Názory a argumenty
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Alexandr Mitrofanov: Budoucnost Ruska? Putin a Navalnyj ji vidí každý jinak

Jednou ruské zločiny na území Ukrajiny skončí. Když necháme stranou variantu, že Putin, jak vyhrožuje, použije jaderné zbraně, bude tady jiné Rusko. Jaké však bude? Odpovědí v ruském veřejném prostoru je mnoho. Dnes to bude o dvou protichůdných představách dvou významných politických postav.

04:21

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 04:26

Karel Barták: Evropské politické společenství založilo v Praze 44 zemí

Premiéři a prezidenti 44 evropských zemí se sešli ve čtvrtek v Praze a ustavili tím Evropské politické společenství. Vzniklo zejména z potřeby zesíleného dialogu a spolupráce mezi evropskými zeměmi kvůli pocitu ohrožení vyvolanému ruské válečnou invazí proti Ukrajině. Fakt, že přijeli nejvyšší politikové ze všech států kontinentu s výjimkou Ruska a jeho vazala Běloruska, které nikdo nezval, je sám o sobě významný, má hodnotu symbolu.

Dnes 04:01

Libor Dvořák: Sedmdesátiny Vladimira Putina

7. října 1952 se narodil Vladimir Putin. Čerstvý sedmdesátník ovšem dnes má podstatně krušnější starosti, než je oslava kulatých narozenin. Muž, který se do úřadu hlavy ruského státu dostal díky tehdy již dosti zmatenému Borisi Jelcinovi více méně náhodou, počátkem letošního roku vehnal sebe i svou zemi do zatím největšího dobrodružství své politické kariéry.

Dnes 25:59

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Schwarzem

Pražský summit: semkne se Evropa, nebo rozdrobí? Putinovy sedmdesátiny. Zasedání platformy Evropské politické společenství (EPC). „Uražený emír“ a další aktuální komentáře Plusu.

Dnes 03:00

Lída Rakušanová: Spolu, nebo každý po svém prkně?

Pátek 7. října 2022 má šanci vejít do dějin. Jako den, kdy se v Praze rozhodovalo o osudu Evropské unie. O tom, zda se unie dokáže ještě víc semknout a solidarizovat, anebo zda to s ní půjde definitivně s kopce a skončí v troskách, na kterých se bude dařit už jen národním egoismům všeho druhu.

Včera 03:54

Kateřina Perknerová: Rýsuje se zajímavé prezidentské finále

Po volbách do třetiny Senátu se nebe nad Pražským hradem zčásti projasnilo a zčásti zatáhlo. Za první jev mohou představitelé koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, když v úterý očekávaně oznámili, že nepostaví vlastního prezidentského kandidáta. Vyhovuje jim trojlístek již známých adeptů: Pavel Fischer, Danuše Nerudová a Petr Pavel.

Včera 03:12

Tereza Zavadilová: Recese je v pohodě, když nepřijde deprese

Recese sem, recese tam, řekl by si člověk po četbě posledních zpráv ze světa ekonomiky. Předpověďmi hospodářského zpomalení se to jen hemží. Co to tedy vlastně znamená a co že se to na nás řítí? Dle učebnicové definice je ekonomická recese stav, kdy reálný hrubý domácí produkt (tedy vše, co se v daném státě vytvoří a vyrobí) klesne dvě nebo více čtvrtletí za sebou. Většinou to znamená, že firmy šetří, lidé neutrácejí, zboží je na skladech a ceny postupně klesají.

Včera 04:01

Jiří Pehe: Klaus a Zeman ničí své politické dědictví

Václav Klaus a Miloš Zeman byli v 90. letech i navzdory nejrůznějším chybám, kterých se dopustili, velké politické osobnosti. Nelze jim upřít zásadní podíl na transformaci české společnosti směrem k demokracii a tržnímu hospodářství. O to smutnější je pohled na aktivity obou politiků v poslední době. Jejich politický sešup ale začal už před dvěma desetiletími.

Včera 03:25

Petr Hartman: Ministr Rakušan by se už při výběru šéfa rozvědky neměl mýlit

Chcete-li být úspěšní, musíte být důvěryhodní. Jinak se nedostanete ke klíčovým informacím a nikdo s vámi nebude chtít spolupracovat. To je základní předpoklad kvalitního fungování tajných služeb. V případě Úřadu pro zahraniční styky a informace, zjednodušeně řečeno rozvědky, tomu tak vždy úplně nebylo.

Včera 26:01

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Janem Bednářem

Bude mít Česko silného ministra životního prostředí? Nový šéf civilní rozvědky. Recese a deprese. Klaus a Zeman ničí své politické dědictví.

Včera 03:08

David Klimeš: Česko se snad konečně dočká silného ministra životního prostředí

Lidoveckou ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou střídá Petr Hladík. Dobře, že se tak děje. Paní Hubáčková patřila mezi nevýrazné ministry. Právě ministerstvo životního prostředí by nyní mělo v ČR nejsilněji moderovat debatu o výhodách a nevýhodách Green Dealu pro Evropu, který se na nás valí. Pro rezort životního prostředí je důležitá i proměna energetiky a podpora obnovitelných zdrojů energie. K ničemu z toho ale ministryně nezvládala udávat tón ve veřejné debatě.