasti nezavře nekonečné milostivé léto. Evropská unie a NATO doplácejí v ukrajinské krizi na svoje slabá místa. Dluhové pasti nezavře nekonečné milostivé léto. Škola za trest. Ale nemusela by být. Novým pražským arcibiskupem se stává skutečný duchovní pastýř. Trumpovo odcházení se nekoná, voliči i Nejvyšší soud mu jdou na ruku.

Před dvěma dny 02:45

David Klimeš: Dluhové pasti nezavře nekonečné Milostivé léto

Co mělo být jednou, je tu zas. Akce na ukončení dluhů u eráru Milostivé léto bylo poprvé vyhlášeno od října 2021 do ledna 2022. Měli jste dluh za jízdu načerno, u zdravotní pojišťovny a vyskákalo to do neuvěřitelných čísel? Stačilo uhradit původní dluh, přihodit tisícovku exekutorovi a měli jste čistý štít. Věc se zdála tak sexy pro dlužníky, že stát nenapadlo věc masivně propagovat. A místo zamýšleného zásahu až 400 tisíc dlužníků, exekutoři zastavili 40 tisíc případů.

Před třemi dny 25:42

Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem

Deštník od premiéra, který si nechce půjčovat. Pan herec Josef Abrhám. Proč je reakce Ruska na oznámené členství Finska a Švédska v NATO tak mírná. Burzovní sentiment otočil o 180 stupňů. Jaký plán má francouzský prezident Macron s novou předsedkyní vlády Elisabeth Borne.

Před třemi dny 02:51

Petr Holub: Deštník od premiéra, který si nechce půjčovat

„Ceny rostou a vláda ani nehne prstem, aby lidem pomohla.“ Takové obvinění získává stále větší ohlas. Vláda moderního státu ho ovšem musí odmítnout, protože sociální kompetence je dnes tím, co vyhrává volby. Proto také kabinet Petra Fialy (ODS) připravil takzvaný Deštník proti drahotě. Občanům v propagačním letáku deklaruje, že „vláda schválila řadu cílených opatření, která vám pomůžou drahotu zvládnout“. Rozdělí tak mezi nás všechny plných sto miliard korun.

Před čtyřmi dny 25:56

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem

Po prvních úspěších začíná zvládání humanitární krize drhnout. Andrej Babiš vyrazil s obytným přívěsem na Pražský hrad. Finanční podpora studujících se vyplatí všem. Švédsko končí éru „geopolitického svatouškovství“. Koronavirus poprvé i v Severní Koreji.

Před čtyřmi dny 03:51

Lukáš Jelínek: Po prvních úspěších začíná zvládání humanitární krize drhnout

Humanitární krize související s ruským vpádem na Ukrajinu se přelila do další fáze. První pomoc úvodní vlně uprchlíků jsme zvládli velmi dobře. Byla rychlá a vydatná, zvlášť ve srovnání s dalšími zeměmi. Zafungoval stát i jeho občané, kteří přispěli penězi, věcnými dary i přístřeším. Teď se ale vrší problémy a otazníky, což s sebou nese i společenské dusno, jehož rozptylování by politici neměli zanedbávat.