Názory a argumenty
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Veronika Lefrancois : Poslední kmotr sicilské mafie za mřížemi

V Itálii byl zatčen poslední velký kmotr sicilské mafie Cosa nostra jménem Matteo Messina Denaro. Patřil k neslavně známému klanu Corleone, který v druhé polovině dvacátého století děsil celou zemi svými krvavými zločiny.

03:40

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:12

Marek Hudema: Rusko ztrácí vliv v postsovětských zemích

Rusko nedávno oznámilo, že se chce ještě více zapojit do řešení konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Je to zajímavá informace, ale ještě mnohem zajímavější je to, co je za ní. Moskva v podstatě říká, že si je vědoma svého slábnoucího vlivu v postsovětských republikách a pokouší se s tím něco udělat. Její naděje na rychlý úspěch je ale malá.

Dnes 03:35

Jiří Pehe: Nad prezidentskou kandidaturou Joea Bidena v roce 2024 se vznášejí otázky

V první polovině minulého roku se ve Spojených státech živě diskutovalo, zda by měl prezident Joe Biden usilovat o znovuzvolení v roce 2024. Americké ekonomice se příliš nedařilo, průzkumy veřejného mínění naznačovaly, že republikáni ovládnou obě komory Kongresu.

Dnes 03:51

Karel Hvížďala: Krize, známka normality

Nejdříve na nás zaútočila corona, pak přišla válka, po ní následovala energetická krize a inflace, a to ještě nehovoříme o změně klimatu, s kterou se zatím taky neumíme účinně vypořádat. To jsou důvody, proč si dvaapadesátiletý německý sociolog Andreas Reckwitz, profesor Humboltovy univerzity v Berlíně, položil v Deutschlandfunku otázku: O čem tyto krize vypovídají?

Dnes 04:41

Týden očima Petra Schwarze: Cukr, sýr a napínavá cesta s nejistým koncem

Česko už v závěru ledna ušetřilo tolik plynu, kolik mělo v rámci Evropské unie ušetřit za celou zimu, opět se kriticky přemnožili hraboši a na Moravě hrozí kalamitou, koruna vůči hlavním světovým měnám stále posilovala a není moc jasné proč, a my dnes ještě do dvou odpoledne vybíráme mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem novou hlavu státu, což vyvolalo pnutí a dokonce i násilí uvnitř některých rodin.

Dnes 03:42

Ondřej Houska: Problémy společného evropského trhu

Když se v Česku mluví o ekonomických přínosech členství v Evropské unii, je řeč hlavně o dotacích ze společného evropského rozpočtu. To jsou ale ve skutečnosti jen drobné v porovnání s tím, jak zásadní je pro českou ekonomiku něco jiného – členství v jednotném evropském trhu, díky čemuž mohou české společnosti podnikat podle jedněch předpisů a pravidel po celé Unii. Česko, exportně založenou ekonomiku, jednotný evropský trh doslova živí.

Dnes 25:57

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Petrem Hartmanem

O ekonomickém fungování České republiky v rámci Evropské unie, o politické budoucnosti amerického prezidenta, o dalším pokusu změnit školní osnovy v Rusku, o zatčení posledního velkého kmotra sicilské mafie.

Včera 03:48

Jefim Fištejn: Stává se z Ameriky pečovatelský socialistický stát?

Výsledky listopadových mezivoleb do amerického Kongresu, které lze pokládat za neslané nemastné, neboť k očekávanému republikánskému tsunami nedošlo a jejich úspěch lze označit za cokoli, jen ne za převálcování demokratů, byly v našem mediálním prostředí kvitovány s úlevou: jakože tím pádem republikánští zpátečníci nebudou mít pouvoir na to, aby pokrokový vývoj přibrzdili, natož obrátili zpět.

Včera 03:47

Jan Fingerland: Pálení koránu, pálení mostů

Pálení knih má v Evropě dlouhou historii. Pálení koránu je relativní novinkou, ale v poslední době se tento zvyk šíří. V uplynulých dnech se veřejné znesvěcení posvátné knihy muslimů odehrálo ve dvou zemích.

Včera 04:51

Alexandr Mitrofanov: Chodorkovskij a Kasparov mají plán, jak řídit Rusko po Putinovi

Represivní atmosféra v Ruské federaci přiměla drtivou většinu protivníků současného režimu k emigraci. Dva z nich, Michail Chodorkovskij, kdysi nejbohatší podnikatel v zemi a později Putinův vězeň, který strávil deset let v lágrech, a šachový mistr světa Garri Kasparov, jsou známi i mimo Ruskou federaci.

Včera 02:57

Petr Holub: Ekonomika se jen tak neprobudí. Proč?

Nad západní Evropou září slunce, ovšem sotva člověk přejde na českou stranu Šumavy, ocitne se v zemi bez světla, zakryté hustými mraky. Zhruba těmito slovy lze shrnout obsah předpovědí, kterými představitelé evropských vlád a jejich experti právě popsali nadcházející rok.