Názory a argumenty
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Janem Bednářem

Na každém šprochu pravdy trochu, aneb boj proti dezinformacím. Ministr Válek se otřepal a vrší čerstvé sliby. Česko prosadilo mírnější normu Euro 7. Konečně i ukázalo, že umí v EU vyjednávat. Ruská válka proti Ukrajině vstupuje do jiné fáze. Uprchlíci jako možné riziko rozpadu Unie?

26:10

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 04:24

Karel Barták: Česko prosadilo mírnější normu Euro 7. Ukázalo, že umí v rámci EU vyjednávat

Česká republika může slavit. Podařilo se jí dát dohromady většinu pro kompromisní návrh nařízení o snížení emisí ze silničních vozidel, který podstatně zmírňuje původní přísnou propozici Evropské komise. Zvláště pro osobní auta se limity pro zplodiny vypouštěné z výfuků v podstatě nebudou měnit. Posunuje se také časový harmonogram pro zavedení nových pravidel.

Včera 03:53

Ondřej Soukup: Nálady kremelských oligarchů

Na sociálních sítích koncem března letošního roku to vyvolalo docela rozruch. Na více než půlhodinové nahrávce telefonického rozhovoru mezi miliardářem Farchadem Achmedovem a hudebním producentem Josifem Prigožinem (neplést si s nedávno zavražděným zakladatelem Wagnerovy skupiny) oba pánové hovořili o situaci Ruska a rozhodně si nebrali servítky.

Včera 03:44

Petr Šabata: Výjimka na zdanění tichého vína má šanci vydržet věčně. Bohužel

Ministr zemědělství Marek Výborný neuspěl u svých kolegů z EU s nápadem zavést jednotnou evropskou spotřební daň na tiché víno. Není divu. Proč by pomáhali Výbornému tahat z ohně jeho horký kaštan a přidělávali si problém? Tenhle pokus částečně se zbavit úkolu, který dostal od koalice, tedy ministrovi nevyšel.

Včera 04:13

Julie Hrstková: Regulace drog neznamená volný prodej

Předsedové stran koalice sedí spolu uvolněně a každý má v ruce sklenici vína. Šéf opoziční strany kontruje a drží v ruce půllitr piva. Předvolební plakáty propagující pití alkoholu nejsou žádnou výjimkou bez ohledu na zaměření politické strany.

Včera 26:05

Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Fingerlandem

Vládní (ne)smysl věcí. Regulace drog neznamená volný prodej. Výjimka na zdanění tichého vína má šanci vydržet věčně. Bohužel. Nálady kremelských oligarchů. Uprchlíci jako možné riziko rozpadu Evropské unie?

Včera 04:14

Petr Fischer: Vládní (ne)smysl věcí

Téměř dvě třetiny českých občanů nerozumí konsolidačnímu balíčku, zjistil průzkum Medianu pro Český rozhlas. Tentokrát je neporozumění rovnoměrné, nerozumí nevzdělaní i vysokoškoláci, chudí i bohatí, staří i mladí. Jen třetina lidí, zjistili výzkumníci, ví přesně, o co jde a co a proč a k čemu se chystá.

Před dvěma dny 03:54

Petr Janyška: Polská opozice chce legalizovat interrupce, vláda má skandál s vízy

„Pokud vyhrajeme, bude v Polsku interrupce do 12. týdne těhotenství legální,“ prohlásil před několika dny hlavní lídr polské opozice Donald Tusk. Pro polské ženy by to byla hotová revoluce, protože zatím žijí v zemi, kde je jakákoli interrupce prakticky zakázána a kriminalizována.

Před dvěma dny 02:35

Matěj Schneider: Republikáni míří k uzavření federální vlády. Biden s nimi tuhle hru odmítá hrát

Američtí republikáni se z letní pauzy do Kongresu vrátili s plnou vervou: hrozby impechmentu a uzavření federální vlády kvůli neschválení rozpočtu to měly administrativě Joea Bidena pěkně zavařit. Teď to ale vypadá, že se hlavně hádají mezi sebou.

Před dvěma dny 03:20

Gita Zbavitelová: Brzy skončí embargo na íránské rakety

Stále větší obavy vyvolává spolupráce Íránu s Ruskem, ale i skutečnost, že od poloviny října bude Teherán smět vyrábět i vyvážet balistické rakety a drony. Některé země se chystají mu tuto možnost zmařit.

Před dvěma dny 04:06

Karel Hvížďala: Ficova vyšlapaná cesta

Dne 30. září se budou na Slovensku konat předčasné volby, v nichž zatím v průzkumech vítězí Ficova strana Smer. Ta, jak napsal Martin M. Šimečka, spolu s fašisty naznačuje voličům, kteří mají většinovou zkušenost s poddanstvím, že ze všech forem otroctví byly nejlepší fašismus a komunismus, a proto by se k nim měli upínat. Jinými slovy, orientovat se na Rusko.