Názory a argumenty

Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu na aktuální témata a výběr nejlepších komentářů týdne. 

Web

Epizody

Dnes
25:55

Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem

ČNB dál razantně zvyšuje sazby. Hyperinflace skončí s vánočními nákupy. Ministra pro EU potřebujeme. Ale nejdůležitější je, kam bude patřit. Jak to bude s uplatněním článku 66 Ústavy ČR? Co se děje v Súdánu?

Dnes
02:51

Petr Holub: Držte si klobouky, ČNB sahá po záchranné brzdě

Hospodářský svět se mění takovou rychlostí, jakou si ani dobrodružní ekonomové nedokázali před pár týdny představit. Běžný občan to pozná nejspíše v supermarketu, kde nechává za stejný nákup podezřele víc peněz než na konci léta. Doslova šokován cenami za materiál může být ten, kdo se právě teď rozhodl opravovat svůj byt nebo dům.

Včera
04:40

Kateřina Smejkalová: Eurostat se v posuzování chudoby v Česku zase mýlí

„Chudoba trápí pětinu obyvatel Evropské unie, Češi jsou ale ohroženi nejméně.“ Ano, už to je zase tady – evropský statistický úřad Eurostat vydal v půli října jako každoročně jednu ze svých nejvíc zavádějících statistik, která by snad ani neměla existovat, anebo by se přinejmenším měla úplně jinak jmenovat.

Včera
25:52

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem

ČSSD se zbavila Hamáčka – a končí? Eurostat se v posuzování chudoby v Česku zase mýlí. S nemocným Zemanem stojí i jmenování nových soudců. Evropané uvažují o vlastní armádě. Minulost pomůže.

Včera
03:54

Lukáš Jelínek: Aby se levice vrátila, je zadání hlavně pro mladé aktivisty

Tak dlouho se sociální demokracie odrážela ode dna, až po částečném vyklizení pozic na radnicích a hejtmanstvích a debaklu v senátních volbách ztratila i zastoupení v Poslanecké sněmovně. Optimismus Jana Hamáčka ji nevytrhl – a tak si teď začal vyklízet předsednickou kancelář v Lidovém domě a co nevidět si sbalí červený svetr i na ministerstvu vnitra.

Před dvěma dny
25:53

Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Bednářem

Profesionální amatéři ve vládě opět nezvládají epidemii. Komunisté si zvolili Kateřinu Konečnou. Co to znamená, když ČNB rozpouští devizové rezervy? Komu chybí levice? Americký Nejvyšší soud vstoupil do horké sezóny.

Před dvěma dny
03:24

Petr Šabata: Profesionální amatéři ve vládě opět nezvládají epidemii

V červnu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) sliboval, že praktičtí lékaři dostanou vakcíny od firem Pfizer a BioNTech na začátku září. Je konec října a stále je nemají. Dorazí možná tento týden, možná až v listopadu. Právě praktici měli sehrát rozhodující roli v přesvědčování dosud neočkovaných, především nejvíce ohrožených starších lidí, kteří na svého doktora dají. Ve věku nad 65 let je stále přes 300 tisíc neočkovaných.

Před třemi dny
25:32

Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Ondřejem Konrádem

Různé aspekty povolebních rokování, ale také slovenská (ne)debata o interrupcích. Jsou dnes vztahy mezi Ruskem a NATO nejhorší od konce studené války? Výběr z komentářů připravil Ondřej Konrád.

Před třemi dny
04:07

Jan Vávra: Vyšachovat Tomia?

Je zajímavé, jak se politici, kteří ve svých projevech podněcují náboženskou, rasovou a jinou nesnášenlivost, sami dovolávají tolerantnosti a demokracie, když dojde na ně samotné.

Před čtyřmi dny
04:44

Týden očima Petra Schwarze: Hry o čas, splašky na hlavě a helma proti demenci

Zas jednou dorazil ostrý vítr, počty nakažených a nemocných covidem rostly ještě rychleji než ceny benzínu a také se vyjasnilo, jakou roli může nyní prezident hrát v povolebním vyjednávání o nové vládě. Předseda Senátu Vystrčil seznámil veřejnost se stanoviskem Ústřední vojenské nemocnice, že prezident Zeman není v současnosti schopen plnit žádné pracovní povinnosti a dlouhodobá prognóza je krajně nejistá.